סוף לפציפיזם היפאני

אחרי עשורים של התנגדות לשימוש בכוח, יפאן משנה מדיניות. החשש מסין מוביל את טוקיו להנהיג קואליציה אזורית חדשה: "נמנע מסין לדרוס אותנו"

מרטין פאקלר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין פאקלר, ניו יורק טיימס

אחרי שנים של שחיקה בהשפעתה על הזירה הבינלאומית, כלכלתה של יפאן מידרדרת באיטיות. אך כעת מנסה המדינה הפציפיסטית להגביר את נוכחותה בדרכים חדשות. לראשונה זה עשרות שנים, היא מציעה סיוע צבאי ומתאמצת לכונן בריתות אזוריות להגנת שכנותיה מפני סין.

כבר בתחילת השנה חצתה יפאן רף שמעטים השגיחו בו וסיפקה סיוע צבאי לחו"ל. לראשונה מאז תום מלחמת העולם השנייה, היא אישרה תקציב בסך 2 מיליון דולר למהנדסים הצבאיים שלה, לאימון חיילים בקמבודיה ובמזרח טימור ברכישת כישורים להתמודדות עם מצבי אסון, סלילת כבישים ועוד. ספינות קרב יפאניות עורכות תמרונים משותפים עם מספר גדל והולך של כוחות צבאיים באסיה ובאזור האוקיינוס השקט, ואף התחילו לקיים ביקורים תדירים בנמלי מדינות שחששו שנים רבות מעלייתו המחודשת של הצבא היפאני.

פרשנים יפאנים מעריכים כי בקרוב תגיע המדינה לציון דרך חדש: מכירת ציוד צבאי לשכנותיה. בסחורה המוצעת ניתן למצוא צוללות חמקניות המונעות בדיזל, שמתאימות לשיוט במים רדודים, כמו באזורים שעליהם תובעת סין בעלות טריטוריאלית.

כל הצעדים האלה, על אף היותם צנועים, הם שינוי משמעותי מאוד עבור יפאן, שעד כה התנגדה לקריאות של ארצות הברית להפוך למעצמה אזורית אמיתית, מחשש שבכך תתרחק מהפציפיזם שבו היא דוגלת מאז תום מלחמת העולם השנייה.

נציגים מ-12 מדינות מאסיה ואפריקה בביקור במשמר החופים בטוקיו. מגעים לאיחוד כוחות מול סין צילום: ניו יורק טיימס

המניע לשינוי האסטרטגיה היפאני הוא הסכסוך המתמשך עם סין על כמה איים לא מיושבים בים סין הדרומי. סכסוך זה גם מגביר את החשש בטוקיו שמא קשייה הפנימיים של יפאן, והקשיים הכלכליים של בעלת בריתה ארצות הברית, יגבירו את פגיעותה. "בתקופת המלחמה הקרה יפאן היתה צריכה רק ללכת בעקבות ארצות הברית ותו לא", אמר קיירו קיטאגאמי, יועץ מיוחד לנושאים ביטחוניים לראש הממשלה יושיהיקו נודה, "כיום, בכל הנוגע לסין, המצב שונה. יפאן חייבת לנקוט עמדה משלה".

עם זאת, אין זה אומר שיפאן מתכננת לשנות את ייעודו ההגנתי של צבאה, ולהפוך אותו לכוח תוקף. הציבור היפאני התנגד עד כה למאמציהם של כמה פוליטיקאים לשנות את החוקה הפציפיסטית, והחוב הענק של יפאן יגביל במידה רבה את הסיוע הצבאי שתהיה מסוגלת לתת לשכנותיה. ואולם, ברור גם כי הלך הרוחות במדינה משתנה ככל שהוצאותיה של סין על צבאה תופחות מדי שנה ודרישתה לבעלות על איי המריבה גוברת והולכת.

מנהיגי יפאן הגיבו על תביעתה של סין לבעלות על האיים, הנקראים ביפאן סנקאקו ובסין דיאיו, בחוסר נכונות לוותר שאינו אופייני להם. סקרי דעת קהל מראים כי הציבור היפאני מסכים עם הגישה הלא פשרנית הזו. ברקע, שתי המפלגות הגדולות מציעות פירוש גמיש יותר לחוקה, שיטשטש את הקו שבין הגנה להתקפה, שמגדיר את תפקודי הצבא היפאני. המפלגות רוצות לאפשר ליפאן לבוא לעזרת בעלות בריתה, למשל, בתרחיש שבו ישוגר טיל צפון קוריאני לכיוון ארצות הברית.

הצבא היפאני, ששירת עד כה למטרות מגננה בלבד, כבר התחיל לחצות את הקו הזה בעיראק ובאפגניסטאן, כשיפאן תמכה בארצות הברית ושלחה מכליות לתדלוק ספינות מלחמה אמריקאיות באוקיינוס ההודי.

בכירים יפאנים אומרים כי אין בכוונתם להתחרות בסין על ההשפעה על האזור, אלא לבנות קשרים עם מדינות השותפות לחששותיה של טוקיו משכנתן החזקה. הם אומרים כי חיזוק יכולותיהם של משמרי החופים של מדינות אחרות הוא גם דרך להתמודד עם איומים מצד סין. "אנחנו רוצים לבנות קואליציה משלנו, שבה יהיו כל המדינות באסיה שמעוניינות למנוע מסין לדרוס אותנו", אמר יושיהידה סואייה, מנהל "המכון ללימודי מזרח אסיה" באוניברסיטת קאייו שבטוקיו.

סין, שסבלה קשות מיפאן הקיסרית והצבאית במאה ה-20, מזהירה מהשינוי במדיניותה של יפאן ומעלה את זיכרון מלחמת העולם השנייה. בוועידה צבאית שנערכה בחודש שעבר באוסטרליה הזהיר גנרל רן הייקואן מסין את מארחיו מפני הידוק נוסף של הקשרים עם יפאן, שאותה כינה "מדינה פאשיסטית שהפציצה בעבר את העיר האוסטרלית דארווין".

אך הדברים נופלים על אוזניים ערלות. החששות מתחייתו המחודשת של מיליטריזם יפאני כלשהו מתגמדים לעומת הסכסוכים הטריטוריאליים עם סין, שמטרידים מדינות רבות דוגמת וייטנאם והפיליפינים. "הנחנו בצד את זוועות מלחמת העולם השנייה בגלל האיום הסיני", אמר רומל בנלאוי, מומחה ביטחוני ב"מכון הפיליפיני לשלום ומחקר האלימות והטרור" במנילה. את דבריו חיזק מארק לים, קצין אדמיניסטרטיבי ממשמר החופים הפיליפיני שאמר כי "יפאן מצטרפת לארצות הברית ולאוסטרליה ועוזרת לנו נגד סין".

ואכן, יפאן היא כיום המדינה היחידה באזור שהצי שלה נחשב לחזק דיו כדי לרסן את הסינים. למרות הצמצום בהוצאות הצבאיות של יפאן, תקציב הביטחון שלה, לפי קריטריונים מסוימים, הוא השישי בגודלו בעולם. בהתאם לעמדתה, אין ליפאן טילים ארוכי טווח, צוללות גרעיניות או נושאות מטוסים הנחוצות להצגת עוצמה צבאית אמיתית, אך צוללות הדיזל שלה נחשבות לטובות מסוגן בעולם. לצי היפאני יש גם סיירות מתוחכמות שיכולות להפיל טילים בליסטיים ושתי משחתות נושאות מסוקים שיכולות להיות מוסבות לנושאות מטוסי קרב הממריאים אנכית.

ב-2009 עשה חיל הים היפאני צעד חשוב לקראת פיתוח שיתוף פעולה עם כוחות ימיים אזוריים אחרים, כשערך תמרונים משותפים עם אוסטרליה. אלו היו התמרונים הראשונים עם מדינה כלשהי פרט לארצות הברית. מאז, הצטרף חיל הים היפאני לתמרונים רב-לאומיים רבים בדרום-מזרח אסיה, וביוני השנה אף ערך תרגיל משותף ראשון עם הודו.

פרשנים ובכירים לשעבר אומרים שהצבא היפאני נזהר ומציע עזרה במקרי אסונות טבע או סיוע נגד פיראטים לאזורים שבהם אין מלחמות. אך אפילו צעדים מוגבלים אלה מהדקים את הקשרים בין צבאות שני הצדדים. "האסטרטגיה שלנו היא להציע אימונים וציוד כדי להציב יחידות יפאניות קטנות להגנה עצמית ברחבי ים סין הדרומי", אמר טצואו קוטאני, בכיר לשעבר במשרד ההגנה.

תחת התוכנית להקמת משמר חופים אזורי, שקיימת זה עשור, גורמים רשמיים ביפאן מדווחים כי הם בשלבים אחרונים לחתימת העסקה הביטחונית הגדולה ביותר של המדינה עד כה - מכירת עשר סירות למשמר החופים הפיליפיני, תמורת 12 מיליון דולר כל אחת. בכירים במשרד ההגנה אומרים כי הם עשויים להציע ספינות דומות לווייטנאם, שעשויה אף לקנות צוללות מיפאן, לפי דבריו של שר ההגנה לשעבר טושימי קיטאזאווה, שציין גם את אוסטרליה ומלזיה כקונות פוטנציאליות.

"יפאן היתה אדישה עד כה לצרכים הביטחוניים של שכנותיה", אמר קיטאזאווה בראיון שנערך לאחרונה, "אך ביכולתנו לעשות הרבה יותר כדי להגביר את תחושת הביטחון שלהן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ