למצוא את נלסון מנדלה הבא

אשפוזו של המנהיג המהולל תפס את מפלגת השלטון בדרום אפריקה בשיא הכנותיה לבחירות. האם רוחו של מנדלה עוד שורה עליה?

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו אי-פי
אי-פי

בחלונות כנסיית רגינה מונדי ביוהנסבורג, שבעבר שימשה מקום פעילות מרכזי למאבק נגד האפרטהייד, מופיעה דמותו של נלסון מנדלה לבוש בחליפה אפורה ולצדו מלאכים וצלב. המאמינים התפללו שלשום בכנסייה לשלומו של הנשיא לשעבר, המאושפז עתה בבית חולים. בעיני רבים בדרום אפריקה, הכלכלה המובילה ביבשת, שאוכלוסייתה היא כ-50 מיליון בני אדם, נתפש מנדלה כמעט כקדוש.

מנדלה, בן 94, . הדיווחים על אשפוזו עוררו בציבור חששות כבדים מפני האפשרות שחלה החמרה במצבו הבריאותי. עם זאת, אמש הודיע דובר בית החולים כי לא נשקפת סכנה לחייו. הנשיא המכהן של דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה ביקר בשבת את מנדלה בבית החולים ואמר כי להערכתו הנשיא לשעבר "מטופל היטב ונראה נינוח".

אשפוז הנשיא לשעבר אירע בשעה שהמפלגה שעמד בראשה, מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי, עומדת לפני בחירת מנהיגה, שיהיה לפי כל ההערכות גם הנשיא הבא. עתה, בימים שבהם אבי האומה אינו חש בטוב, רבים במדינה סבורים כי צמרת מפלגת השלטון נטשה את דרכו של מנדלה והפכה למושחתת, ומחפשים אחר האדם שיהיה מסוגל לשוב ולהנהיג את דרום אפריקה בדרכו של מנדלה.

"בשנים האחרונות, הפוליטיקאים אינם מקור לחיקוי ואני חוששת לגורל המדינה. מנדלה היה שונה. אנשים שיהיו דומים לו יצליחו לסחוף את העם", אומרת תבילה מננה, אחת המתפללות בכנסייה.

החודש צפויה להיפתח הוועידה הקרובה של המפלגה. חבריה יצטרכו לבחור בין שתי אפשרויות: לבחור פעם נוספת בזומה לראשות המפלגה או לבחור במנהיג חדש. בבחירות האחרונות ב-2009 קיבלה המפלגה 65% מקולות הבוחרים, בעוד שמפלגת האופוזיציה המרכזית, הברית הדמוקרטית, קיבלה 16% בלבד. לכן, המנהיג הבא של המפלגה צפוי להיבחר ללא קושי גם לתפקיד ראש המדינה.

מנדלה, שריצה 27 שנות מאסר בבית הסוהר בגלל מאבקו נגד האפרטהייד והגזענות, זכה בפרס נובל לשלום והתמנה בשנת 1994 לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה. הוא כיהן בתפקיד זה קדנציה אחת של חמש שנים ופרש לאחר מכן מהחיים הפוליטיים. לאחר פרישתו מהחיים הציבוריים עבר מנדלה להתגורר בקונו, כפרו המרוחק השוכן באזור הכף המערבי. את הופעתו הפומבית האחרונה עשה ב-2010, בשעה שארצו אירחה את אליפות העולם בכדורגל.

ציור קיר של נלסון מנדלה ביוהנסבורג מתקופות שונות בחייו. נתפש כמעט כקדוש צילום: אי-פי

לעומת הקריירה המפוארת של מנדלה,הביקורת נגד זומה, בן 70, רק הולכת וגוברת. כלכלת המדינה מקרטעת והעניים השחורים, שסברו שסוף האפרטהייד יביא להם שגשוג, שקועים באותה דלות כמקודם. זומה ומפלגתו מואשמים בשחיתות ובאחרונה נמתחה עליהם ביקורת בגלל עשרות מיליוני הדולרים שהוציאה הממשלה על שיפוץ אחוזתו של הנשיא. "המפלגה יותר ויותר מושחתת, והמצב הולך ונעשה גרוע יותר", אומר סידני מטלנה, אחד המתפללים בנכסייה. "המצב גרוע ממה שהיה". עם זאת, זומה נחשב עדיין למנהיג כריזמטי ולפי הערכות, הוא ייבחר שוב להנהגת המפלגה.

בכנסיית רגינה מונדי, שמנדלה כינה אותה בעבר "שדה קרב בין כוחות הדמוקרטיה לאלה שאינם מהססים לחלל מקום תפילה בגז מדמיע, כלבים ונשק", המאמינים אינם יודעים מי הפוליטיקאי שיהיה מסוגל להמשיך את מורשתו של מנדלה. "אבל בסוף גם למנדלה יהיה מחליף. מישהו חייב לבוא", אומר אחד המשתתפים בתפילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ