ביהמ"ש העליון האמריקאי הסכים לדון בנישואי בני אותו מין

בין השאר, עשויה החלטת בית המשפט לאשר או לדחות את הזכות החוקתית של נישואים מסוג זה. ההחלטה מגיעה על רקע השינוי בדעת הקהל בארה"ב

ניו יורק טיימס, אי-פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס, אי-פי, רויטרס

בית המשפט העליון של ארה"ב הודיע ביום שישי על כוונתו ליטול חלק בדיון הלאומי בנושא נישואים בין בני אותו מין, כאשר הסכים לדון בשני ערעורים על חוקים פדרליים וחוקי מדינה, המגבילים את הגדרת מעמד הנישואים לקשר בין גבר לאישה.

אחד הערעורים, שנדון בערכאות נמוכות יותר בקליפורניה, עשוי לאשר או לדחות את הזכות החוקתית לנישואים בין בני אותו מין. ואולם, ייתכן שפסיקתם של השופטים תחול רק על נישואים בקליפורניה.

התיק השני, שנידון במקור בניו יורק, מערער על חוק ולפיו מחויבת הממשלה הפדרלית למנוע זכויות סוציאליות מזוגות של הומואים ולסביות, שהתחתנו במדינות שבהן נישואים אלה מותרים על פי חוק.

ביום שישי האחרון בחנו שופטי בית המשפט העליון שבעה תיקים הנוגעים ליחסים בין בני אותו מין. הם החליטו לדון בערעורה של אידית וינדזור, לסבית בת 83, שבת זוגה זה 44 שנה, תיאה ספייר, נפטרה ב-2009. שלטונות המס הפדרליים חייבו את עזבונה של ספייר במס בגובה 363 אלף דולר. איש אינו חולק על כך שלו וידזור היתה נשואה לגבר, לא היה העיזבון מחויב בפרוטה. בית הדין הפדרלי לערעורים בניו יורק הסכים עם השופט המחוזי אשר קבע כי חוק ההגנה על נישואים מונע מוינדזור את זכותה החוקתית להגנה שוויונית של החוק.

הפגנה בעד נישואים בין בני אותו מין מחוץ לביהמ"ש בקליפורניה, בשנה שעברהצילום: אי–פי

בית המשפט החליט לדון בתיקים על רקע שינויים חדים בדעת הקהל בארה"ב בכל הנוגע לנישואים בין בני אותו מין. משאלים שנערכו באחרונה מעידים על תמיכה של רוב הציבור האמריקאי בהתרת נישואים אלה. גם הנשיא אובמה הכריז במאי השנה על תמיכתו בהתרת נישואים בין בני אותו מין.

בעקבות הצבעות שהתקיימו במדינות שונות בבחירות שהתקיימו בחודש שעבר, גדל מספר המדינות שבהן נישואים בין בני אותו המין הם חוקיים משש לתשע. בכך הצטרפו המדינות מיין, מרילנד, ומדינת וושינגטון לקונטיקט, איווה, מסצ'וסטס, ניו המפשייר, ורמונט ניו יורק ובירת ארה"ב, וושינגטון די.סי. ואולם, חוקותיהן של 30 מדינות פדרליות עדיין אוסרות קשר זה. בית המשפט הפדרלי בקליפורניה פסל את האיסור החוקתי על נישואים בין בני אותו מין, אך עתידה של הפסיקה, כמו גם סוגיית הנישואים, תלוי בתוצאות הערעור בבית המשפט העליון.

יש לציין כי גם במדינות שבהן איחוד זה מותר על פי חוק, בני הזוג אינם זכאים להטבות סוציאליות רבות, וזאת מתוקף חוק ההגנה על נישואים (DOMA) שעבר בקונגרס בשנת 1996, ומכיר בנישואים בין גבר לאשה בלבד. הומואים ולסביות נשואים פנו לבתי המשפט וטענו נגד הרשויות, המונעות מהם זכויות סוציאליות, דוגמת קצבאות שארים של הביטוח הלאומי והזכות להגיש דו"חות משותפים למס הכנסה. לטענתם, מדובר בהפרה של סעיפים בחוקת ארה"ב המבטיחים שוויון זכויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ