אקדח השחיתות הרומני לא מפסיק לעשן

בבוקרשט מנסים להיאבק בשחיתות פוליטית עמוקה שמקורה מימי הקומוניסטים ויכולה לעתים להגיע גם ליריות. האיחוד האירופי משקיף בדאגה

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי, ניו יורק טיימס

כשהמשטרה הגיעה בקיץ לווילה היפה של אדריאן נסטאסה, ראש ממשלת רומניה לשעבר, כדי לעצור אותו באשמת שחיתות, הוא שלף לכאורה אקדח וניסה להתאבד. מיליוני רומנים ראו בטלוויזיה כיצד נסטאסה בן ה‑62 הוצא מביתו על אלונקה כשצעיף כרוך על צווארו. הוא נותר בחיים ושבוע לאחר מכן כבר היה מאחורי סורג ובריח.

פעילים נגד שחיתות העלו על נס את נפילת נסטאסה ואמרו שזה היה רגע מכונן בהתפתחות הדמוקרטיה הצעירה ברומניה. אחרים אמרו שהרשעתו בהעברת שני מיליון דולר מכספי המדינה למסע הבחירות שלו לנשיאות נעשתה במשפט ראווה. יריבי נסטאסה טוענים כעת שהוא ביים את ניסיון ההתאבדות כדי להתחמק ממאסר. בנו אנדריי, שהיה בבית באותה עת, אומר שההאשמה הזו מגוחכת.

אך זוהי רומניה שבה כל דבר, כך נראה, הוא נושא לוויכוח. תהיה האמת אשר תהיה, אדריאן נסטאסה מוחזק כעת בתא ששטחו כארבעה מטרים רבועים. לא מזמן סיפר בבלוג שלו שעמיתיו בבית הסוהר אוכלים כרוב ותפוחי אדמה פעמיים ביום, נלחמים בחולדות ומקבלים מים חמים במשך שעתיים פעמיים בשבוע.

פרשנים ברומניה ומחוצה לה סבורים כי פרשת נסטאסה חשפה רבות על הקיטוב במערכת הפוליטית במדינה, המנסה חרף תפקודה הלקוי לעמוד בדרישות האיחוד האירופי למנהל תקין ומלחמה בשחיתות. משפטו של נסטאסה נערך בזמן שבאיחוד האירופי גובר החשש שמא החברות החדשות והחלשות, רובן ככולן ממזרח אירופה, לא יצליחו לעקור מהשורש את השחיתות העמוקה, שנותרה כמורשת מתקופת השלטון הקומוניסטי. בקרואטיה לדוגמה, שאמורה להצטרף לאיחוד האירופי בשנה הבאה, מואשם ראש הממשלה לשעבר איבו סאנאדר במעילה.

חוסר היציבות במדינות מזרח ומרכז אירופה, כמו גם בבלקן, נובע לדברי פרשנים מהשחיתות המקומית ומניסיונות מגושמים להיאבק בה לצד היריבות הפוליטית הקשה. האיחוד האירופי, שבו חברות 27 מדינות, מודאג מאוד מהיעדר שלטון חוק במדינות שהצטרפו אליו ב‑2007. עד כדי כך גדולה הדאגה שבבריסל הוחלט שלא לצרף לפי שעה את רומניה ובולגריה לגוש המדינות שאזרחיהן רשאים לעבור ביניהן ללא דרכונים או אשרות כניסה. לפני כחודש הודיעה הנציבות האירופית, הגוף המבצע של האיחוד האירופי, כי החששות משחיתות ומעשי מרמה ברומניה גרמו לטרפוד העברת חבילת סיוע אירופית לפיתוח בהיקף של מיליארדי אירו.

רומניה נאבקת להתגבר על שנות שלטונו הרודני והמושחת של ניקולאי צ'אושסקו. בשש השנים האחרונות הועמדו למשפט בגין שחיתות 4,700 אנשים, בהם 15 שרים לשעבר, 23 חברי פרלמנט ויותר מ‑500 קציני משטרה. נסטאסה, חבר לשעבר באליטה הקומוניסטית ששימש ראש ממשלה בשנים 2000‑2004, סימל בעיני רבים דור של פוליטיקאים שעדיין פעילים, שהניחו כי השלטון והשפעתו יגנו עליהם מפני החוק. עורכי דינו העלו במשפטו שורה של פגיעות בזכויותיו החוקיות, ובראשן העובדה שהתביעה זימנה להעיד 972 עדים, יותר מאשר במשפטי נירנברג, בעוד שההגנה הורשתה לזמן רק חמישה. הפרקליטים גם ציינו שהתביעה האשימה את נסטאסה כראש מפלגה ולא כראש ממשלה לשעבר, כדי להימנע מהצורך לבקש את אישור הפרלמנט לכתב האישום. נסטאסה עצמו נוקט קו תקיף וברור בהרבה. כשנדרש לספר את המקור לעושרו, הוא שאג בהתרסה: "תספרו את הביצים שלי!"

מוניקה מקוביי, לשעבר שרת המשפטים וממקורבי הנשיא טריאן בססקו, אחד מיריביו המרים של נסטאסה, סבורה כי בדומה לנסטאסה, בשלטון הרומני יש עדיין יותר מדי אנשים מהתקופה הקומוניסטית- דבר ש"מזהם את המעמד הפוליטי". לעומתה, ויקטור אליסטאר, מנהל הסניף הרומני של ארגון Transparency International למלחמה בשחיתות, אומר כי חוסר האיזון בהליך המשפטי מעורר שאלות אם נסטאסה זכה למשפט הוגן על אף המוניטין שיצאו לו. "אם אתם רוצים לתפוס דג גדול, עליכם לדוג אותו בצורה הנכונה", הוא מוסיף.

לדברי התביעה הרומנית, השימוש בעדים רבים כל כך נגד נסטאסה נובע מכך שהשחיתות נפוצה כל כך. בעת המשפט היא טענה כי בהשפעת נסטאסה הופעל לחץ על חברות לקחת חלק בוועידת הבנייה שנערכה ב‑2004, ולשלם דמי השתתפות שבסופו של דבר שימשו למימון מסע הבחירות הכושל שלו לנשיאות באותה שנה. למעט תיק השחיתות הזה, נסטאסה נדון בנפרד לשלוש שנות מאסר לאחר שהורשע בסחיטה אך זוכה משחיתות, בתיק על ירושה מפוקפקת בסך 400,000 דולר שקיבלה אשתו.

נסטאסה לא חדל להכריז על חפותו לכל אורך המשפט, ואמר שההאשמות נגדו הן "משחק פוליטי בזוי". החודש הוא ביקש מבית המשפט לנכות משתי שנות המאסר שנגזרו עליו את ששת הימים שבהם היה מאושפז לאחר שירה בעצמו. בקשתו נדחתה. נסטאסה עצמו סירב להתראיין, אך בנו אנדריי, איש עסקים בן 26, אמר בראיון שאביו מדוכא משום שנפל קורבן לציד מכשפות פוליטי שעורך הנשיא בססקו. לדבריו, הרעיון שאביו ביים את ניסיון ההתאבדות כדי להתחמק ממאסר הוא מתועב ומכאיב. "ראיתי במו עיניי שזה לא היה טריק", אמר נסטאסה הצעיר, "בססקו סבור שאבי מסכן אותו, וכתבי האישום האלה נוצרו כאמצעי לסלק אותו מהחיים הפוליטיים".

הביקורת של נסטאסה איננה באה בחלל ריק. לאיחוד האירופי ביקורת נוקבת על השלטון הרומני, בשל מה שהוא מתאר כניסיונו להשפיע על בית המשפט החוקתי בבוקרשט אחרי ניסיון כושל להדיח את בססקו. על בססקו עצמו נמתחת ביקורת בשל ניסיונו להשפיע על תובעים ושופטים כחלק ממאבקו בראש הממשלה המכהן, ויקטור פונטה. לדברי פרשנים, פונטה הוא בן חסותו לשעבר של נסטאסה, ומנסה להדיח את בססקו לפני שיוכל לרדוף אחר בכירים אחרים במפלגה הסוציאל-דמוקרטית. אחרי שביקר את נסטאסה בבית החולים, אמר פונטה כי ניסיון ההתאבדות של פטרונו לשעבר זעזע אותו. הוא ציין שנסטאסה היה "ראש הממשלה הטוב ביותר שהיה לרומניה מאז ומעולם", והוסיף שהמשפט מוכיח את הפוליטיזציה במערכת המשפט הרומנית.

כך או כך, נסיבות ניסיון ההתאבדות של סנטאסה יישארו ככל הנראה תחת מעטה מסתורין. ברומניה יש רבים שמטילים ספק באמיתות הטענה וסבורים שנסטאסה קשר קשר עם רופאים ושוטרים כדי להעמיד פנים שנורה, כדי למנוע את שליחתו לכלא. את הטענה הזו חוקר כעת הארגון למלחמה בשחיתות. בין היתר, נבדק אם רופא ושלושה שוטרים שיתפו פעולה עם נסטאסה במטרה לסייע לו לחמוק ממאסר. עדי ראייה, שעמדו ליד הווילה בערב של ניסיון ההתאבדות לכאורה, סיפרו כי לא שמעו שום יריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ