רוסיה וסין מגנות את כוונת צפון קוריאה לשגר טיל ארוך טווח

שכנותיה של פיונגיאנג דוחקות בה לא להוציא לפועל את תוכניתה לשגר לוויין "לצרכי שלום" בימים הקרובים, שמונה חודשים לאחר כישלון של שיגור קודם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הודעת צפון קוריאה על כוונתה לשגר טיל ארוך טווח בימים הקרובים גרמה למתיחות באזור ולדאגה רבה בקהילה הבינלאומית. שכנותיה של צפון קוריאה – סין, רוסיה, דרום קוריאה ויפאן – גינו את ההחלטה וטענו כי היא מהווה הפרה של ההגבלות שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם על פיונגיאנג.

סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית הודיעה בשבת כי בין התאריכים 10 ל-22 לדצמבר בכוונתה לשגר לוויין לחלל " לצרכי שלום", זאת כפי שעשתה בחודש אפריל האחרון אז נכשל השיגור והטיל התפרק במעופו.

רוסיה דחקה בצפון קוריאה לא להוציא לפועל את תוכניתה. "אנחנו קוראים בדחיפות לרשויות בצפון קוריאה לשקול מחדש את ההחלטה לשגר את הטיל", כך הודיע משרד החוץ הרוסי. האזהרה הרוסית התפרסמה אף על פי שמוסקווה מתייצבת לעתים קרובות לימין צפון קוריאה ותוכניות הגרעין והטילים שלה, וקוראת למדינות אחרות להימנע מלנקוט צעדים נגד פיונגיאנג, שעשויים לטענתה להביא יותר נזק מאשר תועלת.

גם סין ויפאן הביעו חשש מתכניותיה של צפון קוריאה. לדברי משרד החוץ הסיני, כל הצדדים באזור צריכים לפעול למען יציבות האזור ולהימנע מנקיטת צעדים שיביאו להחרפת המתיחות בין המדינות. שר הביטחון של יפאן הודיע כי הצבא נערך לאפשרות ליירט את הטיל.
השיגור הצפון קוריאני צפוי להחריף גם את המתיחות הקיימת בין צפון קוריאה לארה"ב ודרום קוריאה, זאת בשעה שסיאול נערכת לבחירות לנשיאות שיתקיימו ב-19 בדצמבר ואובמה מתחיל את כהונתו השנייה וביקר לאחרונה בכמה ממדינות מרכז ומזרח אסיה בניסיון לחזק את השפעת ארה"ב ביבשת אסיה.

השיגור החודש צפוי להיות השיגור השני בתקופת כהונתו של קים ז'ונג-און, שעומד בראש המדינה מאז מותו של אביו, קים ז'ונג-איל לפני כשנה. השיגור הקודם באפריל עורר גל גינויים בינלאומי. דובר של סוכנות החלל של צפון קוריאה טען כי מדעני הסוכנות ניתחו את הטעויות מהשיגור הכושל ושיפרו את יכולות הטיל. עם זאת, מומחים מטילים ספק רב בנוגע ליכולותיה של צפון קוריאה לשפר את הכשלים שהביא להתפרקות הטיל בשיגור הקודם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ