מורסי: משאל העם לאישרור החוקה המצרית יתקיים ב-15 בדצמבר

הוועדה לניסוח החוקה, שמרבית חבריה הם מהאחים המוסלמים, אישרה את טיוטת החוקה. בסוף השבוע נחלקה מצרים להפגנות בעד ונגד הנשיא

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס

נשיא מצרים, מוחמד מורסי, הודיע היום (שבת) כי משאל העם לאישרור החוקה החדשה יתקיים ב-15 בדצמבר. מוקדם יותר הערב הגיש יו"ר ועדת ניסוח החוקה במצרים, חוסאם אלגריאני, את טיוטת החוקה המצרית לנשיא מורסי, והצהיר כי עם אישורה, כל ההחלטות הקודמות, כולל אלו של הנשיא עצמו, יהיו בטלות.

"בחוקה החדשה צומצמו סמכויות הנשיא, כך שאין ביכולתו לפזר את הפרלמנט - אלא אחרי משאל העם. בנוסף, אם הציבור לא יאשר את משאל העם, על הנשיא להתפטר", אמר מורסי בנאום שנשא הערב. "החוקה משקפת את מטרות המהפכה וביסודה שמירה על זכויות האדם, זכויות חברתיות וחופש עיתונות. אפשר להגיד בוודאות שהעם הוא מקור הסמכות השלטונית".

"אני מחדש את הקריאה לכל הפלגים לשוב לשולחן הדיונים והדו-שיח, כדי שנגיע להסכמות", אמר מורסי. "אני אקבל כל תוצאה במשאל העם על החוקה. מבחינתי כל תוצאה היא שלב נוסף לקראת בניית דמוקרטיה אמתית במצרים".

"העולם בוחן אותנו ואת האופן בו ניישם את מטרות המהפכה", הוסיף הנשיא והודיע כי חתם על הצו שקובע כי משאל העם יתקיים ב-15 בדצמבר. "אני פונה לעם המצרי, למתנגדי לפני תומכי, תעזרו לקיים ולקדם את המטרות שלמענם בחרתם בי"

יותר מ-200 אלף בני אדם הפגינו היום בקהיר בעד הנשיא מוחמד מורסי, הפועל לכינון חוקה חדשה במצרים. ההפגנות בבירה ובמוקדים אחרים ברחבי המדינה התקיימו כתגובה להפגנות הענק בימים האחרונים נגד הנשיא.

בתום דיון שנמשך 19 שעות רצופות, אישרה בסוף השבוע ועדת ניסוח החוקה, שמרבית חבריה תומכים בתנועת האחים המוסלמים, את טיוטת החוקה. מבקרי הנשיא טוענים כי טיוטת החוקה נוסחה בחופזה ומבוססת על חוקי השריעה על חשבון זכויות אדם.

"העם תומך בנשיא. העם דורש ליישם את חוקי האל", קראו המפגינים שהתאספו ליד אוניברסיטת קהיר ונופפו בדגלי מצרים ובשלטים בזכות הנשיא. אדם אחד נהרג ו-20 נפצעו בשעה שענף של עץ קרס על הקהל. הפגנות בעד הנשיא התקיימו גם בערים אחרות במדינה. באלכסנדריה פרצו עימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו, כך דיווחה הטלוויזיה המצרית הממלכתית.

בחודש שעבר החליט מורסי להרחיב את סמכויותיו כנשיא המדינה באופן שאינו מאפשר למערכת המשפטית לערער על החלטותיו. לדבריו, מדובר באמצעי זמני שמטרתו לזרז את המעבר לדמוקרטיה במצרים, עד להחלת החוקה החדשה.

הוא עשה זאת באמצעות צו נשיאותי, שהוציא יום אחרי שזכה לתשבחות ברחבי העולם על חלקו בהשגת הפסקת האש בין ישראל לחמאס. מהלכו עורר התנגדות רבה באופוזיציה והעמיק את המחלוקות הפוליטיות במצרים.

ביום שישי הפגינו רבבות בני אדם בכיכר תחריר בקהיר נגד הנשיא. שני בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בהפגנות אלו, בהן חברו יחד פלגים שונים באופוזיציה במחאה נגד הצווים, אותם הגדירו כהשתלטות בעלת אופי דיקטטורי. המפגינים קראו "העם רוצה להפיל את המשטר", כפי שצעקו בימי ההפגנות הגדולות נגד חוסני מובארק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ