במקום אשוח, פסל מופשט של עץ חג המולד הוצב בבריסל

בבירת בלגיה מתנהל פולמוס מדוע הוצב השנה פסל בגובה 25 מטרים במקום עץ החג המסורתי. 25 אלף תושבים חתמו על עצומה המביעה תסכול מהמהלך

הרווי מוריס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרווי מוריס, ניו יורק טיימס

מדי שנה בפרוס חודש דצמבר, מציבים פועלים של עיריית בריסל עץ חג מולד בכיכר גראן פלאס, המבשר על עונת השלום והרצון הטוב הממשמשת ובאה. אלא שבבריסל שוררת השנה תחושה של חוסר רצון טוב. הסיבה - פולמוס שמתנהל בין תושבי עיר הבירה הבלגית מאז החליטו פרנסי העיר להחליף את עץ האשוח המסורתי בפסל מופשט עשוי קוביות מוארות, שגובהו כ-25 מטר.

עץ האורות הדומם שהוצב השנה בכיכר המרכזית של בריסל מעורר גל מחאות, שבמסגרתן חתמו עד כה 25 אלף תושבים על עצומה מקוונת הקוראת לכבד "את "הערכים והמסורת" הנוצרית. ואולם, בבריסל יש מי שטוענים שהמחאה היא בעצם חלק ממחאה סמויה נגד הרב תרבותיות בבירת האיחוד האירופי, מחאה שמלווה בנימות אנטי-איסלאמיות ברורות.

הפולמוס בעיר עלה לכותרות לאחר ששני חברים ברשימה איסלאמית, שאמרו שהם עשוים לחתור באחד הימים לקיום משאל עם על החלת החוק האיסלאמי ב, נבחרו בחודש שעבר לתפקיד חברי מועצה ברבעים דוברי הפלמית של בריסל. בעקבות בחירתם הועלתה לרשת עצומה אחרת בחסות הימין הקיצוני, שקראה להחרים את הסיעה.

קרדיט: צילום רויטרס

אל הסוגייה התייחסה גם ביאנקה דיאבטס, חברת מועצת העיר מהמפלגה הפלמית הנוצרית-דמוקרטית. לטענתה, בוויתור על הצבת עץ האשוח המסורתי מטפחת העירייה, בהנהגת הסוציאליסטים, את רגישות היתר של תושביה הלא נוצרים. "מה הלאה", שאלה דיאבטס, "יאסרו גם להפיץ בעיר את ביצי השוקולד של פסחא כי הם מזכירים לנו את החג הנוצרי?".

עם זאת, דיאבטס ביקשה להתבדל מהערות גזעניות גלויות שדבקו בתנועת המחאה, שבהן נטען בין היתר כי עיריית בריסל נכנעה ללחץ המוסלמים, המהווים כחמישית מתושבי העיר. יוזם העצומה המקוונת, שהזדהה רק בשמו הפרטי, אוליווייה, אמר לטלוויזיה הבלגית שאינו גזען ושהוא רק רוצה שילדיו יהנו ממראה עץ חג המולד המסורתי.

עיריית בריסל דוחה את הטענות ואומרת כי היא מבקשת למזג את המודרני והמסורתי ביריד החורף השנתי שהיא עורכת בכיכר המרכזית. נציגיה הבהירו שבגראן פלאס יוצגו סמלי חג מולד מובהקים ביותר, כגון מחזה המולד. יו"ר תנועה המייצגת את הקהילה המוסלמית בבלגיה, סמסטין אוגורלו, אמר שארגונו לא הביע שום התנגדות להצבת העץ והדגיש: "אנחנו יודעים שאנחנו חיים במדינה בעלת תרבות נוצרית ואיננו רואים כל עלבון בהצבת עץ חג המולד".

עץ האשוח האבסטרקטי שהוצב בבריסל, בשבוע שעבר. חמישית מהאוכלוסיה בעיר - מוסלמיתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ