היום בחירות ביפאן: השמרנים צפויים לשוב לשלטון

בצל אכזבה מממשלת הדמוקרטים, מתיחות עם סין ומשבר כלכלי מתמשך מסתמן שרה"מ לשעבר אבה ינצח ויהיה למנהיגה השישי של יפאן תוך 6 שנים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שלוש שנים לאחר שזכתה בניצחון גורף מסתמן כי המפלגה הדמוקרטית בראשות יושיהיקו נודה, תאבד את השלטון בבחירות לפרלמנט היפאני שייערכו היום (ראשון). המפלגה שצפויה לנצח בבחירות היא הליברל-דמוקרטית בראשות שינזו אבה הלאומני, שכיהן כראש ממשלת יפאן בין השנים 2007-2006. אם אכן יזכה, יהיה אבה ראש הממשלה השישי של יפאן בשש וחצי השנים האחרונות.

אף שרוב היפאנים טרם החליטו למי יצביעו, עולה מהסקרים כי חוסר היכולת של מפלגת השלטון לקיים את הבטחותיה ומאמציו של ראש הממשלה להכפיל את מס הקנייה הרחיקו בוחרים רבים, שככל הנראה מעדיפים כעת לתת את קולם למפלגה הליברל-הדמוקרטית השמרנית, שהחזיקה בשלטון במרבית השנים שחלפו מאז תום מלחמת העולם השנייה. ואולם, עמדותיו הנציות של אבה מעוררות ספקות בשאלת עתיד היחסים עם סין, לנוכח הסכסוך הטריטוריאלי בין שתי המדינות על כמה איים קטנים, ששתיהן טוענות ששייכים להן.

ניצחון של המפלגה הליברל-הדמוקרטית יבטא מגמה של מעבר ימינה בציבור היפאני. המפלגה קוראת ליישם מדיניות חוץ תקיפה יותר והכנסת שינויים בחוקה של יפאן, שיחזקו את מעמדה הצבאי. לנוכח השפל הכלכלי שבו יפאן נתונה זה שני עשורים, המפלגה הליברל-דמוקרטית קוראת גם להגדלת ההוצאה הממשלתית הציבורית. היא בדרך כלל תומכת יותר באנרגיה גרעינית, אם כי כיום, בעקבות האסון במתקן הגרעיני בפוקושימה, רוב היפאנים מעדיפים שיופסק השימוש באנרגיה גרעינית. סקרים שהתפרסמו השבוע מעידים כי כ‑40% מהבורחים טרם החליטו למי יצביעו, סימן לחוסר התלהבות מכלל המפלגות, ובלבול לנוכח הופעת כמה מפלגות קטנות בחודשים האחרונים, המקדמות מגוון של עמדות.

לפי סקרים שפירסמו העיתונים הגדולים ביפאן, המפלגה הליברל-דמוקרטית תזכה ברוב המושבים בפרלמנט המונה 480 מושבים, ובמקרה כזה היא תוכל למשול לבד, או אולי להרכיב ממשלה עם בעלת בריתה מפלגת "קומייטו", הנתמכת על ידי ארגון בודהיסטי גדול

קלפי בטוקיו, היום. בסוף השבוע השיבו 40% מהציבור שאינם יודעים במי יתמכוצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ