ברדיו הפסיכיאטרי בצ'ילה לא סובלים מהפרעות בשידור

במה שהחל כניסוי טיפולי והפך ללהיט במדינה, עורכים ומגישים המאושפזים במוסד לחולי נפש את תוכניות האקטואליה, המוזיקה והראיונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איש לא אמר כי מדובר בצעד מטורף, כאשר הנהלת בית החולים הפסיכיאטרי "דל סלבדור" באזור ואלפאראיסו בצ'ילה, החליטה כי המאושפזים שלהם יעלו לשידור, יערכו תוכניות על הסכיזופרניה שלהם, יראיינו זה את זה בחופשיות על ההפרעות שמהן הם סובלים ויגישו את המוסיקה שהם אוהבים.

מה שהחל כניסוי טיפולי, הפך מהר מאוד ללהיט אשר משודר כעת בכמה תחנות רדיו במדינה, ואשר רכש לעצמו מאזינים מושבעים רבים. "שומעים קולות", זהו שם המשדר הרדיופוני היוצא לאוויר בכל יום שבת מאולפן הרדיו הקטן שהוקם באחד מצריפי בית החולים. במשך השבוע עובדים החולים על הפקתו; מעלים נושאים, עורכים ומכינים טקסטים וראיונות, בוחרים מוסיקה - ובשבת הם מקליטים.

אולפן הרדיו של בית החולים שזכה לשם "רדיו דיפרנסיה", הוקם בסיוע טכנאים מקצועיים ואנשי תחנת רדיו מקומית, אשר הכשירו כמה מן המאושפזים, והוא פועל כיום באופן עצמאי וללא התערבות כלשהי מצד הצוות הרפואי. ממשלת צ'ילה סייעה בעקיפין לפרויקט על ידי מתן מלגות מקרן המממנת לימודים לפגועי נפש כפיצוי על המאסרים והעינויים שעברו הללו בתקופת הדיקטטורה הצבאית של הגנרל אוגוסטו פינושה.

כאשר מספר המראיינים והמרואיינים גדול - וכך הוא לעתים תכופות, באשר הכוונה היא תמיד לשתף כמה שיותר מבין המאושפזים - הם מושכים מיקרופונים מן האולפן החוצה ומשדרים מהחצר הפנימית של בית החולים, המשמשת ביום יום להתעמלות. "הרדיו הזה נותן אפשרות דיבור לאנשים שבדרך כלל איש אינו מוכן להקשיב להם", אומר רודריגו, אחד מ-15 מפעיליו הקבועים של הערוץ, שהשתחרר כיום מאשפוז מלא והוא על תקן מאושפז יום, "לא מעט בזכות השידורים", הוא אומר. חורחה, אחד מחבריו המטופלים, מוסיף: "העבודה על השידורים האלה סייעה לי ולאחרים הרבה יותר מן התרופות שהיינו מקבלים במשך שנים".

בכל תוכנית של "שומעים קולות", עונים המטופלים על שאלות צוות האולפן, משמיעים מונולוגים מרגשים על עצמם ועל מצבם הרפואי, על מחשבותיהם, על חוויותיהם ועל קשיי חייהם, ומוסרים דרישות שלום לבני משפחה וחברים. לעתים, זהו סוג של דיבור אל המיקרופון במקום הדיבור אל הרופא, מסביר הצוות הרפואי במוסד.

ערוץ בית החולים הפסיכיאטרי ושידוריו המיוחדים רכשו לעצמם מאזינים רבים - ודבר ההצלחה הגיע גם אל תחנות רדיו מקומיות או ארציות. התחנות ביקשו וקיבלו את האפשרות להעביר בסינדיקציה את השידור מאולפן בית החולים, בערוצים שלהם. רדיו פלסרס, רדיו ולנטין-לטלייר (תחנת הרדיו של אוניברסיטת צ'ילה), רדיו נטה, הם רק כמה מן התחנות הצ'יליאניות המשדרות כיום את התוכנית. "יותר מכל דבר אחר, השידורים האלה נותנים לנו, החולים, את ההרגשה החשובה כל כך שאנחנו חלק מן החברה, אנחנו לא בבידוד, לא בשוליים של החיים", אומר לואיס, מטופל נוסף.

עם הזמן, גם נוספו פינות קבועות שונות לתוכנית, ואחד הלהיטים הנוכחיים הוא ניתוח של אירועי האקטואליה, הספורט והפוליטיקה במדינה - מנקודת מבטם של המאושפזים במחלקות הפסיכיאטריות השונות. חומר למחשבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ