נטשה מוזגוביה

לקראת בואו של חג החנוכה, תרם גם השנה הבית הלבן את חלקו לאיחולים הגלובליים: "מישל ואני שולחים את איחולינו החמים לכל החוגגים חנוכה מסביב לעולם", נפתחה ברכת החג פרי עטו של ברק אובמה. ואולם חלק ממכיני הסופגניות, חשו כי עט זה כבר היה בשימוש בעבר. ואכן, האתר "גוקר" (Gawker) שבדק את התבטאויותיו של הנשיא האמריקאי בארבע השנים האחרונות גילה כי הנשיא האמריקאי נוהג למחזר את ברכותיו - "נס שמעתה ייקרא אובמנוקה - אותה ברכה שנמשכת ארבע שנים ארוכות".

מתברר כי גם בשנה שעברה פתחו הזוג הנשיאותי את ברכתם לחג ב"מישל ואני שולחים את איחולינו החמים ביותר לכל החוגגים חנוכה מסביב לעולם". אך מתברר כי גם פתיח זה לא היה מקורי, שכן כבר ב-2009 שלחו הזוג הנשיאותי "ברכות חמות ביותר לכל החוגגים חנוכה מסביב לעולם". ואולם , גם אם מדלקים אחר הפתיח, גם המשך הברכה דומה ושנתיים האחרונות זוכרים בו במיוחד את "הסיפור בעל העוצמה" של המכבים. גם על הסיום הקבוע לא ויתרו השנה בוושינגטון: "ממשפחתנו לקהילה היהודית מסביב לעולם, חג שמח (בעברית)".

כעת, יתכן שבעת הדלקת הנרות, יש הנזכרים בערגה בחג החנוכה בתקופתו של ג'ורג' וו. בוש, שדאג לגוון בכל שנה – ולא רק בברכה. הנשיא הקודם נהג לתבל את קבלת הפנים לכבוד החג במשכנו הרשמי בדבר מה משעשע עד תמוה. כך, ב-2001, אמר בטקס הדלקת הנרות: "אני לא יכול לדמיין מישהו כמו אוסמה בן לאדן מבין את שמחת החנוכה", ובדצמבר 2008 התבדח על כך שוויתר על פגישה עם הנשיא האפגאני חמיד כרזאי "כי היה לי ארוע חשוב להגיע אליו בבית לבן". אז גם סיפר על עלילות המכבים, בתרגום לאמריקאית, "סיפור החנוכה משחזר את נצחון הנס של חבורת פטריוטים קטנה נגד העריצות".

ואולם, לא רק בבית הלבן חגגו בסוף השבוע את כניסת החג. אחרי שבועיים של טלטלה בעקבות שדרוג מעמד הפלסטינים והגינויים של החלטת ממשל נתניהו להרחיב בניה בהתנחלויות, חגגו במשלחת הישראלית לאו"ם רגע של נחת. החלטה שיזמה ישראל בנושא פיתוח בעולם השלישי התקבלה ברוב של 129 מדינות, כאשר 31 הצביעו נגד ותשע נמנעו. במשלחת ציינו כי זו הפעם הראשונה בתולדות האו"ם שהארגון מאמץ החלטה בנושא יזמות, כדרך חדשה להתמודדות עם אתגרי העוני וכאמצעי ליצירת צמיחה ומקומות עבודה. שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, מתח ביקורת על מדינות ערב שהצביעו נגד: "הן בחרו פעם נוספת לכרות בור לעצמן ולהיאבק במהלך שנועד לסייע להן, רק בגלל שישראל עומדת מאחוריו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ