אבד בתרגום |

הקוריאנים מתקנים: זה לא חד קרן, אלא חיה דמוית דרקון

טענות הצפון קוריאנים כי מצאו מאורת חד קרן היו טעות תרגום: הארכיאולוגים של פיונגיאנג הצהירו על סימנים ל"קירין" חיה מיתולוגית עם ראש דרקון

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מסתורין רב אופף את המתרחש בתוככי גבולותיה של צפון קריאה - החל במספר העצורים הפוליטיים המוחזקים בתנאים קשים במחנות עבודה, וכלה בשאלה אם קים ג'ונג-און אמנם התחתן. על כן היה מפתיע למדי לקרוא בשבוע שעבר שארכיאולוגים במדינה טוטליטרית וחשאית זו טוענים שמצאו מאורה של חד-קרן. בדיווח הזה יש בעיה קטנה אחת: הוא לא לגמרי נכון.

יש ככל הנראה לייחס את הטענה המדהימה שפורסמה בסוכנות הידיעות המרכזית (והרשמית) של צפון קוריאה (KCNA), לתרגום לקוי ומשאלת לב תקשורתית. בדיווח שהופיע בשבוע שעבר באתר של סוכנות הידיעות KCNA, נאמר שארכיאולוגים מהמכון להיסטוריה באקדמיה DPRK למדעי החברה "אישרו שמצאו מאורה של חד-קרן, שעליו רכב המלך טונגמיונג, מייסד ממלכת קײגױריײ הקוריאנית (277 לפנה"ס- 668 לספה"נ).

ואולם כפי שהמומחה הקוריאני סישיאנג ואנג הסביר לאתר המדעי i09, די לעיין בגרסה הקוריאנית המקורית של הסיפור כדי להבין שהארכיאולוגים הצפון קוריאנים לא טענו כלל דבר כזה. ראשית, לא דובר כלל בחד-קרן, אלא ב"קירין" או "קילין", המתוארים בפי ג'יימס גרייסון, פרופ' בדימוס ללימודי קוריאה באוניברסיטת שפילד, כ"חיה בעלת ארבע רגליים וראש של דרקון". עמיתו באוניברסיטת שפילד, סוקיון צ'ו, אומר שלקירינים יש "גוף של צבי, זנב של פרה, טפרים ורעמה" וגם קרן שמזדקרת מראשם.

הפגנת מחאה נגד צפון קוריאה בסיאול, אתמולצילום: רויטרס

לקירינים יש מקום חשוב בפולקלור הצפון קוריאני, כי היו אמצעי התחבורה המועדף על המלך טונגמיונג. הצפון קוריאנים, אומר סישיאנג ואנג, התייחסו להימצאותו של מקום המכונה "קירינגול" (שפירושו לדברי גרייסון, "מערה") כ-200 מטרים ממקדש יונגמיונג בגבעת מוראן ליד העיר פיונגיאנג.

הם לא טענו שחדי הקרן אמנם חיו שם, זה רק שם מיתולוגי, אומר גרייסון. "החשיבות שבהודעת ממשלת צפון קוריאה היא בטענתה שאיתרה את קירינגול, ועל כן גם הוכיחה שפיונגיאנג ניצבת בנקודה שבה עמדה בירת ממלכת קוגוריו".

סישיאנג ואנג חשדן ביחס לעיתוי פרסום הודעתה של צפון קוריאה. "האמונה הרווחת היא שקירינים מופיעים לעיניהם של שליטים נבונים; ייתכן שגורמים בצמרת צפון קוריאה ביקשו ליצור זיקה ישירה בין פיונגיאנג לממלכת קוגוריו הקדומה, ואגב כך, גם בין נשיאם קים ג'ונג-און לשליטים קדומים גדולים מהחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ