מאות נעצרו בסין בגלל הפצת שמועות על סוף העולם

לפי לוח השנה של תרבות המאיה, העולם יגיע לקצו ב-21 בדצמבר. המפלגה הקומוניסטית בסין החליטה לצאת למלחמת חורמה נגד המאמינים בשמועה

ג'ונתן קיימן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונתן קיימן, גרדיאן

ברחבי תבל נפוצה השמועה, המבוססת על לוח השנה של בני המאיה, כי העולם מתקרב לקצו. כדי למנוע את הפצת השמועה מעוררת הפאניקה במדינה המאוכלסת בעולם, החליטה המפלגה הקומוניסטית בסין לצאת למלחמת חורמה נגד המאמינים בבואו הצפוי של יום הדין.

מאות בני אדם בסין המאמינים כי העולם מתקרב לקצו נעצרו בסוף השבוע האחרון באשמת הפצת "שמועות שקריות". סינים רבים מאמינים ב"אפוקליפסה של בני המאיה", שאמורה להתרחש ב-21 בדצמבר, היום האחרון בלוח השנה של בני המאיה. כמה מהעצורים הם חברי כת המכונה "כנסיית האל הכל יכול". היא הוקמה ב-1992 וחבריה אף מאמינים כי גלגול נשי של ישו נולד בסין. היא קוראת למותו של "הדרקון האדום הגדול", כפי שחבריה מכנים את המפלגה הקומוניסטית, ובשבוע האחרון התקיימו בכמה מחוזות במדינה עימותים בין חבריה לכוחות הביטחון.

ראשי המפלגה הקומוניסטית החוששים מפגיעה ביציבות החברתית החליטו להילחם בחרושת השמועות. התקשורת הממלכתית מסרה כי השלטונות החרימו "שלטים רבים, דיסקים, סטיקרים, ספרים ומדפסות" השייכים לחברי הכת. לדברי המשטר, קבוצת המאמינים בסוף העולם היא "כת מרושעת" שחוטפת בני אדם ומענה אותם.

בנוסף, בסין התקבלו דיווחים על בהלה רבה לקראת יום הדין. בשבוע שעבר דקר אדם 22 תלמידי בית הספר במחוז הנאן, ולפי סוכנות הידיעות הסינית האיש הושפע מהשמועות על יום הדין. במחוז סצ'ואן התנפלו קונים על חנויות כדי לקנות נרות מאחר שהיו משוכנעים שמיום שישי תשרור אפלה ברחבי המדינה. כמה חברות עוררו עניין רב ברשתות החברתיות כשהציעו חופשות ובונוסים לרגל סוף העולם. אחד האיכרים במחוז הוביי בנה במוסך שלו שבעה "תאי הצלה" עשויים מפלדה. עלות כל תא כזה היא 45 אלף דולרים והוא יכול להכיל 14 אנשים. יש בו אספקת חמצן, מזון, מים וחגורות הצלה. יצרן תאים במחוז אחר קיבל 21 הזמנות ל"תיבות נוח" משוכללות שכאלה. אחת מהן נמכרה במאות אלפי דולרים. איכר במחוז שינג'יאנג בנה ספינה מ-60 טונות של פלדה. "השקעתי את כל חסכונותיי בבניית הספינה הזו", אמר לכלי התקשורת הסיניים. "בבוא הזמן, כולם יוכלו למצוא בה מקלט".

הבהלה מפני יום הדין אינה נחלת הסינים בלבד. בתחילת החודש נאלץ הקרמלין לפרסם הודעת הרגעה רשמית המכריזה כי סוף העולם לא יתרחש, זאת לאחר שדווח כי אזרחים  רבים ברוסיה מאמינים באפוקליפסת המאיה וחוששים ממנה. לפי אחד הדיווחים, אסירות בבית כלא בקרבת הגבול עם סין חוו "פסיכוזה המונית משותפת" בעוצמה רבה כל כך עד שהסוהרים הביאו כומר כדי להרגיע אותן. בעיר תעשייתית ממזרח למוסקווה, אזרחים מבוהלים רוקנו את המדפים מגפרורים, נפט, סוכר ונרות. ברחוב קארל מרקס בצ'ליאבינסק שבדרום המדינה בנו שער ענק מקרח בסגנון בני המאיה.

לוח השנה של תרבות המאיה הקדומה, הנחשב בעיני מומחים אחד מן המדויקים בסוגו בהיסטוריה של האנושות, מבוסס על פרקי זמן של כ-400 שנה כל אחד, המכונים "בקטונים". במחזור כולו מקיף הלוח 13 בקטונים כאלה, ובסך הכל 5,125 שנה מאז בריאת העולם עד ליום שבו הוא מסתיים - התאריך המיוחד שנופל על 21 בדצמבר של שנת 2012. או כפי שהוא אמור להיכתב על פי לוח המאיה: 13.0.0.0.0.0.

כדי לציין את סוף העולם, תיירים רבים נוהרים לשול, עיירה נידחת במקסיקו, שמשמעות שמה הוא "סוף" והיתה מרכז של בני המאיה. עם זאת, רבים מהתושבים המקומיים מאמינים כי הפרנויה והבהלה מפני קץ העולם מיותרות ונובעות מפרשנות שגויה של אמונות. "אנחנו מאמינים שזהו רק סופו של מחזור. אנחנו לא מאמינים שיקרה משהו טרגי או הרסני".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ