מהפך ביפן |

השמרנים חזרו לשלטון לאחר שלוש שנות אופוזיציה

שינזו אבה, בעל העמדות הנציות, יהיה רה"מ השביעי בתוך שש וחצי שנים. הכלכלה המקרטעת הפילה גם את הליברל-דמוקרטים ורה"מ יושיהיקו נודה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

המפלגה הליברל-דמוקרטית של יפן חוזרת לשלטון לאחר שלוש שנים באופוזיציה, בעקבות ניצחון מוחץ בבחירות לפרלמנט שנערכו אתמול (א), כך לפי קלפיות מדגם. ניצחון זה מהווה תזוזה ימינה של הממשלה, מה שעלול להגביר את המתיחות עם סין. ניצחון זה פירושו שלראש הממשלה לשעבר, שינזו אבה, בעל העמדות הנציות, תהיה הזדמנות שנייה להוביל את המדינה לאחר קדנציה בת שנה ב-2006- 2007. אבה יהיה ראש הממשלה השביעי של יפן בפרק זמן של שש וחצי שנים.

קלפיות המדגם של הטלוויזיה הממלכתית NHK הראו שהמפלגה הליברל-דמוקרטית, ששלטה ביפן במרבית השנים שלאחר מלחמת העולם השנייה והפסידה ב 2009, זכתה בין 275 ל-300 מתוך 480 המושבים שבבית התחתון של הפרלמנט. התוצאות הרשמיות יתקבלו לא לפני יום שני בבוקר. לפני הבחירות היו למפלגה 118 מושבים.

תוצאות אלו מעידות על הכעס הגדול שעורר ראש הממשלה יושיהיקו נודה העומד בראש המפלגה הדמוקרטית השלטת ביפן. התוצאות משקפות את מורת הרוח של הציבור על כישלונו למלא את הבטחותיו במסע הבחירות ולהניע קדימה את כלכלת יפן המקרטעת.

אבה חמור הסבר מגדיר את הניצחון יותר כהצבעת מחאה נגד המפלגה הדמוקרטית ופחות כתמיכה במפלגתו. "אינני סבור שהתוצאות מוכיחות שזכינו מחדש באמון הציבור באופן מלא. בעצם הן משקפות 'אי-הצבעה' למדיניות של המפלגה הדמוקרטית, שבלמה כל דבר בשלוש השנים האחרונות", אמר בטלוויזיה. "כעת אנחנו עומדים לבחינה ועלינו לענות על ציפיות הציבור מאתנו".

המפלגה הליברל-דמוקרטית תמשיך בשיתוף הפעולה המסורתי עם מפלגת ניו קומייטו ותקים קואליציה אתה, כך אמרו גורמים במפלגה. יחד יהיה להן רוב של שני שלישים, שיקל על הממשלה להעביר חוקים. כלכלתה של יפאן שרויה בנסיגה זה שני עשורים, סין תפסה את מקומה ככלכלה החשובה ביותר באזור, על כן המצביעים החליטו לשוב אל המפלגה הליברל-דמוקרטית.

הממשלה החדשה תצטרך לספק תוצאות במהירות עוד קודם לבחירות לבית העליון בקיץ. כדי להחיות את הכלכלה של יפן, יהיה על אבה להגדיל את ההוצאה הציבורית ולשדל את הבנק המרכזי לחלץ את יפן ממלכודת הדפלציה שבה היא נתונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ