סין מחריפה את המשבר: פרסמה תקנות שיט מחמירות

החל מ-1 בינואר 2013 ייכנסו לתוקף תקנות המאפשרות למשמר החופים הסיני לעלות על סיפון כלי שיט בים סין הדרומי או לתפוס שליטה עליהם

ניו יורק טיימס
ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס

תקנות חדשות שהתקבלו בשבוע שעבר באי המחוז האינאן שבסין מעוררות חשש להסלמת הסכסוכים בין סין לשכנותיה סביב השליטה באיים רבים בים סין הדרומי. התקנות, שייכנסו לתוקף ב‑1 בינואר, נוגעות לאזור שבו עוברים נתיבי שיט בינלאומיים מרכזיים. מומחים זרים מפרשים את המהלך כניסיון נוסף של סין להפגין את חזקתה על הים והאיים בו, שעשרות מהם עומדים במרכז סכסוכים טריטוריאליים עם מדינות האזור.

לפי פרסומים בעיתון ממשלתי סיני, החוקים קובעים כי המשטרה ומשמר החופים יוכלו לעלות על סיפון כלי שיט שנכנסו למה שהוגדר כמים הטריטוריאליים של סין באופן לא חוקי, לתפוס את השליטה עליהם או להורות להם לשנות את מסלולם. משרד החוץ הסיני הבהיר בשבוע שעבר כי התקנות תואמות את הזכויות הריבוניות של סין.

נתיבי השיט בים סין הדרומי משמשים לשינוע של כשליש מהסחורות העולמיות. וו שיקון, מנכ"ל משרד החוץ של מחוז האינאן, הממונה על הסדרת השיט בעבור סין, ניסה להרגיע את הדאגה מנוסח התקנות המעורפל שנתון לפירושים שונים. וו אמר שהתקנות מעניקות לאוניות סיניות את הסמכות לערוך חיפושים באוניות זרות או להורות עליהן להתרחק מהאזור רק אם הן מעורבות בפעילות לא חוקית (שטיבה לא הוגדר). זאת, בתנאי שאוניות אלו יהיו בתחומי 19.5 הק"מ הימיים שלחופי האיים שסין טוענת לבעלות עליהם.

התקנות התקבלו פחות מחודש אחרי כניסתו לתפקיד של מנהיגה החדש של סין, שי ג'ין-פינג, ועל רקע סכסוך טריטוריאלי חריף בין סין ליפאן בסוגיית השליטה על קבוצת האיים הקרויה דיאיו בסין וסנקאקו ביפאן. מומחים לשיט בינלאומי סבורים שאם סין תאכוף את התקנות מעבר לתחום ה‑19.5 ק"מ, הדבר עלול לאיים על חופש השיט באזור, עיקרון שממנו נהנות מעצמות מערביות רבות ומדינות המזרח התיכון, שמייבאות נפט לסין.

וו אמר שהתקנות מתייחסות לכל מאות האיים הפזורים בים ולמים שסביבם, בהם איים שמדינות כוויטנאם והפיליפינים תובעות את החזקה עליהם. הוא ציין עוד שהתקנות נועדו לטפל בדיג לא חוקי של ספינות וייטנאמיות, הפועלות במים הסמוכים לאי יונגשינג, עליו הציבה סין באחרונה כוחות צבא.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ