תואר חסידי אומות עולם לצאצאים של שש משפחות פולניות

הטקס מתקיים בשעה שבפולין מתנהל דיון נוקב על סדרת הפוגרומים שערכו איכרים ותושבי עיירות קטנות בשכניהם היהודיים במהלך מלחמת העולם השנייה

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

שגריר ישראל בפולין, צבי רב-נר, העניק היום (שלישי) תעודות חסידי אומות העולם לצאציהם של שש משפחות פולניות שתוך סיכון נפש הגישו עזרה ללא תמורה ליהודים במצוקה בתקופת הכיבוש הנאצי. הטקס צפוי להתקיים במשרד ראש הממשלה בוורשה.

הסיפור המזעזע ביותר הוא כנראה זה של סטניסלבה אוֹלֶבנוק, חקלאית ואם לשתי בנות מכפר נידח ליד מאָקוּב מאָזוֹביֶצקי, שהעניקה מחסה למשפחה יהודית בת חמש נפשות ואף ציידה אותה בתעודת הזהות שלה כדי שתוכל לשרוד מחוץ לחומות הגטו. אלא שהגסטאפו גילה את המשפחה ביערות הסמוכים לביתה של אולבנוק ובעת חקירה מאומצת שקשורה הייתה בעינויים הכריחו את אחת הילדות לגלות את האמת על המעשה של אולבניק. המצילה והניצולים נשלחו למחנה ההשמדה אושוויץ ומתוך תיעוד שהשתמר ידוע כי כולם נספו שם בשנת 1944.

בין הזוכים בתואר ניתן למצוא גם את הנסיכה וורנייצקה לבית צ'רטוריסקי שבנתה בבניין שבו גרה, בלב לבה של ורשה, מחבוא מיוחד דרכו עברו אינספור ניצולים. אחד מהם, ד"ר אדוורד רייכר, כתב על וורנייצקה: "הנסיכה הקדישה את חייה למען הנרדפים. היא הייתה האדם הטוב ביותר שהכרתי אי פעם".

הגטו בלובלין, פוליןצילום: אי–פי

על סמך זיכרונותיו של רייכר החליט מוסד "יד ושם" להעניק תעודה גם לרוּזה חמיילבסקה, יצאנית ורשאית, שהעניקה לו מחסה משך חודשיים בדירתה הקטנה. הניצול כתב שבשעה שבעלת הבית הייתה מקבלת לקוחות, היה עליו לרדת למחבוא שהוכן במיוחד למטרה זו. היצאנית תמכה גם כספית ברעייתו של האיש אשר הודות למראה הטוב שרדה בצדה הארי של העיר. חרף מאמצים רבים, היצאנית חסידת אומות העולם לא אותרה בתום המלחמה.

הזוג הלנה וליאון גודלבסקי, שיזכה אף הוא בתואר, הוציא מן הגטו, בתרמיל גב, את הילדה מאשה בורנשטיין ואימץ אותה לחיק המשפחה. בשנת 1943 נעצר אבי המשפחה על פעילותו במחתרת והוצא להורג באושוויץ. הלנה, שנותרה עם שלוש בנותיה, המשיכה לדאוג לניצולה הקטנה עד סוף הכיבוש. בשנת 1956 עלתה מאשה בורנשטיין ארצה ושינתה את שמה למרים אדיקה. מקבלים נוספים של התואר חסידי אומות העולם הם מריה ומיכל גוֹלבָּה וכן ליאוקדיה ואנטוני יאסטזומב.

הטקס יתקיים בחסותו של פרופ' ולאדיסלב בארטושֶבסקי, מזכיר המדינה בלשכתו של ראש הממשלה דונלד טוסק. ברטושבסקי, בעצמו חסיד אומות העולם, הוא גם אזרח כבוד של מדינת ישראל. לטקס חשיבות מיוחדת במינה כיוון שהוא מתקיים בשעה בה מתנהל בפולין דיון נוקב על סדרת הפוגרומים שערכו איכרים ותושבי עיירות קטנות בשכניהם היהודיים.

את הדיון עורר סרט עלילתי על זוג אחים, שבאיחור של 65 שנה גילו כי גם אביהם, איכר בחבל ביאליסטוק, רצח תושבים יהודיים ושדד את רכושם. החוגים הלאומניים מגנים את יוצרי הסרט על הפצת תעמולה הפוגעת בדימויה של פולין ותובעים את הסרתו מן האקרנים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ