רוסיה מרגיעה: קץ העולם אינו באופק

לפי לוח השנה של תרבות המאיה, צפוי העולם להגיע לסופו ב-21 בדצמבר. ברוסיה השמועה עוררה בהלה והממשלה נאלצה להתערב ולהרגיע את הרוחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפי לוח השנה של תרבות המאיה הקדומה, ב-21 בדצמבר יגיע העולם לקצו. בעוד שבגואטמלה מתכוננים ליום זה בחגיגות ובטקס סיום מרשים שאליו הוזמנו להקת U2 ואלטון ג'ון, ברוסיה לעומת שוררת פניקה ובהלה.

באחרונה התקבלו דיווחים על התנהגות מוזרה בכמה מוקדים ברחבי המדינה. לפי אחד הדיווחים, אסירות בבית כלא בקרבת הגבול עם סין חוו "פסיכוזה המונית משותפת" בעוצמה רבה כל כך עד שהסוהרים הביאו כומר כדי להרגיע אותן. בעיר תעשייתית ממזרח למוסקווה, אזרחים מבוהלים רוקנו את המדפים מגפרורים, נפט, סוכר ונרות. ברחוב קארל מרקס בצ'ליאבינסק שבדרום המדינה בונים שער ענק מקרח בסגנון של בני המאיה.

בשבוע שעבר החליטה הממשלה הרוסית לשים קץ לדיבורים על יום הדין. השר למצבי חירום הודיע בסוף השבוע כי קיבל גישה ל"שיטות ניטור על מה שמתרחש על פני כדור הארץ", ושהוא יכול לומר בביטחון שהעולם לא יגיע לסופו בדצמבר. עם זאת, הוא הודה שהרוסים עדיין פגיעים ל"סופות שלגים עזות, סופות טורנדו, הצפות, בעיות תחבורה ואספקת מזון, הפסקות באספקת החשמל, חימום ומים". ואכן, רק השבוע נתקעו מצפון למוסקווה אלפי מכוניות במשך יומיים בפקקים בגלל השלג העז.

דברים דומים פרסמו בימים האחרונים משרד הבריאות, בכיר בכנסייה האורתוקסית של רוסיה וחברי פרלמנט. גורם רשמי אף הציע להעמיד לדין אזרחים שמפיצים את השמועה. "אי אפשר לדבר בלי סוף על קץ העולם, ואני אומר את זה כרופא", אמר לאוניד אוגול, חבר ועדת הסביבה בדומה. "בני אדם מושפעים בצורות שונות מכך. אצל אנשים מסוימים הוא מעורר צחוק, אצל אחרים התקפי לב ואצל קבוצה אחרת תגובות שליליות ביותר".

לוח השנה של תרבות המאיה הקדומה, הנחשב בעיני מומחים אחד מן המדויקים בסוגו בהיסטוריה של האנושות, מבוסס על פרקי זמן של כ-400 שנה כל אחד המכונים "בקטונים". במחזור כולו מקיף הלוח 13 "בקטונים" כאלה, ובסך הכל 5,125 שנה מאז בריאת העולם עד ליום בו הוא מסתיים - כאשר התאריך המיוחד הזה נופל על 21 בדצמבר של שנת 2012. או כפי שהוא אמור להיכתב על פי לוח המאיה: 13.0.0.0.0.0.

רוסיה אינה המדינה היחידה הנתקלת בבהלה של הציבור. בצרפת מתכוננות הרשויות לסגור את דרכי הגישה להר בדרום המדינה ולמנוע מהמוני מבקרים המאמינים שזהו מקום קדוש שיגן על בני המזל המעטים מפני סוף העולם. הפטריארך של הכנסייה האורתודוקסית של אוקראינה הכריז באוזני המאמינים ש"אכן יום הדין בוא יבוא", אלא שהוא יתרחש בגלל ההידרדרות המוסרית של האנושות ולא בגלל "התקבצות פלנטות או סיומו של לוח המאיה".

חזרות למצעד צבאי במוסקווה, לפני חודשצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ