חשש ליותר מאלף הרוגים בטייפון בפיליפינים

400 אלף בני אדם בשני מחוזות בדרום המדינה נותרו ללא קורת גג, וצוותי ההצלה מתקשים באיתור הנפגעים. הנשיא הכריז על מצב חירום לאומי

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

נשיא הפיליפינים בניגנו אקינו הכריז בסוף השבוע על מצב חירום לאומי, ארבעה ימים אחרי שסופת הטייפון בופה פגעה בדרום המדינה. במסגרת התקנות לשעת חירום הוקפאו מחירי מוצרי היסוד, והרשויות המקומיות הוסמכו לעשות שימוש בתקציבים מיוחדים לצורך חיפוש נעדרים, פעולות הצלה, סיוע ושיקום. מניין ההרוגים הרשמי באסון עומד לפי שעה על 459, אולם מספר הנעדרים רב מאוד ולהערכת הרשויות הוא יזנק בסופו של דבר ליותר מאלף.

אקינו ביקר בשבת במחוזות עמק קומפוסטלה ודבאו אוריינטל שבאי מינדנאו, שנפגעו בצורה הקשה ביותר. כמעט 400 אלף בני אדם בשני המחוזות איבדו את בתיהם מאז תחילת הסופה, מרביתם פונו למבנים זמניים וחלקם מצא מסתור אצל קרובי משפחה. צוותי ההצלה, הפועלים בסיוע כלבי גישוש לאיתור נעדרים, נעזרים במכונות כבדות לסילוק הריסות שהובאו על ידי מתנדבים מהבירה מנילה. ראש סוכנות האו"ם לעניינים הומניטריים, ואלרי אמוס, מסרה כי ממשלת הפיליפינים הגישה בקשה לסיוע בינלאומי.

צוותי ההצלה בניו באטאן מדווחים על קושי גדול באיתור הנפגעים והגשת סיוע, הנובע בין היתר מכך שמרבית הניצולים המומים מכדי לשתף פעולה. "אנחנו לא מצליחים למצוא מדריכים", סיפר דובר העירייה, מרלון אספרנסה, "משפחות שלמות נהרגו. אלה ששרדו שרויים בהלם, וחלקם אינו מגיב כלל". אנה ג'וי אדלאוואן בת ה 14 ושני אחיה מחפשים את הוריהם בשוק נטוש בניו באטאן. "אני לא יודעת מה לעשות, אין לי מושג איפה להתחיל", סיפרה ג'וי, "הפעם האחרונה ששמענו מהם, היתה כשאמי התקשרה לבקש את עזרתנו, כי מפלס מי השיטפונות עלה. כשבאנו לכאן, ביום רביעי, הבית שלנו כבר לא עמד, ולא היה זכר לבני המשפחה. ביום שישי מצאנו את גופתו של אחייננו בן ה 7. אנחנו מחפשים עוד שמונה קרובים. לא נעצור עד שנמצא את כולם ונביא אותם לקבורה".

תינוק בן שנה מחולץ משיטפון בעיירה ניו באטאן, בשבוע שעבר צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ