צ'אבס עבר ניתוח רביעי לטיפול במחלת הסרטן

נשיא ונצואלה נותח בקובה לאחר שהודיע השבוע כי בבדיקות כלליות התגלו שוב תאי סרטן ממאירים בגופו. מאות מתומכיו ערכו למענו תפילות המוניות

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, עבר אמש בהוואנה שבקובה ניתוח נוסף לטיפול במחלת הסרטן שממנה הוא סובל. זהו הניתוח הרביעי שעבר צ'אבס ב‑18 החודשים האחרונים. "זוהי התקופה הקשה בחייו של חברי היקר, קומנדנטה הוגו צ'אבס", אמר אתמול נשיא אקוואדור, רפאל קוראה, שנסע עם צ'אבס להוואנה.

צ'אבס הודיע במוצאי שבת שבבדיקות כלליות התגלו שוב תאי סרטן ממאירים בגופו, ושלשום בבוקר הוא שב לקובה כדי לעבור ניתוח נוסף. "חיוני שאעבור את הניתוח הזה, וזה חייב להיעשות בימים הקרובים", אמר צ'אבס בנאום ששודר בטלוויזיה בוונצואלה ובו הבטיח שישוב בקרוב לארצו. סמכויותו של הנשיא עברו לסגנו, ניקולס מדורו. לדברי צ'אבס, הוא אינו פורש מהשלטון אלא רק מעביר אותו זמנית למדורו.

צ'אבס, ששולט בוונצואלה מאז 1998, נבחר באוקטובר לקדנציה רביעית ברציפות והוא אמור להיות מושבע לנשיאות ב‑10 בינואר. חוקת המדינה קובעת כי אם הנשיא אינו מסוגל לשלוט בשנתיים האחרונות של הקדנציה שלו, סגן הנשיא יתפוס את מקומו עד תום הקדנציה המקורית ואז יערכו בחירות חדשות.

ההודעה על אשפוזו הבלתי צפוי, והחשש לחייו של הנשיא, עוררו את האופוזיציה בוונצואלה. מנהיגיה, שעד כה כונו "ערפדים" כשהעזו לדבר על היום שאחרי מותו, יכולים עכשיו להרהר בעתיד. "אנחנו עובדים על כל התרחישים האפשריים, אבל דבר אחד בטוח - העם בוונצואלה, ולא הוגו צ'אבס, יחליט על עתידו", אמרה לסוכנויות הידיעות מנהיגת האופוזיציה, מריה קורינה מצ'אדו.

בינתיים, מאות מתומכי צ'אבס נאספו בכיכרות מרכזיות ברחבי המדינה וערכו תפילות המוניות למענו.

תגובות