המאבק על החוקה במצרים גורם לפילוג בין השופטים

יועצו המשפטי של הנשיא מורסי הצהיר כי השופטים יפקחו על משאל העם, אך ארגון שופטים חשוב קורא להחרים את ההליך

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מחלוקת בקרב השופטים במצרים אם לפקח על משאל העם לאישור החוקה שצפוי להתקיים בעוד פחות משבועיים. התקשורת בקהיר דיווחה אתמול כי המועצה המשפטית העליונה הסכימה לפקח על הליך ההצבעה, אולם לפי שעה לא דווח על הפסקת השביתה בערכאות השיפוטיות או על הסכם כלשהו בין השופטים לבין הנשיא מוחמד מורסי. יתרה מכך, אתמול הצטרפו שופטי בית המשפט החוקתי העליון לשביתה אחרי שמאות מתומכי מורסי מנעו מהם להיכנס להיכל המשפט ואיימו על חייהם.

טיוטת החוקה והצו להרחבת סמכויותיו של מורסי עוררו הפגנות בכל רחבי מצרים מצד תומכי המפלגות החילוניות, הליברלים והסוציאליסטים. לנוכח הפגיעה בסמכות הערכאות השיפוטיות לטפל בערעורים על החלטותיו של מורסי על פי הצו, הודיעו השופטים על שביתה. במקביל, קרא "מועדון השופטים", גוף לא-רשמי אך רב-עוצמה המייצג שופטים בכל רחבי מצרים, להחרים את משאל העם כדי לפגוע באמינות הליך ההצבעה.

הפגנת התנועות החילוניות, הנאצריסטיות וליברליות בקהירצילום: אי–פי

ואולם, מוחמד רדאללה, יועצו המשפטי של מורסי, אמר אתמול כי המועצה המשפטית העליונה "הסכימה כי יישלחו שופטים לפקח על משאל העם". לדבריו, "המועצה היא הגוף הגדול ביותר האחראי לשופטים" והיא "הבינה שלשופטים יש אחריות בפני האומה". רדאללה ציין כי כעשרת אלפים שופטים יהיו נחוצים כדי לפקח על הליך ההצבעה. בי-בי-סי דיווח כי נראה שקיימים חילוקי דעות בין השופטים ביחס לשאלת הפיקוח ולא ברור אם הם יקבלו החלטה מונוליטית.

אתמול קרא מורסי לכל אזרחי מצרים להשתתף במשאל העם, בין שהם מסכימים לטיוטת החוקה החדשה או מתנגדים לה. האופוזיציה סבורה כי הצעת החוקה פוגעת בחירויות בסיסיות ומחזירה את מצרים אל ימי הדיקטטורה של חוסני מובארק. היום מתכוונות תנועות המחאה לקיים הפגנות גדולות בקהיר ובערים נוספות במצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ