רוסיה נערכת לפינוי אזרחיה מסוריה

ג'קי חורי
רויטרס
ג'קי חורי
רויטרס

רוסיה שלחה ספינות מלחמה לים התיכון, כחלק מהיערכות לפינוי אזרחיה מסוריה, כך דווחה היום (שלישי) סוכנות הידיעות הרשמית ברוסיה. צעדים אלה מעידים על חששותיה של בעלת הברית העיקרית של בשאר אסד בעקבות התחזקות המורדים, אשר השתלטו על מחנה הפליטים הפלסטיני ירמוך, המרוחק שלושה ק"מ בלבד ממרכז דמשק. לכוחות המורדים היו בשבועות האחרונים הישגים צבאיים ודיפלומטיים משמעותיים: הם כבשו סדרה של מתקנים צבאיים באזורים שונים בסוריה והקואליציה החדשה שהקימו זכתה בהכרה רשמית של מדינות בעולם הערבי ובמערב.

בעלות הברית של אסד עדיין ניצבות לימינו, ואולם השבוע היה נדמה שתמיכתה של רוסיה, ספקית הנשק הראשית של הצבא הסורי, אינה איתנה כמקודם. מוסקבה השמיעה מספר הודעות סותרות. מחד התנגדה להתפטרות של אסד, ומאידך הביעה חשש מניצחון של המורדים.

סוכנות הידיעות הרוסית Interfax ציטטה מקור בחיל הים, שמסר כי שתי ספינות תקיפה, מכלית ואניית ליווי הפליגו מנמל בים הבלטי לכיוון הים התיכון, שם מחזיק צבא רוסיה בסיס ימי בנמל טרטוס. "כלי השיט נשלחו לסוריה כדי לסייע בפינוי של אזרחים רוסים מהמדינה, במידה ויהיה בכך צורך". לדברי המקור הרוסי, הספינות הוכנו בחיפזון לקראת ההפלגה. הדיווח בא יממה לאחר שרוסיה אישרה כי שני אזרחים רוסיים ואזרח איטלקי נחטפו בסוריה.

כוחות המורדים היום לאחר שההשתלטו על טנק צבאי בחלפייהצילום: רויטרס

במקביל, שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, שיגר בימים האחרונים מכתב למועצת הביטחון שהזהיר משימוש בנשק כימי עלי ידי המורדים כדי להאשים את המשטר. לדברי אל-ג'עפרי המדינות התומכות בטרור, כהגדרתו, עלולות להעביר לידי המורדים נשק כימי ולאחר מכן להאשים את המשטר במעשים. אל-ג'עפרי הדגיש כי סוריה לא תשתמש בנשק הכימי בשום מצב נגד אזרחיה.

עדנאן סלו, גנרל סורי שערק לאחרונה, אמר בראיון טלפוני לרשת אל-ערבייה כי בידי משטר אסד ארסנל גדול של נשק כימי המשתווה, לדבריו, לארסנל הנשק הגרעיני של ישראל. על פי סלו, שהיה אחראי במסגרת תפקידו על הנשק הכימי, הצבא הסורי מחזיק נשק מסוג זה בשלושה בסיסים עיקריים בפרברי דמשק, חומס וחאלב.

העימות באזור מחנה הפליטים ירמוך בדמשק נמשך. בשעות הלילה נשמעו רעשי פיצוץ וירי צלפים מאזור מחנה הפליטים, בו מתגוררים בצפיפות גדולה אלפי פליטים פלסטינים כמו גם אזרחים סורים. "המורדים אמנם שולטים במחנה, אך כוחות הצבא נאספים שם וצלפים יכולים להמטיר אש על חלקיו הדרומיים של ירמוך", מסר דובר המורדים בהודעת סקייפ. "המחנה ממוקם באתר אסטרטגי חשוב, אחד הנתיבים העיקריים המובילים לתוך מרכז דמשק. צבא אסד מותש ולא מנסה לתפוס מחדש את האזורים שנכבשו. עם זאת, אני מעריך כי כוחות השלטון יראו בכיבוש ירמוך חציית קו אדום, ולא יוותרו ללא מאבק".

הארגון הסורי למען זכויות האדם דיווח היום על זרם של המוני פליטים שנמלטים מירמוך, חלקם נע לכיוון מרכז דמשק וחלקם חצה את הגבול ללבנון. ארגון הבריאות העולמי מסר כי כ-100 בני אדם ביום מאושפזים בבית החולים המרכזי בדמשק, וכי מלאי התרופות אוזל במהירות. כמו כן, דיווח הארגון על רעב ותת תזונה באזורים שונים בסוריה ובהם האזורים הכפריים שליד הבירה, המצויים בשליטת המורדים, ומופגזים על ידי חיל האוויר הסורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ