למרות האזהרות, צפון קוריאה שיגרה טיל ארוך טווח

בעולם מגנים את פיונגיאנג. ארה"ב: השיגור הוא פעולה פרובוקטיבית שמאיימת על ביטחון האזור. יפאן קראה לכינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם

צ'ו סאנג-הון ודיוויד סנגר, ניו יורק טיימס
צ'ו סאנג-הון ודיוויד סנגר, ניו יורק טיימס

למרות אזהרות בינלאומיות, שיגרה צפון קוריאה בהצלחה היום לפנות בוקר (רביעי) טיל ארוך טווח. פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה (Norad) הודיע כי זיהה את השיגור ועקב אחרי הטיל, שחלק אחד שלו נפל לים הצהוב וחלק אחר לים הפיליפינים שבאוקיינוס השקט.

השיגור עורר גל גינויים ברחבי העולם. ארה"ב הודיעה כי שיגור הטיל "הוא פעולה פרובוקטיבית שמאיימת על הביטחון באזור". יפאן קראה לכינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם. מזכ"ל האום, באן-קי מון, הביע דאגה רבה מהשיגור "הנתעב". גם רוסיה הצטרפה לגינויים והביעה "צער רב" על החלטת צפון קוריאה לשגר את הטיל.
התזמון של יום השיגור הפתיע בכירים בממשל האמריקאי, זאת לאחר שצפון קוריאה הודיעה בתחילת השבוע כי השיגור, שהיה אמור לפי התכנון להתרחש החודש, נדחה בגלל בעיה טכנית.

השיגור יצא לפועל שבוע לפני הבחירות לנשיאות בדרום קוריאה וכשנה לאחר מותו של המנהיג קים ג'ונג-איל, שהלך לעולמו ב-17 בדצמבר 2011. הוא נחשב לפעולה שנועדה לחזק את שלטונו של המנהיג הצפון קוריאני הצעיר, קים ג'ונג און, העומד בראש המדינה מאז מותו של אביו. בחודש אפריל האחרון ניסתה צפון קוריאה לשגר טיל ארוך טווח, אולם השיגור נכשל והטיל התפרק במעופו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ