החונטה במאלי עצרה את רה"מ ואילצה אותו להתפטר

חיכוכים על אופן הטיפול בהשתלטות האיסלאם, הובילו את הקצין שביצע הפיכה במדינה האפריקאית מוקדם יותר השנה, להדיח את המנהיג האזרחי האחרון

אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

ראש ממשלת מאלי, שייח מודיבו דיארה, נעצר אמש (שני) בביתו, זמן קצר לפני שעמד להמריא לפאריס. חיילים שהגיעו לביתו של דיארה בבירה במאקו עצרו אותו והעבירו אותו למתחם ביטחוני. שעות ספורות אחר כך הופיע דיארה על מרקעי הטלוויזיה בפנים חמורות סבר והודיע על התפטרות ממשלתו.

מעצרו של דיארה מחמיר עוד יותר את הטלטלה הפוקדת את המדינה המערב אפריקאית, השסועה בין כוחות צבא למורדים איסלאמיים, שהשתלטו מוקדם יותר השנה על צפונה. דובר קבוצת החיילים אישר הבוקר את דבר המעצר ואמר כי דיארה נאשם בכך ש"דבר לענייניו הפרטיים" בשעה שמאלי מתמודדת עם המשבר בצפון.

דובר צבא מאלי, בקארי מאריקו, מסר כי דיארה נלקח אמש למחנה צבאי סמוך לבמאקו, שם נאמר לו מפי סרן אמאדו סאנוגו, הקצין שעמד בראש ההפיכה שבוצעה במאלי בחודש מארס והדיח את הנשיא אמאדו טומאני טורה, כי "יש ראיות נגדו בגין חתרנות". 

רחובות במאקו היו שקטים הבוקר לנוכח מה שנראה כהפיכה צבאית שנייה בתוך פחות
משנה. ואולם, דומה שהאירועים האחרונים יחבלו במאמצי המערב לסייע למאלי להחזיר
לעצמה את השליטה בצפון, בו שולטים זה כמה חודשים מיליציות חמושות משבט טוארג, המסונפות לזרוע של אל-קאעדה במגרב.

המערב עוקב בדאגה גוברת אחר התבצרות האיסלאמים הקיצוניים בצפון. האו"ם התחייב לסייע למאמצים הכושלים של צבא מאלי להחזיר לידיו את השטחים שאבדו לו. מאמצים אלה לא התגבשו עד כה לכדי תוכנית מבצעית, חרף מספר רב של דיונים והחלטות בנושא.

הזעזוע הפוליטי הנוכחי במאלי יעכב קרוב לוודאי כל מערכה צבאית בצפון. ארה"ב כבר הביעה הסתייגות מהספקת סיוע צבאי ישיר, בגלל מצבו השברירי של הסדר הפוליטי במדינה. נוכח האירועים האחרונים צפויים ספקות אלה רק להתגבר. 

על פי הדיווחים בבמאקו, דיארה, שמונה באביב לראש ממשלה זמני עד לקיום בחירות, לא הסכים עם סאנוגו בענייני מדיניות צבאית. הוא צידד בקבלת סיוע צבאי בינלאומי מיידי כדי לכבוש מחדש את הצפון מהמיליציות האיסלאמיות. אלא שסאנוגו דחה את הטענות לפיהן צבא מאלי אינו מסוגל לבצע את המלאכה בכוחות עצמו. הוא גם מתנגד לאפשרות שכוחות צבא של מדינות אפריקאיות אחרות יתקרבו לעיר הבירה.

בשעה שדיארה סייר בבירות שונות בעולם וביקש סיוע למיגור האיסלאמיים בצפון, ישבו ראשי הצבא בקאטי ורטנו. לבסוף, אתמול בערב, בשעה שדיארה התכונן לטוס לבדיקות רפואיות בפאריס, הופיעו החיילים בביתו ועצרו אותו.

תגיות:

תגובות