דו"ח: איראן לא תפתח טיל בין-יבשתי לפני 2015

דו"ח בארה"ב מטיל ספק בהנחה שאיראן יכולה להפוך טיל כזה למבצעי גם אם תקבל סיוע זר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רויטרס

דו"ח פנימי של הקונגרס האמריקאי קובע כי איראן לא תוכל לשגר טיל בין-יבשתי עד 2015. מסקנות הדו"ח מטילות ספק בהערכות המודיעין האמריקאי לפיהן טיל עם יכולות כאלה עלול להפוך מבצעי בשנים הקרובות "אם איראן תקבל מספיק סיוע מבחוץ".

מחברי הדו"ח טוענים כי איראן אינה מצליחה לפתח את הטיל ארוך הטווח משום שאינה מקבלת את הסיוע הנדרש מסין או מרוסיה. עוד הם סבורים כי טהראן מתקשה להשיג רכיבים מסוימים, קריטיים לפיתוח טיל כזה, בשל הסנקציות הבינלאומיות שמופעלות עליה.

"אפשר לקבוע די בביטחון שאיראן לא תשיג טיל בין-יבשתי עד 2015", נכתב בדו"ח שביצע גוף המחקר הלא-מפלגתי של הקונגרס, הפועל כדי לספק מידע למחוקקים. אחד ממחבריו, המומחה להגנה מפני טילים סטיבן הילדרת', הוסיף: "חיזוק למסקנה שלנו ניתן למצוא בעובדה שהאיראנים לא ביצעו ניסויי שיגור, הנדרשים בשלבי הפיתוח של טיל בין-יבשתי". הדו"ח האמריקאי הוא אחד המסמכים המפורטים שנכתבו עד כה על התוכניות הבליסטיות השנויות במחלוקת של איראן. ואולם הוא אינו עוסק כלל בתוכנית האיראנית לפיתוח נשק גרעיני.

הפעלת נשק גרעיני דורשת שלוש יכולות מרכזיות שצריכות לפעול יחדיו: כמות מספקת של חומר בקיע, נשק אמין ומערכת שיגור יעילה. מאמציה של איראן לפתח ולבחון טילים בליסטיים ויכולות שיגור ארוכות טווח הובילו את הממשל האמריקאי להשקיע מיליארדי דולרים בפיתוח מערכות יירוט, ערערו אף יותר מהרגיל את המזרח התיכון ודחפו את ישראל להיערך לפעולת מנע.

קהילת המודיעין האמריקאי מתייחסת זה יותר מעשור ל-2015 כשנת יעד אפשרית להשלמת פיתוחו של נשק איראני בין-יבשתי, שעלול להגיע עד לארצות הברית - מרחק של כ-10 אלף קילומטר מטהראן. טיל מוגדר כבין-יבשתי אם ניתן לשגרו למרחק של 5.5 אלף קילומטר ויותר. אם נשק מסוג זה יימצא בידי האיראנים הוא יאיים על אירופה ועל המזרח התיכון.

מיכאל בירמינגהם, דובר מטה המודיעין הלאומי שמוביל את 17 הארגונים המרכיבים את קהילת המודיעין האמריקאית, אמר כי לסוכנויות הביון השונות תחזיות שונות בקשר לתכניות הנשק האיראניות. הדו"ח הפנימי קובע, בין היתר, כי איראן מרכזת מאמצים גדולים לפיתוח יכולות שיגור לחלל, וכי אין מדובר בתוכנית כיסוי לשיגור טילים בין-יבשתיים.

בפברואר 2009 הפכה איראן למדינה התשיעית בעולם המחזיקה ביכולות שיגור לחלל, כאשר הציגה לוויין מתקדם בפיתוח עצמי. בטהראן הצהירו אז כי בתוך עשור בכוונתם לשגר לחלל לוויינים לאיסוף מודיעין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ