השופטים המצרים מסרבים לפקח על משאל העם, הפגנות הענק נמשכות

יו"ר מועדון השופטים אמר כי ההחלטה התקבלה משום שמשאל העם הוא צעד מעורר מחלוקת בעם. אלפים הפגינו אתמול בקרבת ארמון הנשיאות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מתיחות שיא במצרים לקראת משאל העם על החוקה המצרית שאמור להתקיים בסוף השבוע. יו"ר מועדון השופטים במדינה הודיע כי השופטים לא יפקחו על המשאל. במקביל, פעילי אופוזיציה, ובראשם נציגי המחנה הליבראלי והאנטי אסלאמי, המשיכו אתמול להפגין מול ארמון הנשיאות בקהיר בקריאה לנשיא מוחמד מורסי לחזור בו מההחלטה על משאל העם. לצדם, תומכי האחים המוסלמים והזרמים הסלפים מפגינים תמיכה בנשיאו. אתמול בערב התאספו עשרות אלפי בני אדם בקרבת ארמון הנשיאות וקראו להפלת משטר האחים המוסלמים. לא הרחק משם הפגינו אלפים רבים תמיכה במורסי. המשטרה המצרית ומשמר הנשיאות הקימו אזורי חיץ שמנעו חיכוך בין הצדדים ואת האפשרות לפרוץ אל מתחם הארמון.

יו"ר מועדון השופטים, אחמד אזנד, הודיע אתמול כי שופטי מצרים לא יפקחו על משאל העם משום שלדבריו, מדובר בצעד מעורר מחלוקת בקרב העם המצרי. ההחלטה התקבלה על סמך עמדות של נציגי השופטים בכל המחוזות. במקביל, התובע הכללי החדש של מצרים, קרא לנציגי התביעה הכפופים לו לפקח על משאל העם ולא לנקוט עמדה שעלולה להביא לפילוג בתוך העם המצרי. אי פיקוח על משאל העם מצד השופטים משמעו כי כל צד יוכל לטעון לזיופים ואי סדרים, מה שיקשה על מורסי להציג את התוצאות כלגיטימיות, אם וכאשר יזכה לרוב במשאל.

שר הגנה המצרי עבד אלפתאח ראסיסי, העומד גם בראש הצבא, קרא אתמול לנציגי כל הפלגים למפגש פיוס באחד מבסיסי הצבא. הצעד גרר טענות על כך שהצבא שואף לחזור לניהול המדינה. הוויכוח הציבורי אילץ את דובר הצבא המצרי להבהיר כי אין הכוונה למפגש רשמי בחסות הצבא, אלא רק בצעד לקירוב לבבות.

מתנגדי הנשיא מורסי מפגינים אתמול בקהיר. צילום: אי־אף־פי

במהלך אתמול שרר מתח רב בקהיר וחשש מהתלקחות מחודשת של האלימות. במהלך הלילה שבין ראשון לשני, אלמונים שהגיעו לכיכר תחריר שבקהיר ירו אש חיה והשליכו בקבוקי תבערה לעבר מפגינים השוהים במקום מאז פרץ המשבר הפוליטי לפני כמעט שלושה שבועות. עדי ראייה דיווחו כי לפחות שמונה בני אדם נפצעו מהירי וטופלו במקום. אדם נוסף, שנפצע באורח קשה, פונה לבית חולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ