50 שנה לעצמאות אלג'יריה: הולנד סירב להתנצל על השלטון הקולוניאלי

נשיא צרפת חתם עם מקבילו על הסכם להידוק היחסים בין המדינות, והצהירו: "נפתח פרק חדש ביחסים". עם זאת, הולנד הבהיר: "איני מכה על חטא"

לוגו ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ד-פ-א

50 שנים אחרי מאבקה העקוב מדם של אלג'יריה לזכות בעצמאות מצרפת, מנהיגי שתי המדינות הכריזו אתמול (רביעי) על הידוק היחסים ביניהן. הנשיאים פרנסואה הולנד ועבד אל-עזיז בוטפליקה חתמו בבירה אלג'יר על הצהרה של ידידות ושיתוף פעולה, המחזקת את התחום הכלכלי והפוליטי המשותף לשתי המדינות.

בנוסח ההצהרה נכתב כי "50 שנים אחרי עצמאות אלג'יריה, צרפת ואלג'יריה נחושות לפתוח בפרק חדש ביחסיהן". שני הנשיאים אמרו כי הסכסוך הוותיק בין המדינות חייב להיות נחלת העבר. ההצהרה נחתמה כמה שעות אחרי שהולנד סירב להתנצל בשם מדינתו על השלטון הקולוניאלי שהיה באלג'יריה במאה שעברה. 

מאבקה של אלג'יריה לעצמאות נגד המשטר הקולוניאלי של צרפת החל ב-1954, וגבה אלפי קורבנות. הוא הסתיים רק כעבור שמונה שנים. אזרחים רבים באלג'יריה תבעו לאורך השנים התנצלות מצרפת עבור פשעים שבוצעו בתקופת שלטונם, אך עד כה אף נשיא לא הסכים לעשות כן, כולל הולנד.

"לא הגעתי לכאן כדי להכות על חטא או לספק תירוצים", אמר נשיא צרפת בשיחה עם כתבים אחרי פגישתו עם בוטפליקה, "הביקור הזה עוסק בעתיד".

ביקורו בן היומיים של הולנד באלג'יריה עורר ציפיות וסקרנות רבה, בעיקר בשל העיסוק בכלי התקשורת המקומיים בשאלה האם יספק את ההתנצלות המיוחלת. הולנד צפוי לשאת דברים בפני הפרלמנט היום, ועימו נמצאים 12 שרים בממשלתו וכן נציגים של חברת רנו ואמנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ