שני עצורים נוספים בצרפת בחשד שסייעו למחבל מטולוז

השניים, גבר ואישה, חשודים שסייעו למוחמד מראח להוציא לפועל את תוכניותיו. מראח רצח שלושה חיילים וארבעה יהודים בבית הספר "אור התורה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משטרת צרפת עצרה הבוקר (שלישי) שני בני אדם בחשד ששיתפו פעולה עם המחבל מוחמד מראח, שביצע בראשית השנה מתקפות טרור באזור העיר טולוז בהן נהרגו שבעה בני אדם. גורם ביטחון מסר כי בין העצורים "אדם השייך לקהילה נודדת" בשם שארל מנסרלי ואשה שתוארה כ"חברתו" של מראח. לדבריו, השניים חשודים בכך שסייעו למחבל להוציא לפועל את תוכניותיו.

אחד מאחיו של מראח, עבד אל-קאדר מראח, כבר הואשם בסיוע למתקפות. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי הוא אמר לחוקרים שסייע למחבל בגניבת אופנוע וכי אמר שבמקום היה גם אדם שלישי. עם זאת, הוא סירב להסגיר את זהותו. אח אחר של המחבל, עבד אלגאני מראח, גינה בפומבי את מעשה ואמר כי "האדם השלישי שייך לקהילה נודדת". בחודש שעבר פתחו הרשויות בחקירה פלילית גם נגד סועד מראח, אחותו של המחבל, בחשד לתמיכה בטרור.

שני העצורים מובאים לחקירה בתחנת המשטרה בטולוז, היוםצילום: אי-אף-פי

מראח בן ה-24 רצח שלושה חיילים צרפתים בשתי מתקפות שונות בתחילת חודש מארס, וכשבוע לאחר מכן ביצע פיגוע נוסף בבית הספר היהודי "אור התורה" בטולוז. בפיגוע נרצחו שלושה ילדים ורב בית הספר. לאחר מכן התבצר בדירתו בעיר ונהרג מאש שוטרים שפרצו למקום אחרי שעות ארוכות של משא ומתן.

במהלך שיחותיו עם המשטרה סיפר מראח כי הוא חבר בארגון אל-קאעדה. הוא לא הביע חרטה על מעשיו ואמר כי "צערו היחיד הוא שלא גבה קורבנות נוספים" וכי הוא "גאה על כך שהצליח להוריד את צרפת על הברכיים". מראח הוסיף כי המניע למעשיו הוא המאבק הפלסטיני, הנוכחות הצבאית הצרפתית באפגניסטאן והחלטתה של צרפת לאסור על לבישת בורקה בפומבי.

מוחמד מראח, מבצע הפיגוע בטולוזצילום: אי–פי

בספטמבר חשפה משטרת צרפת דו"ח ממנו עולה כי היו מספר מחדלים במעקב אחר מראח לפני שיצא למסע הטבח. בדו"ח של יחידת המשמעת המשטרתית (IGPN), המשתרע על פני 17 עמודים, נאמר כי "נחשפו כמה כישלונות אובייקטיביים" ובהם בעיות תיאום בין יחידות שונות במשטרה ובמודיעין ביחס לאיום שהציב מראח. שר הפנים הצרפתי, מנואל ואלס, הבטיח ליישם במהירות את התיקונים הדרושים.

מהדו"ח עולה כי יחידות אחדות של המשטרה והמודיעין עבדו בצורה ממודרת ולא שיתפו ביניהן מידע ביחס לחקירה. ביקורת חריפה נמתחת לשירות המודיעין (DCRI) הכפוף ישירות למשרד הפנים, משום ש"זיהה מאוחר מאוד את השינוי שחל בפרופיל של מראח". הדו"ח עורר ביקורת ציבורית רבה ובין היתר הועלתה אפשרות לחוקק חוק שיאפשר לרשויות המדינה להעמיד לדין אזרחים שפקדו מחנות אימונים איסלאמיים מחוץ למדינה ולהגביר את הפיקוח על אתרי אינטרנט קיצוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ