המלים האחרונות של גיבורי התרבות

אנציקלופדיה חדשה מפרטת מה היו המלים האחרונות של כוכבי רוק לפני מותם. כמה מהם סיכמו את חייהם בהרהורים על החיים, אחרים היו קצת יותר פרוזאיים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מעט אישים חשובים ומפורסמים נפרדו מהעולם במלים אחרונות בעלות עומק ומשמעות המעידות על חשיבות פועלם בחייהם. הדברים האחרונים שיצאו מפיהם של נוסטרדמוס ("מחר כבר לא אהיה כאן"), ווינסטון צ'רצ'יל ("אני כבר משועמם מזה לגמרי") עשויים לאכזב את כל מי שמצפה למשפטי פרידה בלתי נשכחים. לעומת זאת, מלותיהם האחרונות של אחרים הצליחו לסכם באופן קולע את אישיותם. כך למשל, סטיב ג'ובס אמר: "או, ואוו!, או וואוו!, או ואוו!". אוסקר ויילד אמר: "או שהטפט הזה הולך, או שאני"; ועל ארכמידס נכתב שמלותיו האחרונות היו: "אל תמחק את המעגלים שלי".

רבים מצפים שכוכבי רוק וגיבורי תרבות, אשר ידעו להביע בשיריהם את עושר החוויה האנושית, יצליחו לפלוט בנשימותיהם האחרונות דברי חוכמה שיזכרו לדורות. ואולם, לדברי ג'רמי סימונדס, מחבר הספר הרואין, אקדחים וסנדווי'צים: האנציקלופדיה של כוכבי רוק מתים, "ברגע האחרון, גם הדוברים הרהוטים ביותר מתקשים למצוא את המלים הנכונות".

הפסיכולוגית הקלינית, לינדה בלר, טוענת שהדבר תלוי בנסיבות המוות. "מי שיודע שמותו קרב, יאמר דברי סיכום שלווים ורוויי משמעות. מילותיהם האחרונות של אחרים ישקפו באופן אקראי את הרגע והמקום שבו נמצאו בעת שהחזירו את נשמתם לבורא".
וכך נפרדו ג'ורג' האריסון, בוב מארלי וקורט קוביין במשפטים מהורהרים על החיים, זאת בניגוד לאיימי ויינהאוס, למשל, שכתבה בחשבון הטוויטר שלה לפני מותה "אוינקה אוינקה אוינקה, למה אתה ער?" או מייקל ג'קסון שאמר "אני רוצה קצת חלב. בבקשה, עוד קצת".

המלים האחרונות של קורט קוביין, סולן להקת נירוונה ששם קץ לחייו ב-1994 היו: "כבר אין בי להט. תזכרו, יותר טוב להישרף מאשר לדעוך. שלום, אהבה, אמפתיה". ג'ורג' האריסון אמר: "אהבו זה את זה", ובוב מארלי אמר: "בכסף אי אפשר לקנות חיים".
לפי הספר, בארי ווייט אמר לאחות שטיפלה בו: "תניחי לי, אני בסדר"; ויטני יוסטון אמרה "אני הולכת לראות את ישו"; ג'ימי הנדריקס אמר "אני ממש צריך עזרה" וג'יימס בראון אמר "אני עוזב הלילה".

בנוסף לגיבורי תרבות אלה, הספר מציין מלים אחרונות של זמרים ומוסיקאים אחרים, בהם הראפר טופאק שאקור, שנורה למוות ב-1996 ואמר "אני? אתה חטפת ירייה בראש!"; בו דידלי שאמר ""אני בדרך לשמיים! אני בא הביתה". ליין סטיילי, סולן להקת "אליס אין צ'יינז" אמר: "אל תשאירו אותי ככה", והזמר והשחקן, בינג קרוסבי, אמר "זה היה משחק גולף נהדר, חברים".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ