נטשה מוזגוביה
וושינגטון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, צפוי לארח היום בבית הלבן את יריבו הרפובליקאי בבחירות, מיט רומני, לראשונה מאז הסתיימה מערכת הבחירות. השניים ייפגשו לארוחת צהריים שתהיה סגורה לתקשורת, מה שמשאיר פתח רחב לתהיות אם מדובר בחלק מהמאמץ התקשורתי של אובמה לגבש הסכמה סביב סוגיית "המצוק הפיסקלי", או שמא הוא מתכוון להניח על השולחן הצעה נועזת: לשמש שר או כיועץ בממשל הבא, וכך להוכיח לציבור האמריקאי כי הוא באמת נשיא של כולם.

הזמנתו של רומני לבית הלבן איננה באה בחלל ריק. בנאום הניצחון שלו, הבטיח אובמה להיפגש עם רומני ולשמוע ממנו את רעיונותיו לקידום הכלכלה האמריקאית. למרות זאת, חשוב להדגיש כי האפשרות שלרומני יוצע להצטרף לממשל קלושה עקב אובדן האמון במושל מסצ'וסטס לשעבר אפילו בקרב הרפובליקאים.

אלא שהציבור האמריקאי דורש מהפוליטיקאים בוושינגטון להפסיק את משחקי הכוחות שהביאו לקיפאון טוטאלי בעבודת הקונגרס. בנוסף על כך, אם רומני רוצה להישאר בזירה הפוליטית ובתפקיד בעל השפעה, כדאי לו ליישר הדורים עם הנשיא בעקבות אמירתו המעליבה, שאובמה ניצח בבחירות בגלל שחילק מתנות.

אובמה ורומני. האם הנשיא יציע לרומני להיות שר או יועץ?צילום: אי–פי

בעבור אובמה, הזמנתו של רומני לבית הלבן היא צעד נוסף במאמץ ליישם את הבטחתו למנוע את הקיצוץ הרוחבי האוטומטי, שייכנס לתוקף בתחילת 2013, אם המחוקקים לא יצליחו לגבש פשרה. הקיצוץ ישפיע לא רק על התוכניות המקבלות מימון פדרלי, אלא גם על כיסו של כל אמריקאי, מכיוון שהוא יבטל את הטבות המס שהונהגו בימי הנשיא ג'ורג' וו. בוש. בפועל, תיאלץ כל משפחה אמריקאית לשלם בממוצע מס הגדול ב-2,200.

השיחות על הקיצוץ האוטומטי תקועות בקונגרס בגלל חוסר יכולתם של הרפובליקאים והדמוקרטים להגיע להסכמות בשאלה מהי הדרך הטובה ביותר לצמצם את הגירעון הלאומי. הדמוקרטים דוגלים בהעלאת מס לעשירים והוסיפו דרישה להעלאה נוספת של תקרת החוב הלאומי, העומד כעת על 16.4 טריליון דולר. הרפובליקאים דורשים קיצוצים ומתנגדים בתוקף לביטול הטבות המס לעשירונים העליונים שהונהגו בימי בוש. גם הבחירות לקונגרס לא הביאו לשינוי משמעותי במנהיגות הפוליטית בתחום הפיננסי: בבית הנבחרים, למשל, יישאר פול ראיין, המועמד הרפובליקאי לתפקיד סגן הנשיא, בתפקיד יו"ר ועדת התקציב.

תחום שדווקא כן עומד בפני שינויים הוא תחום מדיניות החוץ, וכאן סימן השאלה הוא גדול: שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, שנראתה כמועמדת מובילה לתפקיד שרת החוץ הבאה, לא הצליחה השבוע לפייס סנאטורים רפובליקאים שהכריזו על כוונתם לבלום את מינויה. רייס הפכה בשבועות האחרונים למטרה העיקרית של חצי הביקורת בדבר התנהלות הממשל סביב רצח שגריר ארה"ב בלוב.

בפגישה שהתקיימה בגבעת הקפיטול סיפקה רייס לסנאטורים את גרסתה להשתלשלות העניינים ומדוע אמרה בראיונות שאחרי תקיפת הקונסוליה בבנגאזי שמדובר בהפגנה שהידרדרה לאלימות. "זה היה החומר המודיעיני לאותה העת", הסבירה. הפגישה נכשלה וכמה מהסנאטורים הודיעו בצאתם כי הם עוד יותר מודאגים מכפי שהיו קודם, לגבי שיקול דעתה של רייס. הסנאטורית הרפובליקאית המתונה סוזן קולינס אמרה כי לדעתה מינויו של יו"ר ועדת החוץ בסנאט, ג'ון קרי, לתפקיד שר החוץ לא ייתקל במסלול חתחתים כמו זה של רייס.

הדמוקרטים בקונגרס יצאו להגנתה של רייס ודובר הבית הלבן, ג'יי קרני, שב וביטא את תסכולו של הנשיא מההתנפלות על השגרירה באו"ם. הוא כינה את ההתעסקות בראיונות שנתנה לתקשורת בעניין לוב - "אובססיה". שינוי שכבר ברור שיקרה בתחום מדיניות החוץ, הוא עזיבתה של אילאנה רוס לטינן, יושבת הראש הלוחמנית של ועדת החוץ בבית הנבחרים. במפלגה הדמוקרטית ממליצים על ציר בית הנבחרים מקליפורניה, באד רויס, כמועמד להחליפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ