נעלי הכדורגל שמקרבות בין הקוריאות

בבית חרושת קטן בסין מתקיים שיתוף פעולה נדיר ועקיף בין האויבות הגדולות. העובדים בטוחים שזה המתכון "לכבוש את העולם"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בבית חרושת בכפר קטן השוכן ליד העיר דנדונג שבמזרח סין תופרים 20 פועלים מצפון קוריאה נעלי כדורגל במימון דרום קוריאה וחולמים לכבוש את העולם.

מיזם משותף ונדיר זה של כוח עבודה צפון קוריאני, כסף דרום קוריאני ומפעל סיני החל לפעול בחודש יולי האחרון. מאז הוא מכר כמעט 10,000 זוגות נעלי כדורגל במחיר של 199 דולרים לזוג. מרבית הנעליים נקנו בידי אזרחים מדרום קוריאה, זאת בשעה שצפון קוריאה מקבלת על השותפות בעבודה מאה זוגות נעליים בחודש, במקום תשלום במזומן.

המנהלים במפעל עונדים סיכות, שבהן נראה מייסד צפון קוריאה, קים איל-סונג. באולם שבו עובדים הפועלים תלוי שלט שבו נכתב: "הטכנולוגיה שלנו. נעלי הכדורגל הטובות ביותר בעולם". "נעליים אפשר לייצר במכונות, אבל נעליים שנתפרות ביד אפשר לייצר בהתאם להעדפות אישיות והן יותר נוחות", אומר צ'ונג נאם-צ'ול, מייצר נעליים ותיק העובד בבית החרושת. "אנחנו משחקים כדורגל עם הנעליים שאנחנו מייצרים במטרה לבדוק אותן ובוחרים בטובות ביותר", הוא מוסיף בשעה שהוא מצמיד סוליות לנעל שעליה הוא עובד.

צ'ונג וחבריו באים מפיונגיאנג, בירת צפון קוריאה. הם חברים במועדון הספורט שנקרא "25 באפריל", שמנוהל בידי הצבא הצפון הקוריאני. נבחרת הכדורגל של המועדון היא אחת מקבוצות הכדורגל המצליחות במדינה, ובדומה למדינות מזרח אירופה בימי ברית המועצות לשעבר, קבוצות הכדורגל בצפון קוריאה הן חלק מהמנגנון הממלכתי, וקשורים אליהן עסקים שונים ורבים.

פועלי המפעל בדנדונג הם רק חלק קטן מתוך 60 עד 70 אלף צפון קוריאנים שעובדים מחוץ למדינה ומעבירים חלק משכרם בחזרה לצפון קוריאה, הסובלת מסנקציות קשות שהוטלו עליה בגלל תוכנית הגרעין שלה. בכיר דרום קוריאני במפעל אומר כי הפועלים מרוויחים 200 דולרים בחודש ואינם נאלצים להעביר חלק מהסכום לצפון. עם זאת, לדברי ארגוני פליטים בדרום קוריאה, רבים מהפועלים הצפון קוריאנים ברוסיה, סין והמזרח התיכון מקבלים תלושים בשעה שכסף מועבר ישירות לקופת אוצר המדינה.

בין הצפון לדרום שוררת מתיחות רבה מאז מלחמת קוריאה שהתרחשה בשנים 1950 1953 והסתיימה בשביתת נשק. פרט לאזור סחר כלכלי משותף באזור הגבול בין שתי המדינות, שיתוף הפעולה בין הדרום העשיר לצפון העני הוא נדיר ביותר.

בהשוואה לעוני הנורא שבו חיים רוב התושבים בצפון, שבו לדברי האו"ם שליש מהילדים סובלים מתת-תזונה, הפועלים בדנדונג מרוצים מאוד מעבודתם בסין. המפעל שבו הם עובדים נמצא בבניין ירוק ודו-קומתי. יש בו מעונות, קפטריה וחדר מנוחה. במסיבות שנערכות אחרי העבודה, שרים הפועלים שירים על איחוד שתי הקוריאות.

הם גם קרובים לבית, בניגוד לבני ארצם שעובדים במחנות עבודה בסיביר או באתרי בניין במזרח התיכון. "אנחנו יכולים לצפות בערוצי הטלוויזיה שלנו, ואנחנו שרים שירים על המפקד שלנו, קים ג'ונג-און", אומרת התופרת קוון אוק-קיונג על השליט החדש של צפון קוריאה שעלה לשלטון בשנה שעברה לאחר מות אביו, קים ג'ונג-איל.

קוון עובדת במפעל שמונה שעות ביום, חמישה ימים בשבוע. היא ופועלים אחרים בבית החרושת רשאים לפגוש פעם בחודש את בני משפחותיהם בעיר בצפון קוריאה, הסמוכה לגבול עם סין, ולקבל מהם מתנות. "בהתחלה, כשלא ידעתי שום דבר על תפירה, היה לי קשה, אבל עכשיו אני מרגישה הרבה יותר נוח במפעל ", היא אומרת. עם זאת, כאשר היא נשאלה מה ההרגשה להישלח מחוץ למדינה כדי לעבוד, אחד המנהלים מנע ממנה לענות.

שלטונות צפון קוריאה, החוששים מעריקות, שולחים מחוץ למדינה פועלים הידועים בנאמנותם למשטר ולמשפחת קים השלטת. כדי להבטיח שאיש מהם לא יערוק, נאלצים בני המשפחות להישאר בצפון קוריאה בשעה שהעובדים נשלחים לעבוד.

המפעל לייצור נעלי כדורגל המשותף לדרום ולצפון נבנה בהתחלה בפיונגיאנג. ואולם, לאחר שסיאול האשימה בשנת 2010 את צפון קוריאה בהטבעת אחת מספינותיה, נותקו מרבית הקשרים הכלכליים עם הדרום. בהמשך, עבר המפעל לדנדונג, לאחר שקיבל זריקת עידוד בסכום של 415 אלף דולרים מהעיר הגדולה אינצ'ון שבדרום קוריאה, שבה שחקני קבוצת הכדורגל המקומיים נועלים נעליים המיוצרות בבית החרושת.

המפעל הקטן אולי לא יחולל שינוי רב בכלכלת צפון קוריאה, אולם אין זה מונע מהעובדים בו לרקום חלומות גדולים. "יהיה נפלא אם ליאונל מסי יבקר אצלנו", אמר או סונג-דונג, אחד המנהלים הצפון-קוריאניים, מתוך תקווה כי השחקן הכדורגל הארגנטיני המפורסם המשחק בברצלונה ינעל את הנעליים המיוצרות בבית החרושת. החלום של ג'ו צ'ול-סו, בכיר צפון קוריאני אחר, הוא גדול ושאפתני עוד יותר. לדבריו, "כשאלפי פועלים ייצרו את נעלי הכדורגל שלנו בפיונגיאנג, הם יוכלו לשלוט על העולם".

רויטרס

פועל צפון קוריאני במפעל בסין. חולמים שמסי יבקר צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ