תצלומי לוויין מעידים על שיפוצים נרחבים במתקן בפרצ'ין

פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ייפגשו עם בכירי פרויקט הגרעין האיראני וידרשו לבקר באתר בפרצ'ין, בו על פי החשש נערכו ניסויים גרעיניים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) של האו"ם ערוכים לביקור באתר הצבאי פרצ'ין באיראן, במידה שהמדינה האיסלאמית תיתן את רשותה לעשות כן. דרישת הפקחים תעלה היום בפגישתם עם בכירים בפרויקט הגרעין האיראני בטהראן; כך מסר אתמול (ד') גורם בכיר בסבא"א.

סוכנות הגרעין הבינלאומית סבורה שאיראן ערכה ניסוים גרעיניים בפרצ'ין, מתחם צבאי גדול מימדים בדרום מזרח המדינה, ופנתה לטהראן שוב ושוב בדרישה לערוך שם ביקור. תצלומי לוויין שפרסם אתמול האתר של מכון המחקר ISIS (Institue of Science and Interntational Security) מוכיחים כי באתר בפרצ'ין נערכו בחצי השנה האחרונה עבודות עפר ושיפוצים נרחבים.

דיפלומטים מערבים משוכנעים שאיראן עמלה בשנה האחרונה ביסודיות להעלים כל ראיה לפעילות לא חוקית במקום; עם זאת, ראש סבא"א יוקיה אמאנו, אמר שביקור באתר עשוי בכל זאת להיות "מועיל".

צילומי הלוויין מעל פרצ'ין המעידים על עבודות השיפוצים במקוםצילום: אי–פי

איראן דוחה את ההאשמות לפיהן היא פועלת בחשאי לפיתוח טכנולוגיות דרושות לבניית נשק גרעיני, וטוענת שפרצ'ין הוא אתר צבאי קונבנציונלי. השיחות היום בטהראן ילמדו אם אחרי בחירתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לכהונה שנייה, איראן נכונה יותר מבעבר להתייחס לחששות הבינלאומיים הנוגעים לפעילותה הגרעינית.

סגן מנכ"ל סבא"א, הרמן נאקרטס, העומד בראש הצוות השיחות באיראן, אמר שהמטרה היא להגיע להסכמה בסוגיות "הקשורות למימד צבאי אפשרי" של תוכנית הגרעין האיראנית. "אנחנו גם מקווים שאיראן תיתן לנו את הסכמתה לבקר באתר בפרצ'ין", אמר נאקרטס לכתבים בנמל התעופה של וינה לפני צאתו לטהראן. "אם איראן תתן את הסכמתה, נברך על הזדמנות זו ונהיה מוכנים לביקור", אמר.

דיפלומטים מערבים אמרו שאינם אופטימיים ביחס לפריצת דרך בשיחות השבוע, מאחר ששורת המפגשים שהתקיימו בנושא מחודש ינואר, לא הניבה שום תוצאות. הם לא שללו, עם זאת, אפשרות שאיראן, הנתונה לסנקציות מתהדקות של המערב שפוגעות בכלכלת הנפט שלה, תפגין נכונות לעשות פשרות מסוימות, בתקווה להביא להרפיית הלחץ הבינלאומי עליה.

סבא"א רוצה שאיראן תרשה לפקחיה לבקר באתרי הגרעין במדינה, לשוחח עם גורמים רשמיים ומדענים, ולעיין במסמכים, במסגרת חקירת חשדות לפיתוח נשק גרעיני בעבר, וככל הנראה גם בהווה. איראן טוענת שתוכנית הגרעין שלה נועדה אך ורק לצרכי שלום ודוחה את הדרישות הבינלאומיות להגביל כל תוכנית גרעין העשויה להיות אזרחית וצבאית גם יחד. לדבריה, עליה להגיע להסכם מסגרת עם סבא"א על צעדי הפיקוח של הסוכנות לפני שתיענה לבקשת הביקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ