גרסת התה ההודית לשמפניה

אזור דרג‘ילינג בהודו הוכר כמקום היחיד שרשאי לשווק את התה הייחודי. בכך הוא הצטרף למועדון היוקרתי של הקוניאק, שמפניה וגבינת אסיאגו

ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס

כפי שיעיד כל מומחה לתה, מעטים הם הסוגים המתעלים על הדרג'ילינג ההודי. התה בעל הטעם החלק והעדין הוא אחד הזנים היקרים בעולם. השם עצמו מעלה זיכרון של תקופה נשכחת שבה נטעו הבריטים לראשונה שתילי תה סיני למרגלות הרי ההימלאיה ההודיים.

אניל ג'ה, המפקח על מטעי התה סונגמה, מודע לפוטנציאל המסחרי הטמון בשם, אלא שחלק הארי של העלים הנמכרים בעולם בשם "תה דרג'ילינג" לא מיוצר באזור דרג'ילינג, אלא הוא תערובות עם זני תה באיכות נחותה. לעתים קרובות נמכר תה שמקורו במקומות אחרים בעולם באריזות הנושאות את התווית דרג'ילינג.

לפני זמן מה החליטו ג'ה וכמה מגדלי תה מהאזור ללכת בעקבות בעלי מזקקות הוויסקי בסקוטלנד ויקבים בצרפת ולפעול לאכיפת החוק המגביל את השימוש בשם המיקום הגיאוגרפי שעל שמו קרוי מוצר מסוים, לתוצרת שאכן מגיעה ממנו.

השנה התקבלה באיחוד האירופי החלטה שלפיה ייאסר לכנות תערובות תה בשם "דרג'ילינג". להבא, כשם שמותר לכנות בשם "קוניאק" רק משקאות שמגיעים מאזור זה בצרפת, ניתן יהיה לשווק בשם "דרג'ילינג" רק עלים שמקורם באזור זה.

"את הטעם המיוחד האופייני לתה שגדל כאן לא ניתן למצוא בשום מקום אחר", ציין ג'ה, וסקר בעיניו את שיחי התה המטופחים הנטועים במדרון גבעה שגובהה כ-1,500 מ' מעל פני הים, סמוך לגבול נפאל, "רבים ניסו לשכפל את הזן ולא הצליחו", הוסיף.

קוטפות תה בדרג'ילינגצילום: בלומברג

אין לחלוק על ייחודה של העיר דרג'ילינג. בימים בהירים צפות מעל העיר הפסגות הלבנות של קנצ'נג'ונגה, ההר השלישי בגובהו בעולם אחרי האוורסט ו-K2, כמו מבצר שמימי. המדרונות מכוסים במטעי תה, שחלקם נשתלו לפני יותר מ-160 שנה על ידי רופא בריטי.

תנאי השטח ההררי מגבילים את כמויות הייצור. הודו מייצרת כמיליון טונות של תה בשנה, יותר מכל ארץ אחרת, ואולם זן הדרג'ילינג הוא רק 1% מהתפוקה. במחוז דרג'ילינג רשומים 87 זני תה, שתפוקתם 90 אלף טונות בשנה. זו גם הסיבה שבגללה זעמו מגדלי תה מקומיים, על כך שכ‑40 מיליון ק"ג של תה נמכרים מדי שנה ברחבי העולם כתה דרג'ילינג.

"תה הדרג'ילינג היה תמיד יקר יותר", אומר רנן דאטה, יועץ ותיק למגדלי התה המקומיים. "אבל נודע לנו שמגדלים בעולם כולו מכרו תה שאותו הציגו כדרג'ילינג".

ולא רק במגדלי תה. חברה צרפתית המייצרת הלבשה תחתונה ניהלה מאבק משפטי נגד רשות התה של הודו על הזכות להמשיך להשתמש בשם התה למוצריה. "נעשה שימוש לא ראוי בשם המותג דרג'ילינג", אמר ג'ה, "הרגו את האינטרס העיקרי של דרג'ילינג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ