טלטלה באמריקה הלטינית |

נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס הודיע שהסרטן חזר - ומינה יורש באופן חריג

העובדה שנשיא ונצואלה נקב בשם יורש אפשרי מעידה כי בעיות הבריאות שלו עלולות לשים קץ להנהגתו. היורש, ניקולס מאדורו, נהג אוטובוס לשעבר

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס, שב היום (ראשון) לקובה, שם יעבור ניתוח נוסף, אחרי שרופאיו גילו התפרצות מחודשת של מחלת הסרטן שבה לקה. לפני צאתו נקב צ'אבס בפעם הראשונה בשם יורש אפשרי - אות לכך שמחלתו עלולה לאלץ אותו לפנות את מקומו.

"חיוני ביותר שאעבור ניתוח נוסף", אמר הנשיא בן ה‑55 בנאום משודר שנשא מארמונו בשבת בערב. "בעזרת אלוהים נצליח, כמו בפעמים קודמות, לצאת ממנו מנצחים", אמר. עם זאת, העובדה שנקב בפעם בראשונה בשמו של יורש אפשרי - ניקולס מאדורו - במקרה של בחירות חדשות, מעידה יותר מכל על כך שבעיות הבריאות שמהן הוא סובל, עלולות לשים קץ להנהגתו.

העברה לא מסודרת של שלטונו הריכוזי של צ'אבס, עלולה ליצור אי יציבות במדינה בעלת עתודות הנפט הגולמי הגדולות בעולם. בעלי בריתו, נטולי אותה הכריזמה שהפכה את צ'אבס לאחד המנהיגים הבולטים בעולם - עלולים להתקשות לשלוט על הקואליציה של אישי הצבא והשמאל שבראשותו.

שמועות על מצב בריאותו של צ'אבס גברו בשלושת השבועות שבהם לא נראה בציבור, והגיעו לשיא עם מסעו האחרון לבדיקות רפואיות בקובה, שבה כבר עבר שלושה ניתוחים להסרת גידולים סרטניים מאז יוני 2011. ביום שישי, בתום הבדיקות, שב צ'אבס ליומיים מקובה לוונצואלה. הוא אמר שדחה את עצת רופאיו לעבור את הניתוח עוד ביום שישי שעבר, מכיוון שרצה לדבריו לחזור לארצו כדי לבקש את אישור המחוקקים לעבור את הניתוח בקובה. "החלטתי לחזור אף שזה היה כרוך במאמץ, שכן הכאבים אינם קלים", אמר. צ'אבס לא גילה מעולם באיזה סוג של סרטן הוא לקה.

התדהמה הבולטת על פניהם של שרי ממשלתו בעת שידור נאומו, העידה בבירור על הבלבול השורר ביחס לעתיד המדינה גם בצמרת השלטון. על פי החוקה, ייערכו במדינה בחירות בתוך 30 יום במקרה שצ'אבס יעזוב את השלטון בתוך ארבע השנים הראשונות של כהונתו הבאה, האמורה להתחיל ב‑10 בינואר.

בהתייחסות ראשונה מסוגה לאפשרות כי לא יוכל להמשיך להנהיג את המדינה, נקב צ'אבס בשמו של מאדורו, מנהיג איגוד מקצועי ונהג אוטובוס לשעבר, בן 50, כיורשו. "הוא מהפכן אמיתי, אדם בעל ניסיון רב", אמר צ'אבס. "בתרחיש שבו נאלץ לקיים בחירות חדשות לנשיאות, עליכם לבחור בניקולס מאדורו", הכריז.