הפרלמנט בגרמניה אישר חוק המתיר קיום ניתוחי מילה

הממשלה סיכלה ניסיון של האופוזיציה להגביל את ניתוחי המילה לגיל 14. יו"ר הקונגרס היהודי האירופאי: "ניצחון לחופש הדת והסובלנות בגרמניה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

הפרלמנט הגרמני (הבונדסטאג) אישר היום (רביעי) את חוק המילה, שמתיר להמשיך לקיים את ניתוחי המילה בילדים ללא הגבלה. חברי הבונדסטאג אישרו ברוב גדול את הצעת החוק שגיבשה הממשלה הגרמנית, אשר מקנה להורים את הזכות למול את בניהם - אצל רופא או מוהל, בלי סייגים של ממש. 434 חברי פרלמנט תמכו בחוק, 100 התנגדו ו-46 נמנעו.

ניסיונותיה של האופוזיציה להגביל את ניתוחי המילה נכשלו. 66 חברי פרלמנט מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ממפלגת הירוקים וממפלגת השמאל "די לינקה", הציעו להגביל את קיום המילה לגיל 14 ולקבוע כי רק לרופאים מותר לבצע אותה. משה קנטור, יו"ר הקונגרס היהודי האירופאי, בירך על אישור החוק החדש, ואמר כי הוא "מוסרי, צודק, ומהווה ניצחון לחופש הדת והסובלנות בגרמניה". קנטור הביע תקווה, שהליך החקיקה בגרמניה ישמש דוגמה גם למדינות אחרות באירופה שדנות בנושאים דומים.

גרמניה נדרשה להסדיר את הנושא בחקיקה בעקבות פסיקה של בית משפט בעיר קלן, שקבע כי ההליך מנוגד לחוק בשל הפגיעה בגוף של הילד. הדיון בנושא החל בעקבות סיבוך רפואי בניתוח ברית שבוצע בילד מוסלמי בן ארבע. בעקבות הניתוח הכושל ופסיקת בית המשפט, אסרו כמה בתי חולים בגרמניה ובאירופה על המשך קיום ניתוחי המילה. הדיון הציבורי הסוער בפרשה הביא את ממשלת גרמניה להכריז כי תסדיר את הנושא בחקיקה.

בתחילת חודש ספטמבר הפגינו כמה מאות אנשים - יהודים ופרו-יהודים ברובם - בלב ברלין, להפגנה נגד איסור ניתוחי המילה בגרמניה. המיקום בו נערכה ההפגנה הוא המקום בו ב-1933 שרפו הנאצים כ-20 אלף ספרים של יוצרים יהודיים. במקום ניצבת אנדרטה מיוחדת, "הספריה הריקה", של האמן הישראלי מיכה אולמן.

טקס ברית מילה בגרמניהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ