דו"ח קהילת המודיעין האמריקאית |

כך יראה עולמנו ב-2030

תנועה מזרחה של מוקדי הכוח הכלכליים, התפתחות מערכת רב קוטבית שבה לשחקנים אזוריים יש תפקיד חשוב, שינוי אקלים מערערי יציבות ולצד זה המשך השגשוג והעמקת תפיסת האינדיווידואל. דו"ח "מגמות תבל" סוקר תרחישים

כריס מקגריל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריס מקגריל, גרדיאן

שינוי במרכז הכוח הפוליטי והכלכלי, עלייה של מעמד הביניים הגלובלי, שינויי אקלים שיובילו למשברי מזון ומים, האצת תהליך הנגישות של האדם לכלים ואמצעים שהיו בעבר רק בידי מדינות ולצד זה התרחבות השגשוג והעמקת תפיסת האינדיווידואל - אלה הן עיקרי המסקנות המוצגות בדו"ח "מגמות תבל 2030: עולמות חלופיים", המופק מדי חמש שנים על ידי המועצה הלאומית למודיעין בוושינגטון (NIC), גורם העל להערכה בקהילת המודיעין האמריקאית.

בדו"ח החדש של המועצה, שפורסם השבוע, מציירת קהילת המודיעין האמריקאית שורה של תרחישים אפשריים להתפתחות עולמנו בשני העשורים הקרובים, תוך שהיא יוצרת אבחנה בין מה שהיא מכנה "מגה טרנדים" (התפתחויות שיקרו בסבירות גבוהה) לבין "אירועים משני משחק" (התפתחויות שהסבירות שיקרו נמוכה יותר). כמו כן, היא מתייחסת גם לכמה תהליכים עמוקים במיוחד ומכנה אותם "שינויים טקטוניים".

לפי הדו"ח, שנכתב בסיוע מומחים מ-20 מדינות, עד 2030 תהפוך סין לכלכלה הגדולה ביותר בעולם. כוחה של ארה"ב כמעצמת העל יצטמצם, אך את הוואקום שיווצר לא תתפוס מדינה אחרת אלא שורה של מדינות. "לא יהיה מרכז כוח הגמוני. הכוח יעבור לקואליציות בתוך עולם רב קוטבי. לתפוצת הכוח תהיה השפעה דרמטית עד 2030. אסיה תעלה על צפון אמריקה ואירופה גם יחד במונחים של תוצר מקומי גולמי, גודל אוכלוסיה, הוצאות צבאיות והשקעה טכנולוגית. הכלכלה הסינית תחלוף על זו של ארה"ב ככל הנראה כמה שנים לפני 2030".

מכולות בנמל שנגחאי, מאי 2012. הכלכלה הסינית תהפוך לגדולה בעולם קצת לפני 2030צילום: בלומברג

על פי הדו"ח, התרחיש הטוב ביותר הוא שסין וארה"ב ישתפו פעולה בשורה רחבה של נושאים, דבר שיוביל לשיתוף פעולה גלובלי. לפי התרחיש הרע, ארה"ב "תתכווץ פנימה" והקיפאון הגלובלי יימשך. "התמוטטות או נסיגה פתאומית בכוחה של ארה"ב יגרמו ככל הנראה לתקופה ממושכת של אנרכיה גלובלית... השינויים תהיה 'השפעה מצמצמת' על הכלכלה העולמית, אלא ש'בריאות' הכלכלה העולמית תהיה קשורה יותר ויותר לנעשה בעולם המתפתח ולא לעולם המערבי המסורתי. 

הדו"ח טוען כי בנוסף לסין, הודו וברזיל, גם תפקידם של מדינות אזוריות חשובות כמו קולומביה, אינדונזיה, ניגריה, דרום אפריקה וטורקיה יילך ויתגבר. בד בבד, כלכלות אירופה, יפאן ורוסיה ימשיכו לדשדש ולצטמצם בקצב איטי

שינוי טקטוני נוסף המתואר בדו"ח הוא התרחבות מעמד הביניים העולמי. "בפעם הראשונה בהיסטוריה, מרבית האוכלוסיה בעולם לא תהיה דלה וחסרת אמצעים. מעמד הביניים יהפוך לכוח החברתי והסקטור הכלכלי החשוב ביותר במדינות רבות". הדו"ח מתאר עתיד שבו תהליך "ההעצמה אישית" מוביל תהליכים של צמיחה וירידה בעוני. עם זאת, יהיו לתהליכים אלה גם השפעות שליליות: "לבודדים ולקבוצות קטנות תהיה יותר גישה לטכנולוגיות קטלניות ומשבשות (במיוחד יכולת פגיעה מדויקת, כלים קיברנטיים, ונשק ביולוגי למטרות טרור), דבר שיאפשר להם לייצר אלימות בקנה מידה גדול - דבר שהיה בעבר רק בידי מדינות".

תלמידות ברג'סטאן, הודו. עליית מעמד הביניים - אחד התהליכים החשובים במדינות המתפתחותצילום: רויטרס

אחד ה"מגה טרנדים" החשובים בדו"ח הוא תהליך ההתחממות הגלובלית. על פי הדו"ח שינויי האקלים יגדילו את חוסר היציבות הביטחוני באזורים מסוימים בשל הדרישה הגוברת למים, מזון ואנרגיה. "הדרישה למזון, אנרגיה ומים תגדל ב-35, 40 ו-50 אחוז בהתאמה, בהתאם לשיעור גידול האוכלוסיה ודפוסי הצריכה המתרחבים של מעמד הביניים".

על פי הערכת קהילת המודיעין האמריקאית, שינוי האקלים יגרמו לכך "שאזורים רטובים יהפכו לרטובים יותר ואזורים יבשים יהפכו ליבשים יותר... הירידה הגדולה ביותר בכמות המשקעים תהיה במזרח התיכון ובצפון אפריקה, כמו גם במערב-מרכז אסיה, דרום אירופה, דרום יבשת אפריקה ודרום-מערב ארה"ב". על פי הדו"ח, עולם שבו משאבי הטבע נדירים אינו בלתי נמנע, אך מקבלי ההחלטות ושותפיהם במגזר הפרטי חייבים לפעול כדי למנוע אותו. לדבריו, כל פיתרון "ידרוש יותר סיוע ממדינות מפותחות למדינות נזקקות".

בין האירועים שהיתכנותם אפשרית גם אם לא באופן ודאי: התמוטטות האירו, התפרצות מגיפה גדולה או מתקפה גרעינית מצד פקיסטאן או צפון קוריאה, דמוקרטיזציה בסין או התמוטטות המשטר הקומוניסטי ושינוי משטר באיראן. הסכנה למלחמות אזרחים וסכסוכים פנימיים תיוותר גבוהה באפריקה ומזרח התיכון, אך תרד באמריקה הלטינית. הדו"ח מזהיר גם כי מספר מדינות נמצאות בסיכון גדול להפוך עד 2030 ל"מדינות כושלות". בין המדינות הללו נמצאות אפגניסטאן, פקיסטאן, רואנדה, אוגנדה ובורונדי. 

בצורת בבוסניה בדצמבר שנה שעברהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ