אונס קבוצתי באוטובוס מסעיר את הודו

בעקבות אונס סטודנטית באוטובוס בבירה ניו דלהי, יצאו אלפי מפגינות לרחובות ודרשו מהשלטונות להילחם בהטרדות המיניות במדינה

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן

אונס קבוצתי של סטודנטית בת 23, שאירע השבוע באוטובוס בניו דלהי, הוציא לרחובות אלפי מפגינות שדרשו את התערבות השלטונות, המתעלמים לדבריהן מההטרדות המיניות והאלימות נגד נשים בהודו.

ברחובות הבירה ובפרלמנט נשמעו קריאות להחמיר עונשים לגברים שתוקפים נשים. כמה מפגינות דרשו להטיל עונש מוות על אנסים. "המצב עכשיו ממש חולני. הוא חייב להישתנות מיד", אמרה סמיטה, מפגינה בת 32.

כמה מפגינות חסמו רחובות מול מטה המשטרה של ניו דלהי, הפגינו מול הפרלמנט, והתקבצו ליד אחת האוניברסיטאות הגדולות בעיר.סטודנטיות וסטודנטים זועמים הציבו מחסומים ברחובות וגרמו לפקקי תנועה קשים.

"אנחנו רוצים להוציא את האנשים משלוותם, אנחנו רוצים שהגברים יחושו את הכאב שמרגישות הנשים מדי יום", אמרה אדיטי רוי, סטודנטית באוניברסיטה של דלהי. באחרונה יצאו נשים רבות להיאבק בהטרדות המיניות בתחבורה הציבורית. בעקבות מחאתן החליט איגוד התחבורה של דלהי להקצות בשעות הלחץ 11 קווי אוטובוסים המיועדים רק לנשים.

המשטרה המקומית דיווחה ששישה גברים אנסו את הסטודנטית ביום ראשון והיכו במוטות ברזל אותה ואת בן זוגה. הדבר אירע באוטובוס שעבר במסלולו כמה מחסומי משטרה; אחרי האונס והמכות הם השליכו אותה ובן זוגה אל צד הכביש. הנאנסת אושפזה בבית חולים במצב אנוש, עם פגיעות פנימיות חמורות.

משטרת ניו דלהי הודיעה כי ארבעה גברים נעצרו בחשד לאונס ושהיא מחפשת שני חשודים נוספים. מנהיגת מפלגת הקונגרס השלטת, סוניה גנדי, שביקרה את הנאנסת בבית החולים, הבטיחה לנקוט פעולה מיידית נגד העבריינים. "בושה שמקרים כאלה קורים כדבר שבשגרה כואבת, ושהבנות, האחיות והאמהות שלנו, אינן בטוחות בעיר הבירה", אמרה.

פרשנים ומפגינים אמרו שהזעם הציבורי פרץ בשל עלייה במספר ההטרדות המיניות, ולאור התחושה שהשלטונות אינם עושים די להגן על הנשים. "אנחנו דורשות לשמור על ביטחונן של נשים וילדות, אבל הממשלה, המשטרה וגופים אחרים שאמונים על ביטחון הציבור התעלמו מהאלימות היומיומית שנשים צריכות להתמודד אתה", אמרה שיבה פרוקי, פעילה בארגון למען נשים.

לדברי פרשנים, חלה עלייה במספר מקרי האלימות נגד נשים, בשל מגמה גוברת של נשים לצאת מהבית ולהצטרף לכוח העבודה של כלכלת הודו המתפתחת. הדבר קורה מבלי שחל שינוי בתפישות החברתיות הרווחות במדינה, שנשים נחותות מגברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ