"אם צ'אבס לא יחזור לארצו עלינו להתחיל להבין זאת"

כך כתב באתר הממשלה שר ההסברה. ניקולאס מאדורו, מחליפו של צ'אבס, נשא נאום מודאג לאומה בעקבות ניתוח הסרטן הרביעי שעבר השבוע בקובה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס מתאושש מהניתוח שעבר שלשום (ג') בקובה, בגלל התפרצות מחודשת של מחלת סרטן תוקפני שלא הוכנעה, ושאילצה בראשונה את המנהיג הסוציאליסטי לנקוב בשם המחליפו בתפקיד, סגנו ניקולס מאדורו.

בדברים שנשא בטלוויזיה לאחר הניתוח, אמר מאדורו ש"ההליך הכירורגי היה מסובך", וכי הוא נמשך יותר משש שעות והושלם בהצלחה. "ההתאוששות של צ'אבס תהיה קשה ומורכבת ועוד נכונו לנו ימים קשים", אמר מאדורו, שאף איחל לצ'אבס מעל מרקע הטלוויזיה- "אנחנו מחכים לך כאן, אתה חייב לחזור. לו היו חיים אחרים, היינו נשארים נאמנים לך לעד".

שר ההסברה, ארנסטו וייחס, התבטא באתר הממשלה כי "כולנו תקווה שצ'אבס יחזור לוונצואלה ב-10 בינואר, אך אם הוא לא יהיה מסוגל לעשות זאת על האזרחים להתחיל להבין זאת". מאדורו ציין שלצדו של צ'אבס בהוואנה נמצאים ילדיו, נכדיו ומקורבים פוליטיים כיו"ר האסיפה הלאומית דיוסדדו קאבלו, ושר הנפט רפאל רמירס. "אנחנו חיים רגעי מתח טעונים", אמר סגן הנשיא בלי לפרט.

אשה מניחה פרחים ליד דיוקן צ'אבס בטקס למען החלמתו בניקרגוואהצילום: אי–פי

לפני צאתו לניתוח בקובה, בשבת שעברה, גילה צ'אבס בשידור לעם שהוא צריך לעבור ניתוח נוסף להסרת "תאים ממאירים" שהתפרצו מחדש בגופו; הוא ציין שהניתוח כרוך בסיכונים והכריז על מאדורו כעל היורש המועדף עליו. זהו ניתוח הסרטן הרביעי שצ'אבס עובר מאז יוני 2011.

ברחובות עיר הבירה, תושבים משני המחנות הביעו דאגה למצבו של צ'אבס ולמה שיקרה אם לא יתגבר על המחלה. "קשה לדמיין את ונצואלה בלי צ'אבס", אמר רפאל פרדומו, מכונאי התומך בנשיא מאז התמודד בראשונה לנשיאות ב-1998. "אני חושש שאם ימות, אנחנו העניים עלולים להפסיד הכול". בהתייחסו להכרזת צ'אבס על מאדורו כיורשו , אמר פרדומו שאמונו בסגן הנשיא אינו דומה לזה שיש לו בצ'אבס.

תושבים אחדים הביעו צער על מצב בריאותו של הנשיא ואיחלו לו רפואה שלמה, אבל ציינו
שהדבר לא מטריד אותם במיוחד. "צר לי על צ'אבס ועל מקורביו, בעיקר על הצ'אביסטים, כי הם שמו בנשיא את כל יהבם ויודעים שאף אחד לא יכול להחליף אותו", אמרה מריה קולמנרס, עקרת בית ותומכת של האופוזיציה. "לאף אחד מאנשיו אין כריזמה כשלו".
הנשיא בן ה 58 נבחר באוקטובר לכהונה נוספת ואמור להישבע אמונים ב-10 בינואר. במקרה שימות, החוקה קובעת שיש לקיים בחירות בתוך 30 יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ