סרט על מעורבות ברצח יהודים מעורר מחלוקת בפולין

כמה עיירות בפולין אסרו את הקרנת הסרט העלילתי, שמספר על כפר בו סייעו התושבים לנאצים. ארגונים יהודים מברכים על העיסוק בנושא הנחשב טאבו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סרט פולני חדש, "Poklosie" ("התוצאה"), המספר על כפר פולני בתקופת מלחמת העולם השנייה, מאלץ את הפולנים להתמודד עם נושא שרבים מעדיפים שלא לעסוק בו: שיתוף פעולה של תושבים מקומיים עם הנאצים בלכידת יהודים והריגתם. ארגונים יהודיים וצעירים ליברלים בפולין בירכו על שהסרט מסיר את הטאבו מהנושא, אבל אחרים טוענים כי הוא מכפיש את שמה של פולין.

"זו החובה המוסרית שלנו לעשות את הסרט. זה אתגר מוסרי להתמודד עם הנושא", אמר מפיק הסרט, דריוש יבלונסקי. "זה אחד הנושאים ההיסטוריים האחרונים שיש עליהם טאבו ויש לי תחושה שזה נושא שהתחמקנו ממנו".

לפני מלחמת העולם השנייה, חיה בפולין הקהילה היהודית הגדולה באירופה, שמנתה 3.2 מיליון יהודים. רובם נרצחו על ידי הנאצים, שהקימו מחנות השמדה על אדמת פולין, בהם אושוויץ וטרבלינקה.

במאי הסרט ולניסלב פייקובסקי (מימין) בצילומי הסרט סמוך לוורשה, יולי 2011צילום: רויטרס

הסרט מספר כיצד גבר פולני שחי בארה"ב חוזר לכפר הולדתו וחושף מה אירע שם בתקופת הכיבוש הנאצי. הוא מגלה כי בהוראת הנאצים, תושבים מקומיים, ובהם אביו, ריכזו את תושבי הכפר היהודים ושרפו אותם למוות. לאחר מכן השתלטו על בתי שכניהם.

הסיפור מזכיר אירוע שהתרחש בעיירה ידוובנה, השוכנת כ 160 ק"מ מצפון-מזרח לוורשה. חקירה שנפתחה בהוראת ממשלת פולין גילתה כי ב 10 ביולי 1941 נרצחו בידוובנה לפחות 340 יהודים.

הטריילר לסרט (בפולנית)

באוסטרולנקה, עיירה קטנה במרחק של כ 60 ק"מ מידוובנה, ביטלו הרשויות המקומיות את הקרנות הסרט המתוכננות. במועצת העיירה שולטת מפלגת האופוזיציה הימנית שחבריה מתחו ביקורת על הסרט. ארקדיוש צ'רטוריסקי ממפלגת "החוק והצדק" בעיירה אמר כי "הסרט לא תואם את העובדות אפילו באחוז אחד. עשיית סרטים המכוונים להציג את המציאות ואינם עושים זאת עלולה לגרום יותר נזק מתועלת".

רבים אומרים כי בעצם פתיחת הדיון בשאלת היחס של הפולנים ליהודי פולין יש תרומה חשובה. "הדיון החל וזה סימן טוב מאוד", אומר שגריר ישראל בפולין, צבי רב-נר. "טוב שאנחנו יכולים לדבר היום על סוגיות מכאיבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ