חבר פרלמנט הונגרי הצית את דגל ישראל

המצית, באלאש לנהרדט, השתייך עד לא מזמן למפלגת הימין הקיצוני "יוביק", שמנהיגה דרש לערוך רשימות של יהודים כי הם מהווים סכנה ביטחונית

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

בפעם השניים בתוך חודשיים הוצת דגל ישראל ברחובות בירת הונגריה בודפשט. המצית הוא באלאש לנהרדט, חבר פרלמנט הונגרי עצמאי, שנבחר מטעם מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", אך עזב אותה. הוא העלה באש את הדגל אתמול (שישי) במהלך הפגנה אנטי-ישראלית שנערכה מול משרד החוץ ההונגרי בבודפשט. ההפגנה, בה השתתפו כמה עשרות אנשים, כוונה נגד מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים. לאחר המעשה הוא נעצר לזמן קצר בידי המשטרה, אך שוחרר לאחר שתוחקר.

שגריר ישראל בהונגריה, אילן מור, הביע זעזוע מהמקרה. “בלתי מתקבל על הדעת שזה קורה במדינה שמחשיבה עצמה לחברה של מדינת ישראל", אמר. “מדינת ישראל מצפה מממשלת הונגריה, שמחויבת לשלטון החוק, לעשות את כל שביכולתה כדי לשים סוף לפעולות הלא חברותיות, פוגעות ומכוערות האלה", הוסיף.

בתקופה האחרונה מחריפות הפעולות והקריאות האנטי ישראליות והאנטישמיות של הימין הקיצוני בהונגריה. בתחילת החודש קרא מנהיג "יוביק" לערוך רשימות של יהודים בהונגריה, בטענה כי הם מהווים סכנה לביטחון המדינה. באוקטובר שרפו חברי מפלגת "יוביק" דגל ישראל בחזית בית הכנסת המרכזי של בודפשט וקראו לממשלה לנתק את הקשרים הדיפלומטיים והכלכליים עם ישראל.

לנהרדט מצית את הדגל מחוץ למשרד החוץ ההונגרי בבודפשט, שלשוםצילום: אי–פי

מפלגת הימין תוקפת לאחרונה את ישראל בעקבות מבצע "עמוד ענן" ומאשימה את הונגריה בכך שתמכה בישראל במהלכו. "הונגריה גילתה הבנה לזכות ההגנה העצמית של מדינת ישראל, ואף הביעה זאת בפומבי, כפי שעשו ממשלות אחרות באירופה. הימין משתלח בה על כך ואמר שהיא פרו-ישראלית ופרו-ציונית", הסביר השגריר אילן מור בשיחה עם "הארץ".

לדבריו, מנהיג "יוביק", מרטון גיונגיושי, אף כינה בעבר את שר החוץ ליברמן 'נאצי' ואמר שישראל פועלת נגד הפלסטינים כפי שפעלה גרמניה הנאצית נגד יהודים במלחמת העולם השנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ