אובמה: יוזמה להגבלת מכירת נשק חם - לאישור הקונגרס עד ינואר

"רוב האמריקאים מתנגדים למכירת רובי סער ומחסניות נשק מוגדלות", אמר. האף-בי-איי חשף: 2012 - שנת שיא במכירות נשק חם בארה"ב

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

לאחר שהצהיר על כוונתו לקדם חקיקה שתגביל מכירת נשק לתושבים, וקרא בנאומו לאחר הטבח בניוטאון להביא ל"שינוי מהותי בנושא", הציג היום (רביעי) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, את יוזמתו ל"צמצום מגפת אלימות הנשק החם".

במסיבת עיתונאים בבית הלבן הודיע אובמה כי המשימה הוטלה על סגן הנשיא ג'ו ביידן, וכי יביא אותה לאישור הקונגרס עד סוף החודש. הוא הציג את דרכי ההתמודדות עם הנושא, גם אם בקווים כלליים בלבד. "העובדה שהסוגיה מורכבת לא אומר שאיננו יכולים לצמצם את האלימות בהדרגה ולמנוע אותה", אמר אובמה. "רוב האמריקאים תומכים באיסור מכירת מחסניות נשק מוגדלות, רוב האמריקאים מתנגדים למכירה של רובי סער".

לארה"ב, אמר אובמה, "ישנה מסורת ארוכת שנים של בעלות על נשק, אך רוב בעלי הנשק הם אנשים אחראים - וככאלה הם יהיו הראשונים שיגידו שצריך למנוע מאנשים מסוכנים וחסרי אחריות להניח את ידם בקלות על נשק". ליוזמתו סיכוי טוב לעבור בסנאט בעל הרוב הדמוקרטי - אך להיתקל בקשיים בבית הנבחרים, בו שולטים הרפובליקאים - אלו כבר הודיעו כי עמדתם היא שאין צורך בחוקים חדשים להגבלת זכויות הנשק.‬

אובמה במסיבת העיתונאים בבית הלבן, הערבצילום: רויטרס

נתונים שפרסם אתמול האף-בי-איי חשפו כי חרף המיתון הכלכלי הקשה, תעשיית הנשק דווקא שגשגה בשנה האחרונה בארה"ב - כאשר 2012 היתה שנת שיא במכירות הנשק החם מאז החל פרסום הנתונים ב-1998. בשנה האחרונה הגישו אזרחים אמריקאים 16.8 מיליון בקשות לביצוע בדיקות רקע לצורך רכישת אקדחים ורובים. הנתונים אינם משקפים את מספר כלי הנשק שנמכרו בפועל, שכן אישור הרכישה אמנם מוגבל ליום רכישה אחד, אך אינו מגביל את מספר כלי הנשק שמורשה האזרח לקנות.

לפי הנתונים מקרי הירי ההמוני רק הקפיצו בכל פעם את המכירות, מחשש להחמרת חוקי הנשק ושאיפת הקונים להיות מסוגלים להגן על עצמם. גם במקרה הנוכחי דיווחו כמה מדינות על זינוק במכירות הנשק בעקבות הטבח, בהן וירג'יניה, וקולורדו. מכירות הנשק החם בארה"ב הסתכמו השנה ברווחים של כמעט מיליארד דולר ליצרניות הנשק, ואולם השבוע נרשמה ירידה במניות של כמה מהן. "וול מארט" הסירה את רובי "בושמסטר", שבו נעשה שימוש בטבח האחרון, מאתר הקניות שלה באינטרנט. קרנות הפנסיה של המורים החלו להפעיל לחץ למניעת השקעות בחברות המייצרות רובים חצי-אוטומטים.

השאלה הגדולה שנותרה היא האם מותם הטראגי של 20 ילדים ושישה מבוגרים יצליח להוביל הפעם לשינוי אמיתי, ולהחזרת האיסור על מכירת רובי הסער שהיה בתוקף במשך עשור (1994-2004). בקונגרס מדברים גם על החמרת בדיקות הרקע לקבלת רשיון נשק, כדי למנוע גישת אנשים הסובלים מבעיות נפשיות לנשק החם. הסנטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין מבטיחה להעלות את הצעת החוק שלה, שתכלול איסור על מכירת רובי הסער ומחסניות מוגדלות, כבר ביום הראשון של המושב החדש של הקונגרס. 

במקביל, בעוד אובמה מבקש להגביל את מכירות הנשק, במדינות שונות ברחבי ארצות הברית דווקא מעלים המחוקקים יוזמות לחימוש מורי בתי ספר. בפלורידה, אוקלהומה, טנסי, וירג'יניה, מינסוטה, נוואדה, דרום דקוטה ואורגון - הסבירו יוזמי ההצעות כי נשיאת נשק בידי מורים שהוכשרו לכך, תוכל לסייע לעצור ניסיונות תקיפה עתידיים.

הגדילה לעשות חנות נשק באוסטין, טקסס, שכבר פרסמה השבוע מבצע למכירת אקדחים למורים ב-90 דולר במקום 110. מושל המדינה, ריק פרי, לא הביע התנגדות ליוזמה ואמר כי אינו רואה כל סיבה מדוע בעלי נשק חוקי שעברו הכשרה מתאימה, לא יוכלו לשאת אותו אתם בכל מקום שעולה על רוחם.

לעומתם, אומרים מתנגדי היוזמות כי הדבר עשוי לגרום יותר נזק מתועלת, וכי אזרח שמחזיר אש יכול רק להגביר את הירי. איגוד הרובאים, ששמר על שתיקה מאז הטבח ביום שישי, פרסם אתמול הודעה בה הביע "הלם ושברון לב" על המאורעות, והתחייב "לתרום בצורה משמעותית להבטיח שהדבר לא יישנה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ