ירידה בהשמנה בקרב ילדים אמריקאים

בעשור האחרון נעשו מאמצים משמעותיים להיאבק בתופעה ברחבי ארה"ב, אולם חוקרים אינם משוכנעים בסיבת הירידה ומבטיחים: בכל מקרה הדרך עוד ארוכה

סברינה טאוורנייז, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סברינה טאוורנייז, ניו יורק טיימס

לאחר עשרות שנים שבהן חלה עלייה עקבית בשיעור השמנת היתר בקרב ילדים בארה"ב, מדווחות כעת לראשונה כמה ערים אמריקאיות מרכזיות על ירידה. אולם, תופעה זו אינה ייחודית רק לערים הגדולות דוגמת ניו יורק ולוס אנג'לס, כי אם קיימת גם במקומות אחרים, כמו אנקורג' שבאלסקה וקירני שבנברסקה.

"זו היתה בשורה רעה במשך 30 שנה, ולכן, העובדה שיש לנו כעת בשורה טובה היא הישג אדיר", אמר הד"ר תומס פרלי, נציב הבריאות בעיריית ניו יורק, שדיווחה כי מ‑2007 עד 2011 חלה ירידה של 5.5% במספר הילדים הסובלים מהשמנת יתר.

שיעור הירידה אינו גבוה במיוחד ובלוס אנג'לס הוא עומד על 3% בלבד, אך מומחים אומרים שהוא משמעותי משום שזה הרמז הראשון לשינוי במגמה של מגפת ההשמנה. בפילדלפיה, למשל, (שם השיעור הוא 5%), פועלים כבר שנים רבות נגד השמנת היתר של ילדים. משקאות ממותקים כמו תה קר, פונץ' פירות ומשקאות אנרגיה התחילו להיעלם מהמכונות למכירת משקאות כבר ב‑2004. לאחר מכן נקבעו הנחיות חדשות לכמות קלוריות וכמות השומן המרביות, ובהתאם לכך הוקטנו האריזות של חטיפים כמו צ'יפס למנה אחת. ב‑2009 נעלמו מהקפטריות מכונות הטיגון, וחלב מלא הוחלף בחלב 1% וחלב דל שומן אחר.

  ואולם, חוקרים אומרים שהם אינם בטוחים לסיבת הירידה. הם סבורים כי יתכן שזה סימן מוקדם לשינוי מגמה כלל-ארצי שבא בינתיים לידי ביטוי בערים המודדות דרך קבע את הגובה והמשקל של תלמידי בתי ספר. הירידה בלוס אנג'לס, למשל, ניכרה בשנים 2005‑2010 בקרב תלמידי כיתות ה', ז' וט' שנמדדים מדי שנה. עם זאת, לא ברור אם מגמת הירידה היא בגלל שפחות ילדים שמנים נכנסים לבתי הספר או שילדים אכן יורדים במשקל. ואולם, החוקרים מציינים שהירידה מתרחשת בערים שבה קיימת שנים אחדות מדיניות המעודדת ירידה במשקל.

  למרות שהשמנת יתר היא כעת חלק מהשיח הציבורי בארה"ב בעידוד מישל אובמה, ונערכים מסעות פרסום אגרסיביים בערים הגדולות, רבים מהמדענים מטילים ספק באפשרות שהתוכניות נגד השמנת היתר יועילו. מאמצים בודדים, כמו תוכניות חד-פעמיות לשמירה על כושר, מניבות תוצאות לעתים רחוקות בלבד, וחוקרים אומרים שיידרשו מאמצים שיטתיים ותמידיים כדי שהמגמה תשתנה, מסקנה שהודגשה בדו"ח שפורסם במאי על ידי Institute of Medicine. ואולם הדרך עדיין ארוכה שכן כיום, כ‑17% מהילדים ובני הנוער מתחת לגיל 20 בארה"ב, ­כ‑12.5 מיליון, ­הם שמנים, בהתאם לנתונים של המרכזים לפיקוח ולמניעה של מחלות.

  מישל אובמה בפעילות לעידוד אורח חיים בריא צילום: רויטרס

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ