המקרה המוזר של הכלבים בסין

בעוד שגזעים מבוקשים נמכרים במדינה המאוכלסת בעולם במאות אלפי דולרים, הסחר בבשר חיות המחמד משגשג, וללא פיקוח וחוק אין מי שיילחם למען החיות

ג'ונתן קיימן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ונתן קיימן, גרדיאן

יאנג צ'ון מותש. איש העסקים, בן 34, חזר עתה לבייג'ינג, אחרי שנסע לטיבט הרחוקה כדי לקנות שם ב-800 אלף דולרים שני כלבים פחוסי אף הדומים לדובים קטנים.

מסטיף טיבטי, כלב ענק בעל עיניים עצובות, הפך לסמל הסטטוס החדש של החברה הגבוהה בבייג'ינג, ויאנג מנצל זאת כדי לעשות רווחים קלים. הוא מחזיק כ‑40 כלבים במכלאה באזור חקלאי שבפאתי העיר. בשנה שעברה מכר גור כלבים בכמאה אלף דולרים ואחד ממתחריו מכר מסטיף טיבטי במיליון דולרים וחצי.

המסטיפים מבוקשים בסין לא רק בגלל פרוותם העבותה והרכה או האינטליגנציה שלהם, אלא בעיקר בזכות גודלם, כוחם הרב ויכולתם להרתיע גנבים הסוחרים בבשר כלבים. "זה הגזע היחיד שלא מפחד", אומר יאנג, "מסטיף לא יירתע גם אם תתקוף אותו במקל גדול".

סין היא מקום חסר רחמים לכלבים: בעשור האחרון אמנם השתפר היחס לחיות בית בעקבות רעיונות מבחוץ ושיפור במצב הכלכלי של האזרחים. ואולם, בערים רבות החוק עדיין אוסר להחזיק כלבים, כמעט אין פיקוח על מכירת חיות מחמד בשווקים, וגורים רבים מתים זמן קצר לאחר רכישתם. באזורים רבים ברחבי המדינה נחשב בשר הכלבים למעדן חורף פופולרי וחיות בית רבות נגנבות ונמכרות בשביל בשרן.

"מספר הסינים המחזיקים בחיות מחמד עלה בצורה חדה", אומר פול ליטלפר, מומחה לזכויות בעלי חיים בסין. עם זאת, הוא מוסיף, סוגיית ההגנה על בעלי חיים עדיין לא הוסדרה בחוק. "הממשלה אינה מתייחסת במפורש לעניין זה. היא מאפשרת דיון ציבורי, אולם אינה מתערבת בו ונמנעת מלקבוע כללים והנחיות", הוא אומר.

הליך העיור המואץ, הגבלת הילודה ושינוי נורמות חברתיות הביאו לכך שבשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הסינים החיים בגפם. רבים מהם מחזיקים בכלבים. "אנשים מוציאים על כלביהם סכומים חסרי היגיון ומתייחסים אליהם כאל בני משפחה", אומרת הבמאית וו מינג, המצלמת בימים אלה סרט דוקומנטרי על חיות מחמד בסין. וו נחשפה ליחס האמביוולנטי של החברה הסינית כלפי כלבים בשעה ששותפתה לדירה קנתה לברדור. "התגובות היו קיצוניות. כשהיינו נכנסות למעלית עם הכלב, אנשים נבהלו עד מוות וניסו לטפס על הקירות", היא אומרת.

מאז המשחקים האולימפיים ב‑2008 אסור להחזיק כלבים שגובהם יותר מ‑35 סנטימטרים באזורים מסוימים בבייג'ינג. בשעות היום מטיילים בשכונות המגורים גמלאים רבים עם כלבי פקינז ופודל, ורק בשעות הלילה המאוחרות, שבהן נוכחות המשטרה ברחובות דלילה, מעזים בעלי לברדור, גולדן רטריבר והאסקי לצאת לטייל עם כלביהם בחוץ.

בתחילת השנה הפגינו תושבי העיר חרבין שבצפון המדינה נגד הרשויות, זאת בעקבות תקנה עירונית חדשה האוסרת להחזיק כלבים מגזעים "מסוכנים", ובהם לברדור וגולדן רטריבר. בעלי כלבים רבים נאלצו לעזוב את העיר או לוותר על חיות המחמד שלהם. לדברי ז'אנג לופינג, אשת עסקים שייסדה מקלט לכלבים בבייג'ינג, חיות מחמד הן מטרה נוחה לגנבים. "כל אחד יכול לחטוף כלב, להרוג אותו ולאכול אותו", היא אומרת, "אין חוק והממשלה לא עושה דבר בעניין".

פעילים למען זכויות בעלי חיים חילצו בתחילת השנה 505 כלבים ממשאית שהיתה בדרכה לבית מטבחיים במחוז יונאן שבדרום מערב המדינה. המשאית היתה עמוסה בכלובים שבכל אחד מהם נדחסו לפחות שמונה כלבים. רבים מהם מתו בדרך. המשלוח עמד בדרישות רשות הפיקוח המקומית.

עיתון בייג'ינג מורנינג פוסט דיווח באוקטובר על חנויות לחיות מחמד המחזיקות כלבים בכלובים צפופים ומזוהמים. התנאים הקשים הביאו להתפרצות נגיף הפארוו הכלבי הגורם למחלה הפוגעת בעיקר בגורי כלבים. כדי לא לפגוע בסיכויי המכירה, הסוחרים מזריקים לכלבים חומרים שגורמים להם להיראות ערניים אולם רבים מהם מתים כעבור כמה ימים.

ז'אנג טוענת כי השלטון עסוק במאמצים לשמור על יציבות חברתית ולעודד צמיחה כלכלית, ולכן אינו מתפנה לחקיקה שנועדה לקדם את זכויותיהם של בעלי החיים. לדבריה, החברה האזרחית בסין מוגבלת ואינה חזקה מספיק כדי לחולל שינוי משמעותי. "המשטר לא מציב מכשולים וגם מקפיד לא להתערב", היא אומרת, "הבעיה היא שהפוליטיקאים כלל אינם מתעניינים בנושא".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ