כל הדרכים של הילרי קלינטון מובילות ל-2016

מה צופן העתיד לשרת החוץ האמריקאית? האפשרויות רבות ומגוונות, אך כולן יושפעו מההחלטה הגדולה מכולן: האם להתמודד שוב לבית הלבן

ג'ודי קנטור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ודי קנטור, ניו יורק טיימס

היא אחת הנשים המפורסמות ביותר בעולם ובקרוב תהיה חסרת עבודה לראשונה זה כמה עשורים. היא רוצה להרוויח כסף אך לא רוצה לשלול את האפשרות להתמודד שוב לנשיאות. אז מה היא מתכוונת לעשות? עוזריה וידידיה של שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון אומרים שנכון לעכשיו תוכניותיה נראות כך: ראשית, לסיים את עבודתה במחלקת המדינה, זמן קצר אחרי השבעתו מחדש של הנשיא אובמה, ואז להקדיש די זמן למנוחה ולמחשבה מה ברצונה לעשות בשנים הקרובות. גורמים שונים שכבר הציעו לה משרות שונות החל מינואר 2013 התבקשו לפי שעה שלא לשאול אותה שוב על העניין לפני אפריל או מאי.

אך בכל זאת, לקלינטון יש כבר כמה תוכניות לעתיד הקרוב: היא מתכוונת לרכוש יחד עם בעלה ביל בית חדש בהמפטונס או במקום אחר באפ סטייס ניו יורק. לדברי כמה מידידיה, היא גם מעוניינת להקדיש יותר זמן לאימוני כושר, דבר שהתאפשר לה בקושי בשנתיים האחרונות ובשעות בוקר מוקדמות בלבד. כתיבת ספר גם היא אפשרות - לא חשבון נפש סביב הפסדה במרוץ לנשיאות ב-2008  כפי שחשבה בעבר, אלא מבט מחודש על תקופת כהונתה כשרת חוץ.

קלינטון היא ללא ספק דמות ציבורית שכל האפשרויות פתוחות בפניה. שמה הועלה כבר לכמה משרות יוקרתיות במיוחד ובהן: נשיאת אוניברסיטת ייל וראש הקרן שבבעלות המיליארדר ג'ורג' סורוס, ואפילו ראש העיר הבא של ניו יורק. אלא שלהיות הילרי קלינטון לעולם אינו דבר פשוט. מעמדה ייחודי ומורכב: היא רעייתו של נשיא לשעבר שעדיין פעיל בזירה הפוליטית, ונמצאת בשיא השפעתה.

קלינטון בוועידת הארגון האירופי לביטחון ובשיתוף פעולה בדאבלין, בשבוע שעברצילום: רויטרס

לכך, יש להוסיף עוד מרכיב חשוב: ככל שקלינטון תהיה רצינית יותר בכוונותיה להתמודד לנשיאות ב-2016, כך היא תוכל להיות פחות חופשיה. היא לא תוכל להתבדח ככל העולה על רוחה בספר שתוציא, היא תיאלץ לוותר על לקוחות פוטנציאליים, על עמלות או משרות שנויות במחלוקת. היא תמשיך להיות תחת עין בוחנת, אפילו בסטנדרטים שאליהם רגילה קלינטון ותגלה מה זה אומר להיות אדם פרטי בעידן הטוויטר. יתרה מכך, אם תחליט קלינטון לדחות את ההחלטה היא עדיין תצטרך לשמור על הפופולריות שלה במשך ארבע שנים מלאות, ללא יכולת לקבל החלטות של ממש על חייה.

אך השאלה האקטואלית המעניינת ביותר שעולה בהקשר של קלינטון היא האם תחבור מחדש לבעלה? בקיץ שעבר הביע ביל קלינטון את ספק ביחס לאפשרות שאשתו תצטרף אל הקרן שבראשה הוא עומד. "היא צריכה להחליט מה שטוב בשבילה", אמר קלינטון בראיון אז, "החלטה להצטרף לקרן יכולה להיות טובה עבורה, אך היא עשויה גם לבחור בתפקיד שתהיה לו השפעה רבה יותר, ושבו תפעל לבד".

מדובר בשאלה טעונה למדי. קלינטון הגיעה לשיא הקריירה הפרטית שלה בשנת 2000 אחרי שנים של סיוע לבעלה. האם תצטרף אליו שוב ותיקח צעד אחורה? רבים מיועציה אומרים שהתשובה לכך שלילית. לדבריהם, קשה לדמיין את קלינטון מקבלת על עצמה תפקיד נוח בקרן ביל קלינטון, שפעילותה סובבת כמעט לגמרי סביב הנשיא לשעבר.

זכויות נשים וילדים - הנושא הקרוב ביותר ללבה. קלינטון בדאבלין בשבוע שעבר צילום: רויטרס

מכל העניינים שבהם טיפלה קלינטון לאורך השנים, הנושא הקרוב ביותר ללבה הוא שיפור מעמד האשה והילד ברחבי העולם. כרעיית מושל מדינת ארקנסו היא סייעה לד"ר מוחמד יונס, לימים זוכה פרס נובל לכלכלה, לקדם את רעיון המיקרו-הלוואות שלו לאוכלוסיות מוחלשות בבנגלדש. כשרת חוץ היא החזיקה בעמדה בלתי מתפשרת ביחס לחשיבות רווחת האשה לביטחון וליציבות הכלכלית העולמית, וקידמה פרויקטים להעצמת נשים במלאווי ובהודו. ייתכן שהיא תרצה כעת להקדיש את מירב זמנה ומאמציה לקידום הפמיניזם.

באיזו דרך שתבחר, קלינטון תצטרך בוודאות להתמודד עם ספקולציות בלתי פוסקות ביחס לאפשרות שתתמודד ב-2016. במערכת הבחירות הקודמת, היא הכריעה רשמית על מועמדותה כמעט שנתיים לפני יום הבוחר. בדיעבד, התזמון לא היה נכון כיוון שהוא חייב אותה לפתוח במסע בחירות ארוך ומעייף. יועציה של קלינטון רומזים כי אם תבחר להתמודד בשנית היא תמתין עם ההכרזה הרשמית פרק זמן רב יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ