הטבח בקונטיקט: הסיפורים האישיים שמאחורי הטרגדיה

אוליביה שהיתה חביבת המורים, אמילי שהכינה לכולם ציורים והמנהלת דון שהסתערה על הרוצח. בית הספר "סנדי הוק" נפרד מקורבנות הרצח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רובם נרצחו בתחילת חייהם הצעירים. קורבנות קטנים שחייהם ניטלו מהם בדרך בה איש אינו צריך למות, ואין זה משנה מה גילו. כמה מהנרצחות הקדישו את חייהן לילדים. להגן עליהם, ללמד אותם, לטפל בהם, להתייחס אליהם כאילו היו בשר מבשרן.

ביום שישי, כשהסתיימו היריות בבית הספר היסודי "סנדי הוק" שבקונטיקט, נראה נתיב המוות הנורא: 20 ילדים ושש מורות בבית הספר, אמו של הרוצח בביתה והרוצח עצמו. הנה מבט חטוף על חייהם של כמה מהנרצחים.

אוליביה אנגל, בת 6

תמונותיה של אוליביה אנגל יישארו בזיכרון זמן רב יותר משארכו חייה הקצרים. בתמונה הזו היא נראית עם סנטה קלאוס, בזו היא אוכלת פרוסה של עוגת יום הולדת, בזו היא חובטת במחבט בייסבול ורוד ובזו היא ניצבת על סירה. באחדות מהתמונות היא לבושה בשמלה לבנה, באחרות היא עושה פרצופים מצחיקים למצלמה.

דן מרטון, ידיד ותיק של משפחת אנגל, אומר שלעולם לא ישכח את אוליביה ושיש לו הרבה מה לספר עליה. "היא אהבה תשומת לב. היו לה נימוסים מושלמים, היא היתה חביבת המורים, מנהיגת הכיתה". הוא מספר שביום שישי היא רצתה לחזור הביתה מבית הספר ולהכין עוגת זנגוויל. "הפשע היחיד שלה", הוא אומר, "היה שהיא היתה ילדה חייכנית בת 6".

אנה מרקז-גרין, בת 6

לפני שנה נסעה אנה מרקז-גרין עם משפחתה המורחבת לחגוג את החגים בפורטו-ריקו. השנה החגים יהיו שונים ומלאי שברון לב.

סבתה, אלבה מרקז, סיפרה שמשפחתה של אנה עברה מקנדה לקונטיקט לפני חודשיים בלבד, מאחר שנמשכה לשם הטוב של בית הספר "סנדי הוק". חורגה מרקז, אחיה של אלבה, ראש אחת העיריות בפורטו-ריקו, אמר שבבית הספר היה גם אחיה בן 9 של אנה, אך הוא נותר בחיים.

אלבה מרקז ביקרה בבית המשפחה בחג ההודיה. היא אומרת שהיא לא מבינה מה קרה כי "זה לא מתאים למקום שבו הם חיים". בסרטון וידיאו נראית אנה כשהיא שרה בצורה מושלמת ובביטחון עצמי רב מזמור דתי. היא מחייכת חיוך רחב ומנופפת בידה למצלמה.
חורגה מרקז אישר שאביה של הילדה הוא הסקסופוניסט ג'ימי גרין, שכתב בפייסבוק שהוא מנסה "להתגבר על הסיוט הזה". "למרות שהיא נחוצה כאן וחסרה לאימה, אחיה ולי, אנה הקדימה אותנו בדרך לגן העדן. אני אוהב אותך, ילדה מתוקה", הוא כתב.

צ'ייס קובלסקי, בן 7

צ'ייס קובלסקי היה תמיד בחוץ. הוא אהב לשחק בחצר, לרכוב על האופניים שלו. רק בשבוע שעבר ביקר אצל שכנו קווין גריימס וסיפר לו שניצח במיני-טריאתלון הראשון שלו. "אי אפשר לחשוב על ילד יותר טוב ממנו", אמר גריימס, שגם כל חמשת ילדיו למדו ב"סנדי הוק" והתקשה לדבר על צ'ייס בלשון עבר.

אמילי פרקר בת 6

אמילי מעולם לא החמיצה הזדמנות להעלות חיוך על פניהם של אנשים בעזרת הציורים שציירה והכרטיסים שהכינה. אביה, רובי פרקר, נאבק בדמעותיו שעה שתיאר את בתו הבלונדינית היפה, שתמיד חייכה ואהבה לנסות דברים חדשים, פרט למאכלים.
פרקר, אחד ההורים הראשונים שדיבר על האובדן, לא הביע עוינות כלפי הרוצח אפילו שעה שניסה להסביר את מותה של אמילי לשני ילדיו הנותרים, בני 3 ו 4. הוא אמר שהעולם הוא טוב יותר מאחר שאמילי היתה בו. "זכיתי להיות אביה", אמר.

קתרין האברד, בת 6

ידיד של המשפחה לא הרשה לעיתונאים להתקרב לבית הוריה, אך הם פרסמו הודעה, בה הודו לצוות החירום ולתמיכת הקהילה. "אנחנו מצטערים צער עמוק על מות בתנו היפה קתרין ויולט, ומחשבותינו ותפילותינו נתונות למשפחות האחרות שנפגעו מהטרגדיה הזו", נאמר בהודעתם של ג'ניפר ומתיו האברד. "אנחנו מבקשים שתמשיכו להתפלל עבורנו ועבור המשפחות האחרות שאיבדו את יקיריהן בטרגדיה הזו".

מדלן הסו, בת 6

ד"ר מתיו ולסמיד היה בשבת בביתה של מדלן, וטיפל במשפחתה ההמומה. הוא אמר שהמשפחה לא חפצה בפרסום הודעה. לדבריו, לאחר שנודע על היריות, הוא הלך לחדר המיון כדי לסייע בטיפול הרפואי, אך לא היה במי לטפל. "חיכינו שיבואו פצועים, אבל אף אחד לא בא. לא היה כלום. לא היה בנו צורך, לרוע המזל. זה הדבר האפל ביותר שראיתי בחיי", הוסיף. בתו של ולסמיד, שלומדת בבית ספר אחר, איבדה שלוש מידידותיה.

ויקטוריה סוטו, בת 27, מורה

בתמונותיה היא מחייכת תמיד. התלהבותה ברורה. מכריה אומרים שהיא עבדה במקצוע שאהבה. כעת אומרים שוויקטוריה סוטו היתה גיבורה. למרות שהפרטים על מותה של המורה, בת 27, מעורפלים, שמה מוזכר שוב ושוב כדוגמה לאנושיות ולחוסר אנוכיות במצב של רוע שקשה להעלות על הדעת. אלה שהכירו אותה לא מופתעים מהעדויות שסיפרו שהגנה בגופה על תלמידיה הקטנים.

"הילדים היו תמיד במקום הראשון אצלה. היא דיברה רק עליהם", אמרה חברתה אנדריאה קראוול. "היא רצתה לעשות עבורם כמיטב יכולתה, ללמד אותם דברים חדשים בכל יום".

בכל תמונותיה נראית סוטו כשהיא מחייכת חיוך רחב, גם בתמונות סיום הלימודים וגם בתמונות יומיומיות. היא נראית צעירה מאוד. מטרתה היתה תמיד להיות מורה. "זו היתה מורה שדאגה לתלמידיה יותר מאשר לעצמה", אמר ג'ון הרקינס, ראש העיר סטרטפורד, עיר הולדתה של ויקטוריה סוטו, באזכרה שנערכה במוצאי שבת בהשתתפותם של יותר מ 300 אנשים. "זה אומר הרבה על אופיה, על מחויבותה ועל מסירותה".

דון הוקספרונג, בת 47, מנהלת בית הספר

גאוותה של דון הוקספרונג בבית הספר היסודי "סנדי הוק" היתה ברורה לעין כל. היא נהגה להעלות לטוויטר לעתים קרובות תמונות מעבודתה כמנהלת בבית הספר, ואפשרה להציץ בחיי המקום שהתפרסם כעת בטרגדיה שאירעה בו. בשבוע שעבר בלבד היא העלתה תמונה של תלמידי כיתה ד' בזמן חזרות על קונצרט החורף שלהם, וימים אחדים לפני כן תמונת ידיהם הקטנות של ילדי הגן כשהם נותנים "כסף משחק" ב"חנות המכולת" המאולתרת שלהם.

היא ראתה בבית הספר שלה מקום לדוגמה, ואמרה ב 2010 לעיתון של העיר: "אני לא חושבת שאפשר למצוא מקום טוב יותר ממנו להביא אליו ילדים בכל יום". המנהלת, בת 47, השתתפה בתמונת תרגול פינוי בית הספר תחת המסר: "בטיחות תחילה". כשהתחולל הגרוע מכל, היא היתה מוכנה להגן על תלמידיה. מקורות המעורבים בחקירה אמרו שהיא נהרגה כשזינקה על היורה כדי להתגבר עליו.

"היא היתה חביבה מאוד", אמר ג'רלד סטומסקי, חבר מועצת וודברי, העיירה שבה הוקספורנג חיה ולימדה לפני שעברה לניוטאון. "היא היתה מנהלת כריזמטית מאוד".

מרי שרלך, בת 56, היועצת הפסיכולוגית של בית הספר

כשהחלו היריות, מרי שרלך זינקה לתוך הסכנה. ג'נט רובינסון, מפקחת בתי הספר הציבוריים של ניוטאון, אמרה ששרלך והמנהלת רצו לכיוון היורה שירה גם בהן ורצח אותן. למרות ששרלך היתה קרובה לפרישה, היא אהבה את עבודתה ב"סנדי הוק". מכריה אומרים שהיתה שכנה נפלאה, אדם מקסים ומחנכת מסורה.

חתנה, אריק שוורץ, אמר ל"סאות' ג'רזי טיימס" ששרלך היתה אוהדת של "מיאמי דולפינס", נהנתה לבקר בפינגר לייקס, ובעיקר אהבה לעזור לילדים להתגבר על בעיותיהם. לדבריו, היא תכננה לצאת מבית הספר ביום שישי בשעה מוקדמת מהרגיל, אך לא כך קרה. במסיבת עיתונאים שנערכה בשבת הוא אמר לעיתונאים שהאבידה נוראית, אך שרלך עבדה בעבודה שאהבה. "מרי הרגישה שהיא עושה את מלאכת האל בעבודתה עם ילדים", הוסיף.

לורן גבריאל רוסו, בת 30, מורה

לורן רוסו עבדה שנים כמורה מחליפה והיתה מאושרת כשסוף סוף נודע לה בסוף הקיץ שהיא תעבוד במשרה מלאה ב"סנדי הוק". אמה, תרזה רוסו, העובדת כעורכת בעיתון "דנבורי ניוז-טיימס", פרסמה בשבת הודעה בה נאמר שהמשטרה הודיעה למשפחה זמן קצר אחרי חצות שלורן בין הנרצחים.

"לורן רצתה להיות מורה אפילו לפני שהלכה לגן הילדים", אמרה האם. "היא תחסר לנו מאוד, אבל אנחנו נתנחם בידיעה שהיא מימשה את חלומה". לדבריה, השנה בה לורן עבדה כמורה "היתה השנה הטובה ביותר בחייה".

לורן רוסו נולדה בדנבורי ולמדה בבית הספר התיכון בעיר. לאחר מכן למדה באוניברסיטת קונטיקט והשלימה את לימודי ההוראה באוניברסיטת ברידג'פורט. מכריה של רוסו אמרו שהיתה עדינה, מלאת חיים ופעילה. היא תכננה לראות את "ההוביט" ביום שישי עם החבר שלה ואפתה עוגיות למסיבה שאליה התכוננו ללכת לאחר מכן. היא אהבה מוזיקה, ריקודים ותיאטרון. "אני רגילה לראות אנשים שמתים בגיל מאוחר", אמרה תרזה רוסו. "אבל לא מישהו שהחדר שלו נמצא מעל למטבח".

אן מרי מרפי, בת 52, מורה

אשה מלאת חיים, אמא, רעיה ובת טובה. אמנותית, אהבה להשתעשע, שנונה וחרוצה. להוריה של אן מרי מרפי לא חסרים שמות תואר לתאר את בתם. כשנודע על היריות בבית הספר, יו ואליס מקגואן המתינו לשמוע מבתם, אך השעות חלפו ולבסוף הגיעה הבשורה הקשה. ואז הושיטה האם את ידה אל מחרוזת התפילות.

השלטונות אמרו להורים שבתם היתה גיבורה שחיפתה על אחדים מתלמידיה מפני מטר הכדורים. "אתה לא מצפה שבתך תירצח", אמר אביה לעיתון. "זה קורה בטלוויזיה, זה קורה במקומות אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ