כשהטכנולוגיה ותעשיית המין נפגשות

תעשיית המין בהודו עוברת מהפכה. הודות לטלפונים הסלולריים, היצאניות השתחררו מכבלי הסרסורים, אך הרשויות איבדו את היכולת להלחם באיידס

גרדינר האריס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
גרדינר האריס, ניו יורק טיימס

מיליוני בני אדם נהגו בעבר לשלם בשביל שירותי מין בסמטאות קאמאטיפורה, רובע החלונות האדומים של מומבאי. ואולם, בשעה שהזונות עברו להשתמש בטלפונים סלולריים זולים, השתנה האופן שבו מזמינים שירותי מין, והסמטאות התרוקנו.

המצב החדש מקשה על ממשלת הודו במאבקה בהתפשטות נגיף שאותו ניהלה בשנים האחרונות בהצלחה רבה. הרשויות הביאו באחרונה לסגירתם של מאות בתי זונות, ואף על פי שצעד זה מיטיב עם היצאניות, הוא עלול להתגלות כחרב פיפיות ולסכן את חייהן.

"למקום שבו מקיימים הלקוח והזונה יחסי מין יש חשיבות רבה בכל הנוגע למאבק למניעת התפשטות הנגיף", אומר סגורטי נירנג'ן, בכיר במועצת האוכלוסין של המדינה. "כשאנחנו לא יודעים היכן מתקיימים יחסי המין, אנחנו מאבדים את יכולת האכיפה ולא יכולים למנוע את העברת הנגיף", הוסיף נירנג'ן.

זונות במומבאי. אלו שמנהלות את עסקיהן מועדות יותר להידבק באיידס לעומת הזונות בבתי הבושת, מפני שהן מקפידות פחות על שימוש בקונדומים צילום: ניו יורק טיימס

הטלפונים הסלולריים, שער כניסה זעיר לתהליך של מודרניזציה, מאפשרים באחרונה לזונות להשתחרר מכבלי בתי הזונות, הבורדלים והסרסורים, ולעבוד באופן עצמאי. עם זאת, מצב זה מקשה על הרשויות ומרכזי ייעוץ לאתר את הזונות ולספק להן אמצעי מניעה חינם. החשש הוא שללא ייעוץ וקונדומים חינם, הזונות ולקוחותיהם ייחשפו לסכנות בריאותיות.

מחקרים שנערכו באחרונה קבעו כי זונות שמנהלות את עסקיהן ומשתמשות בטלפונים סלולריים, מועדות יותר להידבק בנגיף מעמיתותיהן בבית הזונות, זאת משום שהן מקפידות פחות על שימוש בקונדומים.

לדברי כמה זונות שעובדות עם הטלפונים הסלולריים, הן ויתרו על שליטה מסוימת בחדר השינה כדי לשלוט יותר על הכנסתן. "עכשיו אני מקבלת כסף במזומן לפני שאנחנו מתחילים", אומרת נילן, זונה ואם לארבעה ילדים, שמסתירה את העיסוק הצדדי שלה מבעלה ושכניה. לדבריה, "בעבר, כשלקוח היה נבהל ורצה לעזוב, בעלת בית הבושת היתה בדרך כלל מוותרת לו על התשלום. עכשיו, כשלקוח מתחרט, אני אומרת שכבר התפשטתי, והכסף נשאר אצלי".

הצלחתה של הודו במאבק באיידס הפתיעה רבים. אף על פי שהמחלה התגלתה במדינה רק ב-1986, רבים צפו ששיעור הנדבקים בה יהפוך עד מהרה לגבוה בעולם. בשנת 2002 העריך הסי-איי-אי שמספר נשאי הנגיף בהודו יגיע ל‑25 מיליון בני אדם עד 2010. המספר כעת הוא 1.5 מיליון.

אחת הסיבות לכך שהמחלה לא התפשטה במהירות במדינת הענק היא המעורבות הרבה של הבנק העולמי וקרן ביל ומלינדה גייטס בקרב אוכלוסיות בסיכון כמו זונות, הומוסקסואלים ומכורים לסמים קשים.

ואולם, קרן ביל ומלינדה גייטס מצמצמת עתה באופן ניכר את הפיקוח והתמיכה שהיא מעניקה לגופים למניעת התפשטות האיידס בהודו, ולצד השינויים שגרמו הטלפונים הסלולריים מתקשים המומחים להעריך מה יהיה שיעור הנדבקים במחלה בעתיד.

"העובדים והעובדות בתעשיית המין בהודו ניידים עתה הרבה יותר, וקשה לאתרם וליצור עמם קשר", אומר אשקוק אלכסנדר, לשעבר מנהל קרן גייטס בהודו, "גופי הסיוע ניצבים בפני אתגרים חדשים, והמדיניות שהם נוקטים תצטרך להשתנות בהתאם".

ברובע החלונות האדומים בדלהי נחלו גופי הסיוע הצלחה רבה. מאז המאה ה-16 הרחוב הסמוך לתחנת הרכבת הישנה מלא בבתי בושת. הלקוחות צועדים בסמטאות אפלות, חולפים על פני קבצנים עיוורים ועולים בגרמי מדרגות צרים ותלולים, שבסופם חדרים מוארים, ובהם עשרות נשים, המציעות שירותי מין בתשלום.

בסקר ממשלתי שנערך בשנת 2009 התברר כי 2,000 זונות ברחוב זה סיפקו שירותים מין ל-8,000 גברים ביום. הרשויות העריכו שאם יחלקו במקום 320 אלף קונדומים בחודש, הן יצליחו לצמצם משמעותית את מספר ההידבקויות בנגיף האיידס. במקום לנהל מסע הסברה נרחב בכל רחבי המדינה התמקדה הממשלה באזור זה ותלתה כרזות שעליהן נכתב "אל תיקחו סיכון, השתמשו בקונדום" ו"כשיש קונדום, אין סיכון". התוכנית הזו הצליחה להפתעת מומחים רבים בעולם, ומחקרים שנערכו לאחר מכן קבעו כי חלה עלייה חדה בשיעור המשתמשים באמצעי מניעה.

ואולם, השינויים המתרחשים עתה בגלל השימוש בטלפונים סלולריים צפויים לפגוע ביעילותה של השיטה. בנוסף לכך, במקביל להתפשטות השימוש בטלפונים סלולריים, יותר ויותר נשים בהודו בוחרות בזנות כמקור להכנסה צדדית, ומכוני ליווי ועיסוי צצים בכל רחבי המדינה כפטריות אחרי הגשם. "גברים רבים שלא העזו לרכוש שירותי מין בעבר עושים זאת כעת. עכשיו הכול פשוט יותר וניתן להקפיד על פרטיות בקלות רבה יותר", אומרת סוניטה קרישנאן, חוקרת בכירה במכון לחקר מגיפות ומחלות בצפון קרוליינה.

צ'אמפה מנהלת כבר 50 שנים בית בושת באחת הסמטאות הצרות של קאמאטיפורה. פניה מקומטות, טבעות כסף על אצבעות רגליה וצמידים מצועצעים על ידיה. כמו בתעשיות אחרות, שבהן פוגעת טכנולוגיית המידע במתווך בין היצרן לקונה, עסקיה של צ'אמפה הולכים ומתנוונים. "זה הסוף של קאמאטיפורה", אומרת צ'אמפה בשעה שהיא יושבת על הרצפה בכניסה לביתה.

לדבריה, בעבר עבדו בבית הבושת 20 זונות שהתגוררו בתשעת החדרים שבביתה, ואילו עתה עובדות אצלה רק שלוש. היא מתלוננת על כך שכיום הנשים שעובדות אצלה מקבלות את שכרן ישירות מהלקוחות ומשלמות לה שני דולרים ליום רק כדי לשכור את החדרים. לפני חמש שנים בלבד, היא אומרת, היא נהגה לקבל שני דולרים על כל לקוח שקיבל שירות במקום.

בשעה שהיא מדברת חולפות על פניה כמה נשים צעירות. הן מטאטאות ושוטפות את הרצפה. הסמטה מלאה בפועלים, נשים ברעלה ותלמידים בתלבושת אחידה. הזונות מתיישבות על הספסלים וקוראות לגברים שבאים להסתפר במספרה שנמצאת בקרבת מקום.

בשנות ה‑90 היו בקאמאטיפורה 50 אלף זונות, אולם כיום יש לפי הערכות פחות מ‑5,000. השינוי שמתחולל ברובע זה משקף את התחדשותה של העיר. התפתחותה המהירה של הודו הפכה שכונות עוני לשעבר לשכונות מגורים מבוקשות, ועליית ערך הקרקע גורמת לרבים מבעליהם של בתי הזונות למכור את הנכסים שברשותם.

לתהליך זה מצטרפת התפשטות הטלפונים הסלולריים. לפני חמש שנים בלבד השתמשו בהם רק בני המעמד הבינוני. התחרות העזה בין החברות הסלולריות במדינה גרמה לצניחת מחירים, וכעת, טלפונים סלולריים נפוצים גם בקרב המעמדות הנמוכים.

למרות החשש של ארגוני הסיוע, הטלפונים הסלולריים מעניקים לזונות גם מידה מסוימת של כוח שלא היתה להן בעבר. קושי עובדת בזנות במשרה חלקית מאז שעזבה את בעלה האלכוהוליסט שהתעלל בה. לדבריה, יש לה ארבעה לקוחות בשבוע והיא גובה מכל אחד מהם 20 דולרים, בהשוואה לארבעה דולרים שמרוויחות זונות בבתי בושת זולים. "אני מאושרת שהטלפונים הניידים פופולריים כל כך ושניתנה לי ההזדמנות להשתמש בהם", היא אומרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ