האופוזיציה במצרים נחושה לבטל את משאל העם

המחאה נגד מורסי נרגעה, אך באופוזיציה דורשים עדיין לשנות את טיוטת החוקה וטוענים כי העם לא מודע לפגמיה לקראת משאל העם ביום שבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עד שעת לילה מאוחרת דנו אמש ראשי "חזית ההצלה הלאומית" המצרית, המורכבת מגושי האופוזיציה הגדולים, בשאלה אם להסתפק בנסיגת הנשיא מוחמד מורסי, שביטל בפועל את הסמכויות הנשיאותיות שלו, או לדבוק בעמדה בלתי מתפשרת. לבסוף החליטו ראשי האופוזיציה לדרוש את ביטול משאל העם ולשנות את נוסח טיוטת החוקה שאישרה ועדת ניסוח החוקה. בהודעה קצרה ותוקפנית שהאשימה את הממשלה בהפעלת "מיליציות של אחים מוסלמים" ו"חרחור מהומות" הבהירה האופוזיציה כי אין בכוונתה להסתפק בנסיגת מורסי מהחלטותיו, וכי בכוונתה לא רק להחרים את משאל העם אלא לפעול נגד קיומו. רגיעה, מכל מקום, לא צפויה למורסי.

סלע המחלוקת הוא קיומו של משאל העם בשבת הקרובה. מורסי ותומכיו קובעים כי הנשיא נענה לדרישות האופוזיציה, ולפיכך אין עוד מקום להפגנות ולמחאות, ואילו חלק מהאופוזיציה תובע לשנות את טיוטת החוקה לפני הצגתה למשאל עם. תומכי מורסי מנסים לרכך את עמדת המתנגדים בכך שהם מבהירים כי אם במשאל העם לא תזכה החוקה לתמיכה ציבורית ימנה הנשיא ועדת ניסוח חוקה חדשה, שתצטרך להציג חוקה חדשה בתוך שלושה חודשים. אולם באופוזיציה מעריכים כי הציבור אינו מודע לפגמי הטיוטה הנוכחית וחוששים מכך שהאחים המוסלמים, שהוכיחו את יכולתם לגייס תומכים, יצליחו להעביר את החוקה כלשונה.

החלטת מורסי דיללה מאוד את שורות המפגינים. אתמול לא נרשמו עימותים בין תומכי הנשיא ומתנגדיו, וגם בשורות האופוזיציה נחלקו הדעות בין מי שמוכן לאמץ את המהלך הפוליטי ולקיים את המשאל במועדו לבין מי שמתנגד. לדברי חלק מאנשי האופוזיציה, מורסי הציע פשרה ראויה בכך שנתן לאופוזיציה את עיקר דרישתה וביטל את ההודעות הנשיאותיות שחוללו את הסערה, ומנגד השאיר על כנו את מועד משאל העם. אולם ראשי חזית ההצלה, שמנהיגיה הם עמרו מוסא, חמדין סבאחי ומוחמד אל-ברדעי, טוענים כי הפשרה הזאת מסוכנת לעתידה של מצרים. לטענתם, משקלו של ביטול ההחלטות הנשיאותיות אינו דומה למשאל עם על חוקה שתקבע את עתידה ודמותה של מצרים. "מצרים נקלעה עכשיו למהפכה חדשה, שעולה בחשיבותה על שאלת החלטות הנשיא או קיום משאל עם", אמר ד"ר אוסמה אל-רזאלי חרב, ממנהיגי האופוזיציה, "משטר האחים המוסלמים מאמץ את שיטות משטרו של מובארק ועלינו לפעול נגד האיום הזה".

גם באופוזיציה יודעים כי תיקון טיוטת החוקה יחייב הרכב שונה של ועדת ניסוח החוקה. שינוי ההרכב הוא בסמכותו של הנשיא מורסי או של בית המשפט החוקתי, שיצטרך לקבוע כי ההרכב שניסח את החוקה איננו חוקי. שתי האפשרויות אינן נראות ריאליות כרגע, שכן מורסי מתנגד בתוקף לשינוי טיוטת החוקה או להרכבת ועדה חדשה, ואילו בית המשפט החוקתי לא ירצה להיות הגורם למשבר פוליטי חדש.

המחלוקת המשפטית-פוליטית ודרך ניהולה משקפות מציאות חדשה שבה השלטון אינו יכול להתעלם מכוחו של הציבור או ממעמד תנועות האופוזיציה. השאלה כעת היא עד כמה תצליח האופוזיציה להוציא את הציבור לכיכרות, לקיים שביתה כללית או להימנע מלהשתתף במשאל העם אם מורסי יתעקש לקיימו.

הפגנות מחוץ לארמון הנשיאותי בקהיר, אתמולצילום: אי-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ