נשיא אורוגוואי - על מדף הבשמים

בושם חדש שיושק במדינה הדרום אמריקאית "הורכב בהשראת אישיותו של הנשיא 'פפה' מוחיקה, ותמציות ריח הפרחים שהוא מגדל בחוותו הצנועה"

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

נשיא אורוגוואי, חוסה "פפה" מוחיקה בן ה-77, הוא אחת הדמויות האהובות ביותר על צעירים בארצו וברחבי אמריקה הלטינית. מעריציו של המהפכן לשעבר בעל האישיות הססגונית, אשר סלל את הדרך לשימוש חוקי במריחואנה והתיר הפלות, יוכלו ככל הנראה בקרוב גם לבשם את עצמם בניחוח "שהורכב בהשראת אישיותו ותמציות ריח הפרחים שהוא ממשיך לגדל בחוותו הצנועה".

מאחורי רעיון זה עומד האמן והקולנוען בן אורוגוואי, מרטין ססטרה, שבאחרונה הציג פומבית סרטון תדמית שצילם לבושם האקסקלוסיבי החדש. את המוצר הייחודי הוא מתכוון להשיק בינלאומית תחת השם "U from Uruguay" – כאשר כל ההכנסות הצפויות ממכירתו יוקדשו לקרן מיוחדת לתמיכה באומנויות באורוגוואי.

"הבושם הזה ישקף בניחוחותיו את פילוסופיית החיים של הנשיא מוחיקה, האיש אשר היה לאייקון בעיני רבים", אומר ססטרה. לדבריו, המהלך לכאורה מחקה פרויקטים מתחום שוק מוצרי היוקרה הקפיטליסטיים "אך בסופו של דבר, באופן אירוני, הוא נועד לתמוך באמנות ובאמנים חסרי אמצעים".

ססטרה מתכוון בין השאר לדברים אשר אמר על עצמו הנשיא פפה מוחיקה, שבכתבות בעיתונות כבר הוגדר כנשיא העני ביותר באמריקה הלטינית. "יש לי מעט מאוד רכוש פרטי, כך שאני צריך מעט זמן על מנת לטפל בו", אמר באחד הראיונות. "מכיוון שכך, נותר לי הרבה יותר זמן על מנת לעסוק בדברים שאני אוהב. זאת המשמעות בעיני של אדם חופשי".

נשיא אורוגוואי, "פפה" מוחיקה, בחוות הפרחים שלוצילום: אי–פי

הנשיא מוחיקה, בן למשפחת מהגרים עניים מאיטליה מצד אמו ומארץ הבסקים מצד אביו – היה לוחם גרילה במחתרת ה"טופמרוס", אשר נאבקה בדיקטטורה באורוגוואי מתחילת שנות ה-60 של המאה שעברה. הוא נלכד וישב בכלא 14 שנה, עד ששוחרר כאשר הדמוקרטיה הושבה למדינה. למרות כהונתו כנשיא, הוא מקפיד להמשיך ולהתגורר עם רעייתו, הסנטורית לוסיה טופולנסקי, בחווה הקטנה שלו לגידול פרחים, ברינקון דל סרו, ממערב למונטווידאו.

ביבשת הקתולית ביותר בעולם, מוחיקה מעיד על עצמו שאינו מאמין באלוהים, ולעומת זאת הוא מאמין מושבע בצמחונות. ואם לא די בכל אלה, הוא גם אינו מוכן להחליף את ה"חיפושית" פולקסוואגן הישנה בה הוא נוסע מזה שנים רבות. מהיום שנכנס לתפקידו לפני כשנתיים, אחרי ניצחון מוחץ בבחירות, הוא מקפיד לתרום 90% משכרו כנשיא לקרנות צדקה.

"את כל הקווים האלה באישיותו, ואת הניחוחות מהפרחים של הנשיא, אני מבקש להביא בבושם החדש", אומר מרטין ססטרה, שסרטון התדמית שהפיק – ונמשך שתי דקות וחצי – צולם בין השאר בבניין הקונגרס של אורוגוואי. בסרטון שבו נחשף לראשונה הבקבוק הפירמידי הסגול של הבושם, נראה הנשיא פפה מוחיקה כשהוא קוטף פרחים בחממת החווה הקטנה שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ