מפלה לנשיא רומניה |

ניצחון סוחף לראש הממשלה בבחירות

ממשלת המרכז-שמאל בראשות ויקטור פונטה זכתה ב-54%-58% מהמושבים בפרלמנט. גוש המרכז-ימין המזוהה עם הנשיא זכה ל-19% בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת המרכז-שמאל ברומניה (USL) זכתה בניצחון סוחף בבחירות לפרלמנט. משלושה מדגמי קלפיות שהתפרסמו הערב (ראשון) עולה כי "האיחוד הסוציאליסטי-ליברלי" בהובלת ראש הממשלה, ויקטור פונטה, קיבל 54%-58% מהקולות ויהיה לו רוב ברור בפרלמנט שבו 452 מושבים.

אחוז ההצבעה היה נמוך למדי והסתכם בכ-37% בלבד, בין היתר בשל מזג האוויר הקשה ברומניה אך גם בגלל חוסר שביעות הרצון הבולט מהמערכת הפוליטית ולנוכח המשבר הכלכלי העמוק. למקום השני על פי המדגמים הגיע קואליציית המרכז-ימין (ARD), הקשורה לנשיא טריאן בססקו, עם מעט יותר מ-19% מהקולות. מפלגתו של המועמד הפופוליסטי דיאקונסקו, הדורש הקלות משמעותיות בגזירות הכלכליות, הגיע למקום שלישי עם 10%-13% מהקולות.

הבחירות ברומניה התקיימו על רקע משבר פוליטי קשה ויחסי העוינות השוררים בין בססקו לפונטה. השניים הם יריבים מרים מאז ניסתה ממשלתו של פונטה בחודש יולי להדיח את הנשיא ללא הצלחה. בססקו רמז לאורך הקמפיין שלא ימנה את פונטה לראשות הממשלה הבאה, אולם לנוכח התוצאות קשה לראות כיצד יוכל לעשות זאת. בין היתר הוא כינה את פונטה "שקרן כפייתי שהעתיק את עבודת הדוקטורט שלו" והבטיח שינצל את סמכויותיו כדי למנות ראש ממשלה שיהיה "לטובת האינטרסים הלאומיים של רומניה".

המשך המשבר הפוליטי עלול לסכן את חבילת הסיוע שאמורה להעביר קרן המטבע הבינלאומית לרומניה, לאחר שתוקף ההסכם הנוכחי יפוג בתחילת 2013. חרף הצטרפותה לאיחוד האירופי ב 2007, ממשיכה רומניה להיות המדינה השנייה בשיעורי העוני באירופה. בחלקים גדולים מהמדינה אין אספקת מים וחשמל סדירה, וניסיונות לבצע רפורמות ארוכות טווח כגון הפרטת כמה מהחברות הממשלתיות וביצוע שינויים יסודיים במערכת הבריאות - נכשלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ