ראש העיר ניו יורק מחפש יורש |

שוחח עם קלינטון ונענה בשלילה

מייקל בלומברג צפוי לסיים את כהונתו ב-2013 ובשיחת טלפון עם שרת החוץ הפורשת הציע לה את תמיכתו. השיחה פתחה מחדש את המרוץ לראשות העיר

מייקל ברברו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייקל ברברו, ניו יורק טיימס

ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, משקיע מחשבה רבה במציאת יורש ראוי: כוכב פוליטי, אישיות עתירת ניסיון ורבת תעוזה. באחרונה הייתה לו הארה: הילארי קלינטון, הלא היא שרת החוץ הפורשת. בשיחת טלפון שהתקיימה בין השניים לפני מספר חודשים, עודד בלומברג את קלינטון להחליף את עולם הדיפלומטיה הבינלאומית בניהול עירוני מהרמה הגבוהה ביותר, ולהציע את מועמדותה לתפקיד ראש עיר ניו יורק בבחירות שיתקיימו ב-2013. "את האדם המושלם לתפקיד", אמר.

פרטי השיחה בין בלומברג לקלינטון לוטים בערפל, אף ששלושה מקורות שונים אישרו את דבר קיומה. פנייתו של בלומברג למי שהיתה הגברת הראשונה מעידה יותר מכל על חששותיו נוכח קבוצת המועמדים המסתמנת כרגע לתפקיד ראש העיר הבא, על רצונו העז במחליף בעל שיעור קומה כשלו, ועל נחישותו לבצע את האקט האחרון בזירה הפוליטית ממנה יפרד בשנה הבאה: המלכת היורש. בלומברג, שלא חסך מעולם את שבט ביקורתו מדמויות ציבוריות, רואה בקלינטון פותרת בעיות בלתי נלאית כמוהו. אלא שקלינטון, כך דווח, הגיבה בסירוב נחרץ.

הצעתו של בלומברג מלווה בתככים פוליטיים רבים במערכת הפוליטית של התפוח הגדול. בחודשים אותת ראש העיר לכריסטין מקווין, דוברת מועצת העיר, כי בכוונתו לתמוך בה אם תציג את מועמדותה לתפקיד. מקווין סייעה לבלומברג בעת שהתמודד על כהונה שלישית בתפקיד ראש העיר ומציגה את עצמה כשותפה לדרכו של בלומברג בניהול ניו יורק.

ליידי גאגא וראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברגצילום: אי–פי

תמיכתו של בלומברג בקווין נחשבה למובטחת, ולכן נמנעו דמויות פוליטיות מרכזיות להציג את מועמדותן. אלא שפנייתו של ראש העיר לקלינטון טרפה את הקלפים ועוררה חרושת שמועות לפיה הוא עדיין מהסס בשאלת יורשו. "הוא מחפש אדם שיוכל להעביר לו את התפקיד בשקט ובבטחה", אומר האנק שיינקופף, מצוות מסע הבחירות האחרון של בלומברג.

מקורבים אחרים הגדירו את שיחתם של בלומברג וקלינטון כ"דיון לא רשמי אך רציני, שנגע לעתידם של שניהם". לדבריהם, בלומברג רוחש הערכה רבה לקלינטון, על נכונותה להקדיש ארבע שנים לעבודה מאומצת בשירותו של יריבה לשעבר, הנשיא ברק אובמה, ועל הישגיה בתחום הדיפלומטיה. כמו כן, בלומברג רואה במינויה של קלינטון הזדמנות להשפיע על מערכות בחירות בעתיד, בניו יורק ובמקומות אחרים. הוא כבר החל באחרונה לפעול בכיוון זה, עם הקמת ועדת פעולה פוליטית משלו.

קלינטון איננה תושבת העיר ניו יורק, כפי שנדרש ממועמדים לכהונת ראש העיר, ואולם
בעבר הצליחה להתגבר על מכשול דומה, כאשר רכשה בית בצ'פאקווה שבמדינת ניו יורק בעת שהתמודדה בשנת 2000 על תפקיד סנאטורית מטעם המדינה. פעילים דמוקרטים אינם רואים את מועמדותה של קלינטון לתפקיד ראש העיר כאפשרות סבירה. "אם אכן בלומברג הציע לה את התפקיד, הוא עשה זאת משום שהוא מכהן בו כרגע, ולכן הוא רואה בו תפקיד רם מתפקיד הנשיא", אמר רוברט צימרמן, חבר הוועדה הדמוקרטית
הלאומית מניו יורק.

הילרי קלינטון וברק אובמה. שירתה את הנשיא למרות הפסדהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ