כנופיות הסמים במקסיקו: מלחמה ללא הפסקה

באזור טיירה קליאנטה החלה ב-2006 המערכה שהוביל נשיא מקסיקו לשעבר נגד כנופיות הסמים. אך גם כיום הכנופיה השלטת באזור היא ה"ממשלה האמיתית"

ג'ו טקמן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו טקמן, גרדיאן

הכביש המוביל לטיירה קליאנטה ("ארץ חמה") שבמקסיקו חוצה יערות עצי אורן, עובר דרך העמקים הפוריים, ומשם ממשיך ומטפס אל הרים שוממים. אזור זה שבמדינת המחוז מיצ'ואקאן, שלחוף האוקיינוס השקט, תמיד היה מרוחק, מסתורי ופראי למדי, והחיים בו התנהלו ללא פיקוח הדוק של השלטונות. אולם, כיום, יותר מתמיד, הפכה טיירה קליאנטה למדינה בתוך מדינה, וכנופיה מוזרה וצמאת דם מנהלת אותה.

זהו מעוזם של לוס קביירוס טמפלריוס (אבירי ההיכל), ארגון פשע המשלב בין אידיאולוגיה פסאודו-מיסטית לפעילות עסקית רצחנית. "אף אחד לא נכנס הנה מבלי שהם יידעו, יש להם עיניים בכל מקום", לוחש אחד התושבים במקום. "עם הזמן לומדים מה לומר ברחוב כי אף פעם אי אפשר לדעת מי מקשיב", אומר אחר. "הם השולטים פה, לא הממשלה", הוא מוסיף.

באזור שכוח אל זה פתח נשיא מקסיקו לשעבר, פליפה קלדרון, את השלב הראשון של מבצע שיתפתח למלחמה כוללת נגד הפשע המאורגן במדינה. כמה ימים לאחר שנכנס לתפקידו בדצמבר 2006 נפרסו במיצ'ואקאן יחידות של שוטרים פדרליים חמושים ורעולי פנים. בתחילה נשלחו למדינת המחוז כמה אלפי שוטרים, אולם בהמשך נשלחו לשם עוד עשרות אלפים. קלדרון אף לבש מדים כשבא לביקור בבסיס של הצבא במיצ'ואקאן כדי לעודד את החיילים. המסר שלו היה פשוט: אחרי עשרות שנים של הזנחה, הגיע הזמן להעמיד את קרטלי הסמים במקום.

צלבים שהניחה כנופיית לוס קביירוס לציון מותם של כמה מחברי הארגוןצילום: אי–פי

עם זאת, עתה, זמן קצר לאחר שקלדרון עזב את תפקידו, המציאות היומיומית בטיירה קליאנטה מוכיחה שמדיניותו נכשלה כישלון חרוץ. אף על פי שבזמן המלחמה שניהל, נהרגו או נלכדו כמה מראשי הקרטלים, עסקי הסמים ממשיכים לפעול ללא הפסקה.

בשנות הלחימה בכנופיות הסמים נהרגו יותר מ-60 אלף בני אדם. מספר רב של שופטים, עיתונאים, פוליטיקאים וראשי עיריות נרצחו, וכוחות הביטחון הואשמו בעינויים ובהתעללות שיטתית בחשודים במעורבות בסחר בסמים. בשנה האחרונה חלה ירידה במספר מקרי הרצח, אולם לפי הניסיון של המאבק בכנופיות הסמים בטיירה קליאנטה ידה של הממשלה עדיין לא על העליונה.

התוצאה המיידית של מדיניות קלדרון היתה התפרצות של אלימות, שכן נוכחות הצבא רק הגבירה את המאבק על השליטה בין כנופיות הסמים השונות. "במקום לעזור, קלדרון רק הביא לאלימות אכזרית יותר", אומר תושב של עיירה קטנה בטיירה קליאנטה.

המאבק הזה הסתיים בשעה שלוס קביירוס גברו על יריביהם וחיזקו את אחיזתם באזור. מפקד בכיר בצבא מקסיקו, האחראי על הביטחון באזור, הודה כי השקט שהשתרר לאחרונה נובע מניצחון כנופייה זו על יריבותיה ולאו דווקא בגלל מאמצי הכוחות הפדרליים. "לוס קביירוס טמפלריוס מנהלת את הפשע המאורגן", אומר הגנרל מיגל אנחל פטיניו. "שליטתם מאפשרת שקט יחסי באזור".

עתה, הכנופייה מתמקדת בשיפור תדמיתה ומציגה את עצמה כאחווה צלבנית המקדישה את עצמה להגנת האוכלוסייה. בדומה ל"לה פמיליה מיצ'ואקנה" (המשפחה ממיצ'ואקאן), ארגון שקדם להם, לקביירוס יש מערכת של טקסים שונים ומשונים. החברים החדשים עוברים טקסי חניכה ונשבעים לכנופיה אמונים, בשעה שהם לבושים כלוחמים מימי הביניים עם קסדות וחרבות מפלסטיק.

לחצו להגדלה

בסרטון וידאו שפורסם בחודש אוגוסט נראה מנהיג הארגון, סרבנדו גומס מרטינס, מורה לשעבר, יושב כשמאחוריו פסל של אביר, חרב, דגל מקסיקו ותמונה ממוסגרת של צ'ה גווארה. "המטרה היחידה שלנו היא לעזור לעם", הוא אומר. "אין לנו עניין לגרום תוהו ובוהו או להשליט טרור. בגלל הנסיבות הקשות במדינה אנו נאלצים להיות כאן היום כרע הכרחי".

למרות הטקסים המוזרים, ארגון הפשע זוכה לתמיכה מתושבים מקומיים רבים, והתנהלות השלטונות רק חיזקה את האהדה שרוחשים בציבור כלפיו. לדברי תושבים מקומיים, כוחות הביטחון הפדרליים התעללו באזרחים רבים ועשרות בני אדם נעלמו לאחר שנלקחו למעצר.

לדברי אחד התושבים, השוטרים מפטרלים ברחובות, מכוונים את נשקם אל התושבים ומאיימים עליהם. לדבריו, החיילים עורכים בקביעות פשיטות על בתים ללא צווי חיפוש ומנצלים זאת כדי לגנוב מהתושבים. "האנשים פה פוחדים מהפשע המאורגן, אבל הם פוחדים לא פחות מהמשטרה והצבא", הוא אומר. "ההבדל היחיד הוא שהם חושבים שהפושעים יכולים לעזור להם".

ארגון הפשע הצליח גם לחדור למוסדות מקומיים. ביישוב קטן באזור, הקרטל לוקח לעצמו חלק מהתקציב המוניציפלי וכמה מאנשיו מונו לתפקידים בכירים בעירייה. "ברגע שהקביירוס השתלטו על המקום, המצב רק השתפר", טוענת צעירה מקומית. "אני מעדיפה את המצב הנוכחי על מה שהיה פה קודם".

גם אם הייתה תמיכה עממית במלחמה בקרטל, ראשי העיריות באזור מסתייגים מעימותים עם הפשע המאורגן. בחודש שעבר נגררה מריה סנטוס גורסטיאטה, ראש עיריית טיקיצ'או לשעבר, ממכוניתה לעיני ילדיה. מאוחר יותר נמצאה גופתה ועליה סימני אלימות קשים. היה זה ניסיון ההתנקשות השלישי בחייה.

הנשיא קלדרון טוען שוב ושוב שהיציאה למלחמה נגד הקרטלים היתה הדרך היחידה למנוע ממקסיקו להפוך למדינת סוחרי סמים. אולם בחלק זה של המדינה הקביירוס כבר שולטים על תחומים רבים מחיי היומיום שאין להם כל קשר לסמים והברחתם. התושבים טוענים כי הקרטל מחליט מתי יש להתחיל בקטיף המנגו או הלימונים, וכי אנשיו משמשים בוררים בכל עניין ועניין, החל מסכסוכים על קרקעות, אי-תשלום חובות ועד לאלימות במשפחה. אחד התושבים מתאר כיצד נציג של הקרטל מקבל בנימוס את הצדדים הנצים במשרדו ופוסק את החלטתו בלי שמץ של איום. "אין שום צורך לאיים", הוא אומר. "כולם יודעים מה עלול לקרות".

אפשר לטעון כי מדיניות הממשלה נכשלה בטיירה קליאנטה בגלל ריחוקו של האזור והיעדר הפיקוח על העיירות הקטנות שבו, אולם מצב הדברים אינו טוב בהרבה בעיר אורואפאן, הקרובה שבמדינת המחוז מיצ'ואקאן, ומבחינות מסוימות הוא אף גרוע יותר.

אורואפאן מכנה את עצמה בירת האבוקדו של העולם, אולם כיום היא ידועה יותר כמקום שבו התרחש אירוע מכונן בתולדות המאבק בכנופיות הסמים. בשנת 2006 נמצאו חמישה ראשים כרותים על רצפת מועדון הלילה Sol y Sombra (אור וצל) בעיר. מאז התרגלה מקסיקו למפגני אכזריות יצירתיים אף יותר, אולם בעת ההיא, עריפת הראשים גרמה לזעזוע עמוק במדינה ודחפה את קלדרון לצאת למלחמה נגד הקרטלים.

כיום מועדון הלילה פתוח לקהל, וחוץ מכמה כלי רכב משטרתיים החונים בכיכר המרכזית, העיר נראית רגועה למדי. עם זאת, מתחת לפני השטח רוחש עולם של פשע משתולל המשתף פעולה עם הרשויות.

"אני לא פחדן, אבל אם ייחשף פרט כלשהו על זהותי, גורלי נחרץ", אומר תושב העיר שהסכים לתאר את חטיפתו. הוא מספר על כיסוי העיניים, האזיקים, האיומים והמכות שקיבל לאחר החטיפה. הוא מתאר את היום שבו אמרו לו כי עליו לבחור בין אונס למוות, ומצטמרר בשעה שהוא נזכר בצווחות של קורבן אחר שנרצח במסור חשמלי ובתחושה הקשה שעה שהמסור הונח כמה סנטימטרים מצווארו.

הוא טוען כי בחודש שבו היה נתון במסע הייסורים הזה שמע כיצד חוטפיו נמצאים בקשר רדיו קבוע עם מפקדי המשטרה, וכי לפחות במקרה אחד ליוותה ניידת משטרה את הרכב שבו העבירו אותו ממקום מסתור אחד לאחר. לדבריו, תמיד יהיו ארגוני פשע במקסיקו, "אבל חייבים למצוא דרך לאפשר להם להמשיך בעסקיהם מבלי לפגוע באזרחים חפים מפשע".

כשאדם כלשהו נחטף באורואפאן, הדרך הטובה ביותר להשיבו בשלום היא פנייה חשאית של בני המשפחה לאדם המקושר לעולם התחתון. הקרובים ממעטים לפנות למשטרה, אלא אם כן אותו איש קשר המקורב לכנופיות הוא שוטר או פקיד העובד במערכת אכיפת החוק. "בעבר היינו אומרים שלכמעט כולם כאן יש חבר או קרוב משפחה שהיגר ועובד בארה"ב", אומר אחד התושבים בעיר, "כיום אנחנו אומרים שלכולנו יש קרוב או חבר המעורב בפשע המאורגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ