עשר שנות מאסר לתושב ניו יורק שהודה בקשירת קשר לפוצץ בית כנסת בעיר

אחמד פרחני, בן 27, הוא אחד משני חשודים שנעצרו ב-2011. טוען כי ביקש "להעביר מסר של הפחדה" ולנקום על עוולות שנעשו למוסלמים ברחבי העולם

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

תושב ניו יורק הודה אתמול (ג') בקשירת קשר לפוצץ בתי כנסת בעיר בכוונה "להעביר מסר של הפחדה" לקהילה היהודית המקומית. האיש, אחמד פרחני בן 27, הוא אחד משני חשודים שנעצרו במאי 2011 בפשיטת משטרה, וכונה "טרוריסט מבית" שבא לנקום על עוולות שנעשו למוסלמים ברחבי העולם. סעיף האישום הוגש נגדו על פי חוק מדינה מיוחד שהתקבל אחרי התקפות 11 בספטמבר. במסמכים שהציגו לבית המשפט נאמר שפרחני התכוון להעמיד פני יהודי כדי לחדור לבית כנסת ולהטמין בו פצצה.

"באמצעות פגיעה בבית כנסת התכוונתי ליצור כאוס ולהעביר מסר של הפחדה ואיום לאוכלוסייה היהודית של העיר ניו יורק, ולהזהיר אותם שיפסיקו להתעלל במוסלמים", אמר פרחני, מהגר מאלג'יריה בהודעה מוכנה שקרא. שופט בית המשפט הגבוה של מנהטן, מייקל אובוס, אמר שהוא מתכוון לגזור על פרחני עשר שנות מאסר, ארבע שנים פחות מדרישת התביעה. בתום ריצוי העונש, יגורש ככל הנראה לארץ מוצאו.

בהשוואה ל-32 שנות המאסר שהיו נגזרות עליו לו הורשע במשפט, ההחלטה להטיל עליו עשר שנות מאסר "היא לטובתו", אמר סנגורו, לאמיס דיק. עורכי דינו הציגו אותו תחילה כאדם מעורער בנפשו שהופל בפח בידי המשטרה; הם גם ציטטו דוחו"ת פדרליים שבהם נאמר שהחוקרים החליטו לא להעמידו לדין בפרשה משום שהתיק אינו חד משמעי דיו.
מרבית מקרי הטרור מטופלים במישור הפדרלי, ואולם פרחני וחשוד נוסף, מוחמד ממדוח, הואשמו על בסיס חוק מדינה מיוחד, שבו נעשה שימוש רק לעתים נדירות. התובע המחוזי של המחוז, סיירוס ונס הבן, כינה את הפרשה "תקדימית" וציין כי הודאת פרחני מלמדת ש"איום הטרור מזאבים בודדים מסוג זה הוא אמיתי".

אחמד פרחני אתמול בבית המשפט בניו יורק. מודה באשמהצילום: אי–פי

לדברי המשטרה, פרחני וממדוח נעצרו אחרי שפרחני קנה שלושה אקדחים, תחמושת ורימון
משוטר סמוי. ממדוח בן ה-21, אזרח אמריקאי ממוצא מרוקאי, כפר בהאשמות נגדו. בשלב ראשוני, סירב חבר מושבעים להגיש נגד שני החשודים כתב אישום בגין קשירת קשר לביצוע טרור חמור; עם זאת, הם הואשמו בסעיפי טרור ושטנה אחרים. השופט אמר אתמול (ג') ש"אין לו כל בעיה" עם החקירה. "היא שמה קץ למה שיכול היה להתפתח למצב מסוכן", אמר. גזר הדין צפוי להינתן ב-30 בינואר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ